Turcja

TurcjaKiedy jechać?

Klimat

Główna część Turcji leży w Azji – 97%, a reszta, raptem 3%, znajduje się w Europie. Osobliwością geograficzną tego kraju jest więc jego położenie na skrzyżowaniu ważnych dróg. Na klimat podzwrotnikowy Turcji ma wpływ położenie i ukształtowanie terenu. Jednak musicie pamiętać, że klimat tego pięknego kraju zmienia się w poszczególnych regionach. Tak więc na zachodzie i południu letnie miesiące są suche i upalne, a zima łagodna. Z tego powodu Antalya, gdzie lato jest zawsze gorące, nazywana jest Riwierą Turecką. Z kolei w górach w głębi lądu są upalne lata, ale śnieżne zimy. Natomiast na wybrzeżu czarnomorskim z górskim krajobrazem przypada spora ilość opadów. Jeśli chcecie całoroczną ciepłą pogodę, przyjedźcie na wybrzeże zachodnie. Kiepski klimat panuje z kolei w okolicach Antiochii, gdzie jest upalne i wilgotne lato.

 Deszcz w Turcji pada przede wszystkim w czasie zimy, więc w lato raczej nie ma co liczyć na przyjemną ochłodę z nieba. Suma rocznych opadów deszczu wynosi ok. 1200 mm. Jeśli zaś chodzi o opady śniegu, to w stolicy kraju zdarzają się nawet bardzo surowe zimy, nawet ze śnieżycami. W górach średnich śnieg utrzymuje się do wiosny, ale w górach Wyżyny Armeńskiej leży przez cały rok.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Ze względu na letni klimat, odradzamy wtedy podróże do Turcji dzieciom oraz osobom starszym, które źle reagują na upały. Polecamy wybrać się do Turcji w miesiącach wiosennych (kwiecień, maj). Można wówczas pozwiedzać na spokojnie, bez męczących upałów i tłumów turystów na plaży. Minusem jest jeszcze chłodna o tej porze roku woda w morzach, więc dla miłośników kąpieli polecam wrzesień – też już chłodniej, a woda nadal przyjemnie ciepła.

Pogoda

Jeśli myślicie o pogodzie w Turcji, to z pewnością od razu przychodzi do głowy „upał”. Jednak Turcja jest tak wielkim krajem, że temperatury są różne w zależności od miejsca. Na wybrzeżu południowym i zachodnim temperatury w najzimniejszym miesiącu wynoszą ok. 4 stopnie Celsjusza, zaś w Ankarze średnio jest -1 stopnia Celsjusza. W górach (rejon Ararat) temperatura nie przekracza przez cały rok 0 stopni Celsjusza. Latem w wielu regionach Turcji panują jednak upały. Luty jest najbardziej gorącym miesiącem. Jednak na Wyżynie Armeńskiej jest chłodno – w mieście Kars, które położone jest na wysokości 1750 m. n.p.m. średnia temperatura w lipcu, to 17 stopni Celsjusza. Z kolei na północnym wybrzeżu lato jest ciepłe z temperaturą ok. 24 stopni Celsjusza. Natomiast w Ankarze jest jeszcze cieplej, więc w okresie letnim trzeba liczyć się z ponad 26 stopniowym upałem. Ale największe upały panują na południowym i zachodnim wybrzeżu.

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Ankarze:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Turcji?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 22:33:22
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy