Wietnam

WietnamWprowadzenie

Wprowadzenie

   Większość osób kojarzy Wietnam z niezwykle egzotycznym miejscem, ze wspaniałą kuchnią oraz niekoniecznie bajkową historią. I rzeczywiście tak jest, jednak warto pamiętać, że poza aromatyczną kuchnią, bujną przyrodą i odmiennymi od naszych tradycjami, klimat tego państwa tworzą ludzie – zawsze uśmiechnięci, życzliwi i bardzo pomocni.

wprowadzenie wietnam 960x480

To, co może fascynować w Wietnamie, to jego różnorodność i nieobliczalność. Z jednej strony tropikalny raj, a z drugiej historyczne piekło. Na każdym kroku możemy doznać zaskoczenia. W niektórych regionach trzeci świat, a w innych przebudzony tygrys pod względem ekonomicznym. Jedno jest pewne – wybierając się tutaj niczego nie zakładajmy, dajmy się ponieść przygodzie i wpływowi mieszkańców, a lekcje i doznania zapamiętamy na długo.

Informacje ogólne

 

Stolica: Hanoi

Język urzędowy: wietnamski

Ustrój polityczny: republika socjalistyczna

Głowa państwa: prezydent Trương Tấn Sang

Waluta: dong (VND) 1 PLN = 5400 VND

Powierzchnia: 331 212 km²

Liczba ludności: 90 000 000

Strefa czasowa: UTC+7 (w zależności od okresu 5 lub 6 godzin do przodu w porównaniu z Polską)

 

Geografia i historia

Geografia

 wprowadzenie wietnam mapa 1520x760

Kraj znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej na półwyspie Indochińskim. Według Wietnamczyków ich kraj na mapie przypomina kształtem ciało smoka. Jego powierzchnia wynosi 331 tys. km2 i podzielona jest na 8 regionów, a rozciągłość południkowa to aż 1750 km. Największe miasta to kolejno Ho Chi Minh (dawny Sajgon), Hanoi, Hajfong i Da Nang.

Od strony wschodniej i południowej kraj otoczony jest przez wody morza Południowochińskiego, a od północy zatoki Tonkińskiej. Położenie pozwala na uprawianie sportów wodnych takich jak surfing, kitesurfing, windsurfing. Znajdując się w strefie klimatu podzwrotnikowego tropikalnego, Wietnam pokryty jest wilgotnymi lasami tropikalnymi, których powierzchnia nieco zmalała po wojnie wietnamskiej. Amatorom dzikiej przyrody, survivalu i dziewiczych terenów, gdzie przyroda jest silniejsza od człowieka, daje to możliwość przeżycia niesamowitej przygody. 

Rzeźba terenu jest dosyć zróżnicowana. Około 30% kraju tworzą góry, a 45% wyżyny, co czyni go niezwykle atrakcyjnym dla osób uprawiających trekking i wspinaczkę górską. Dwoma głównymi pasmami górskimi Wietnamu są: Hoang Lien Son, z najwyższym szczytem kraju Hoang Xi Pang wznoszącym się na 3143 metry powyżej poziomu morza, oraz góry Annamskie.

 

Historia

 

Pierwsze wzmianki o Wietnamie przechodzące drogą ustną, pochodzą z 2879 roku p.n.e. i głoszą, że założyła je dynastia Hong Bang pochodząca od chińskich bogów. Najwcześniejsze zapisy historyczne znalezione w chińskich kronikach pochodzą z 500 roku p.n.e., jednak regularne informacje o istnieniu państwa pochodzą już ze 111 roku p.n.e. po podboju chińskim. W tym czasie po raz pierwszy wprowadzono na te tereny konfucjanizm, taozim oraz buddyzm. Mnisi z dwóch wielkich cywilizacji chińskiej oraz indyjskiej przekazali wiedzę naukową oraz medyczną, aż Wietnam sam zaczął wychowywać wielkich lekarzy, botaników oraz naukowców. Pomimo prób oswobodzenia zabór trwał więcej niż tysiąc lat. Wolność uzyskana została dopiero w 938 roku n.e., kiedy to chińskie statki zostały zwabione na wody rzeki Bach Dang, w której umieszczono zaostrzone pale dziurawiące kadłuby łodzi. Od XI do XIII wieku Chińczycy, Khmerowie oraz Czamowie próbowali podbić te tereny, jednak wszystkie ataki były pomyślnie odpierane. Niestety Chińczycy zaatakowali z powodzeniem jeszcze raz w XV wieku, wykradając wielu intelektualistów oraz archiwa do Chin, a ich panowanie trwało kilka lat.

