Przykład wycieczki po Madrycie (5 dni)Dzień 4
Czas zwiedzania:
Czwarty dzień w Madrycie z pewnością będzie luźniejszy, jeżeli chodzi o zwiedzanie. Główne i najważniejsze punkty mamy już zaliczone, także teraz pozostaje nam zagłębić się w pozostałe zabytki w hiszpańskiej stolicy. Poniżej szacowany czas odwiedzania poszczególnych atrakcji.
- Museo de Cera – 2-3 godz.
- Teleferico – 45 min.
- Muzeum Ameryki – 2 godz.
- Muzeum Ubioru – 1-2 godz.
- Faro de Madrid – 1,5 godz.
- Cine Dore – 2-3 godz.
Środek transportu:
Z dworca Atoha do Museo de Cera dojedziemy kolejką numer C7. Wysiadamy na stacji Recoletos. Do kolejki Teleferico dojedziemy linię metra 4 – wysiadamy na Arguelles. Aby dojechać do Muzeum Ameryki musimy wsiąść w metro numer 3 i wysiąść na stacji Moncloa. Tuż obok znajduje się Muzeum Ubioru i Faro de Madrid. Następnie wsiadamy w metro numer 3 i wysiadamy na stacji Lavapies, aby po 2 minutach pieszo być już w Cine Dore.
Jak się przygotować?
Z pewnością warto pamiętać o wygodnych butach, butelce wody i okularach przeciwsłonecznych. Oczywiście aparat również powinien być stałym elementem wyposażenia na wycieczki. W końcu w Madrycie jest tylko niesamowitych miejsc do uwiecznienia.
- A sam początek zapraszamy do Cubo King na śniadanie. Knajpka mieści się przy stacji Atocha. Następnie albo pieszo, albo kolejką udajemy się w pierwsze miejsce, czyli Museo de cera (Muzeum Figur Woskowych). Jest to idealne miejsce, aby spotkać wszystkie słynne postaci w jednym miejscu. Podziwiać możemy figury postaci historycznych, aktorów, sportowców, papieży i wielu innych. Kto widział tylu papieży naraz? Dodatkową ciekawostką jest to, że figury noszą autentyczne ubrania pochodzące z garderoby danej postaci. Jak to może nie robić wrażenia? Jest to na tyle klimatyczne i autentyczne miejsce, że bywały przypadki, kiedy zwiedzający mylili figury z ochroniarzami. Także warto mieć świadomość, czemu się przyglądacie. Poza oglądaniem figur woskowych w salach, udajmy się na przejażdżkę kolejką. Jednak nie jest to zwykła kolejka, bo przemieszcza się po ciemnych tunelach. Raz znajdujecie się w kanale, a wszystko co tam żyje, oczywiście jest zrobione z wosku. Innym razem trafiacie na wojnę i plac boju. Kolejnym razem atakują Was drapieżniki. Autentyczność jest największą zaletą tego miejsca. Po przejażdżce udajcie się do symulatora. Tam będziecie mieć wrażenie, że postać ciągnie Was bryczką w Chinach i przejeżdżając przez Mur Chiński można poczuć jakby naprawdę się tam było.
- Po muzeum czas na tereny zielone i przejażdżkę kolejką linową Teleferico. Jest to wspaniała okazja do podziwiania zielonego Madrytu. Trasa przebiega nad rzeką Manzanares i wynosi niecałe 2 kilometry. Cała przejażdżka zajmuje 11 minut, a na górze możecie udać się do baru na kawę, piwo, aby naładować baterie przed kolejnymi atrakcjami do zwiedzania.
- Później udajcie się do Muzeum Ameryki. Zgromadzono tam zbiory przedstawiające kulturę byłych kolonii hiszpańskich w Ameryce Łacińskiej. Eksponaty, które możecie tam podziwiać pochodzą z całego okresu historii Ameryki. Zobaczyć możecie m.in dzieła sztuki, ceramikę czy broń. Przywiezione zostały one do Hiszpanii w czasie panowania tam kraju hiszpańskiego lub ofiarowane przez rządy państw Ameryki Łacińskiej. Ekspozycja podzielona jest na 5 działów. Wszystkie eksponaty znajdują się na drugim i trzecim piętrze i ułożone zostały według tematyki. Rejon pierwszy prezentuje mity na temat Ameryki i jednocześnie je prostuje. W Europie przez lata powstawały różnorodne mity na temat krajów amerykańskich. Możemy zobaczyć również interesujące mapy, pióropusze, złoto z Kostaryki, czy hawajską pelerynę z piór. Rejon drugi poświęcony jest geografii oraz krajobrazowi. Eksponaty pokazują upływ czasu oraz to, jak Ameryka zmieniała się na przestrzeni wieków m.in. jak mieszały się rasy i kultura. Zobaczyć możemy także listy i dzienniki z podróży pisane przez Krzysztofa Kolumba. Region trzeci jest szczególnie ciekawy, ponieważ przedstawia życie codzienne ludności. Ponadto możemy podziwiać pióropusze, biżuterię i ozdoby, które symbolizują ważne wydarzenia w cyklu życia rodziny np. narodzenie, małżeństwo, potomstwo. Region czwarty poświęcony jest wierzeniom religijnym. Zobaczyć możecie eksponaty z obrzędów pogrzebowych, symbole płodności, czy przedmioty kultu. Ostatni region poświęcony jest językowi i komunikacji.
- Czas na obiad! W La Taberna de Moncloa nie tylko skosztujemy hiszpańskich przysmaków, ale dzień umili nam muzyka na żywo.
- Wybrać możemy także inne muzeum mieszczące się w okolicy. Mianowicie Muzeum Ubioru (Museo del Traje). Otwarte zostało w 2004 roku i posiada bogate zbiory odzieży z różnych okresów, również współczesnych. Prezentowane są ubiory od XVI wieku, a także stroje ludowe z hiszpańskich regionów. Jeden dział jest specjalnie poświęcony dla najwybitniejszych, hiszpańskich twórców mody m.in. Mariano Fortuna, Paco Rabanne, czy Pertegaz. W dziale tkanin można zobaczyć koronki, hafty.
- Tuż przy Muzeum Ameryki znajduje się wieża obserwacyjna Faro de Madrid. Zaprojektowana została ona przez Salvadora Pereza Arroya w 1992 roku. Mierzy 92 metrów wysokości i służy głównie do celów telekomunikacyjnych i nadzorowania ruchu miejskiego. Dostępna jest także dla zwiedzających. Wjeżdża się oszkloną windą na okrągłą platformę obserwacyjną. Z góry rozciąga się widok na cały Madryt i otaczające go góry Guadarrama. Ponadto dostępne są tablice informacyjne, także możecie zidentyfikować najważniejsze obiekty w Madrycie. Na początku wizyty przewodnik opowiada nam o Madrycie, o budowlach, które widzimy z tego tarasu widokowego. Przeznaczone jest na to około 15 minut na wersję w języku angielskim i 15 minut na wersję w języku hiszpańskim. Później każdy samodzielnie ogląda, robi zdjęcia, ewentualnie dopytuje przewodnika o szczegóły. Widok jest niesamowity, ale osoby z lękiem wysokości mogą mieć lekkie obawy. Z dołu Faro wydaje się ogromne i przytłaczające. Z pewnością warto wjechać na samą górę i zobaczyć Madryt z innej perspektywy.
- Na wieczór warto udać się do kultowego kina Cine Dore. Nie sposób przejść obojętnie obok tego budynku, który zachwyca architekturą, intensywnym kolorem i napisem nad wejściem. Kino działa o 1912 roku, ale budynek pochodzi dopiero z 1923 roku. Obiekt był zakwalifikowany do wyburzenia wiele razy, ale skutecznie się wybronił. Dzisiaj mieści dwie sale kinowe oraz kawiarnie. Kino to jest niezwykłe, ponieważ puszczane są w nim oryginalne wersje filmów z napisami. W Polsce jest to norma, ale w Hiszpanii zdecydowanie nie. Wszystkie filmy, bajki są dubbingowane. Ważną informacją jest to, że kino jest zamknięte w poniedziałki, a bilety można nabyć najwcześniej dzień przed seansem.
- Dzień warto zakończyć w barze Museo de Jamón, gdzie serwują wyśmienite zestawy. Na talerzu króluje oczywiście szynka i okazyjne sery. Kultowe miejsce, które pęka w szwach.
A na sam koniec mamy dla Was mapę, gdzie zaznaczyliśmy wszystkie miejscówki z dzisiejszego dnia. Mamy nadzieję, że ułatwi Wam ona zwiedzanie i planowanie dnia https://goo.gl/eEt183.
- Museo de Cera – bilet wstępu kosztuje 19 euro, dla osób powyżej 65 r.ż. i dla dzieci od 4 do 12 r.ż. bilet kosztuje 12 euro.
- Teleferico - Bilet w jedną stronę kosztuje 4,20 euro, a w dwie 5,90 euro. Dzieci poniżej 3 lat wjeżdżają za darmo. Godziny warto sprawdzić na stronie głównej www.teleferico.com ponieważ bywają zmienne i są zależne od sezonu.
- Muzeum Ameryki - Bilety kosztują 3 euro. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Od wtorku do piątku otwarte jest od 9:30 do 15:00, a w niedzielę i święta od 10:00 do 15:00. Muzeum znajduje się w okolicy stacji Moncloa. Dojeżdżamy metrem numer 3. Muzeum znajduje się przy ulicy Avenida Reyes Catolicos 6.
- Muzeum Ubioru - Muzeum jest zamknięte w niedzielę po południu i w poniedziałek. Wstęp wolny obowiązuje w soboty po południu i w niedziele przed południem. Bilet normalny 3 euro, bilet ulgowy 1,5 euro.
- Faro de Madrid - Bilet kosztuje 4,50 euro. Wjazdy są w określonych godzinach. Warto sprawdzić na stronie, czy taras jest już otwarty dla zwiedzających.
- Cine Dore - Cena biletu to tylko 2,5 euro. A klikając w poniższy link, będziecie mogli przejrzeć repertuar kina: http://goo.gl/zyUE9F.
› Śniadanie
- Kubo King (Ronda de Atocha, 16) – bar oferuje tanie i smaczne przekąski idealne na śniadanie. Skosztować możemy hiszpańskiej kuchni oraz typowe fast foodowe jedzenie – frytki, hamburgery.
› Obiad
- La Taberna de Moncloa (Calle de Andres Mellado, 45) – restauracja oferuje hiszpańskie tapas oraz inne narodowe potrawy – tortilla de patatas, paella, a ponadto obiad umili nam muzyka na żywo.
› Kolacja
- Museo de Jamón (Calle de Atocha, 54) – jeden z kultowych barów w Madrycie. Turyści i miejscowi wybierają to miejsce ze względu na cenę i smak, nie wspominając już o wystroju. Tutaj w niskich cenach (od 1 euro) możecie skosztować hiszpańskiej szynki (jamón), serów, chorizo oraz innych tapas. Miejsce oferuje wiele kombinacji posiłków, przystawek. Nie brakuje oczywiście sangrii i dobrego piwa. Na pewno nie przegapicie tego miejsca.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Redaktor