wprowadzenie wietnam wojna bach dang 1148x574

 W 1802 roku dynastia Nguyenów została wprowadzona na tron przez cesarza Gia Long i sprawowała pieczę nad zjednoczonym Wietnamem aż do 1945 roku. Wraz z eksploracją przez Europejczyków coraz dalszych terenów, w tym Półwyspu Indochińskiego, Francuzi zaczęli się interesować tym regionem i w 1859 r. Sajgon został zajęty przez ich wojska, a już 3 lata później w związku z ugodą otrzymali 3 wschodnie prowincje sąsiadujące z miastem. Podobne wydarzenia miały miejsce w tym czasie na terenach Kambodży oraz Laosu. Obce wojska nie poprzestały na tym i w 1883 roku zaatakowały stolicę, Hue, a 4 lata później zawarto Unię Indochińską pod protektoratem Francji. W ten sposób Wietnam znów trafił pod zabory trwające aż do 1945 roku, kiedy to przywódca Komunistycznej Partii Wietnamu Ho Chi Minh, wykorzystując osłabienie Francji po II wojnie światowej, ogłosił niepodległość całego państwa.

 

Sytuacja ta rozpoczęła 30-letnie działania wojenne, polegające na odpieraniu ataków najpierw Francji, a następnie Stanów Zjednoczonych. Postanowienia Konwencji Genewskiej podzieliły Wietnam na część północną pod rządami Ho Chi Minha i południową z prezydentem Ngo Dinh Diemem, mocno współpracującym ze Stanami Zjednoczonymi. Na początku lat 60. XX w. zbrojna interwencja północy na rządy południa rozpoczęła trzynastoletnią krwawą wojnę wietnamską, w której po jednej stronie stał Południowy Wietnam na czele ze Stanami Zjednoczonymi i z ich sprzymierzeńcami, a po drugiej Północny Wietnam, wspierany przez Chiny, Koreę Północną i ZSRR. Dzięki prowadzeniu przez Wietkong (siły Północnego Wietnamu) inteligentnej walki wykorzystującej warunki naturalne i wybudowane siatki podziemnych korytarzy, mimo wielkiego zaangażowania USA, Północny Wietnam przez cały czas przeważał, nawet po tym, jak Amerykanie zaczęli spryskiwać tereny toksycznymi substancjami (napalm oraz agent orange).

 Starcia zakończyły się w 1975 roku zwycięstwem północnej części kraju, co spowodowało zjednoczenie państwa pod komunistycznymi władzami Ho Chi Minha. Po tych wydarzeniach pierwszy rejsowy lot amerykańskich linii lotniczych do Wietnamu odbył się dopiero w 2004 roku, rozpoczynając biznesową współpracę obu krajów. 

 Marzy Wam się podróż do Wietnamu? Nie odkładajcie tego na wieczne "potem". Skontaktujcie się z nami przez formularz kontaktowy lub nasz fanpage na Facebooku. Osobiście doradzimy Wam jak zaplanować zarówno przelot, jak i noclegi do tego miejsca. Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj.

 


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”. 

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.plProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-02-13 16:31:24
Jarek
Redaktor
adres:
Warszawa / Polska

Moją największą pasją jest podróżowanie. Poszukuję miejsc w których można dostrzec autentyczną kulturę i tradycję. Nie lubię siedzieć w jednym miejscu, zawsze wybieram aktywny wypoczynek.