Polskie Muzeum

Gdzie się znajduje:

984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642, Stany Zjednoczone (zobacz na mapie).

 

Tematycznie:

Placówka ma na celu szerzenie wiedzy o polskiej kulturze, historii, sztuce oraz gromadzenie cennych elementów polskiego dorobku kulturalnego (dokumenty, pamiątki).

 

Co warto wiedzieć:

Jest to jedno z najstarszych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych. Założone zostało w 1935 roku jako „Muzeum i Archiwa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce”. Muzeum mieści się w sercu pierwszej, polskiej dzielnicy w Chicago.

Emigracja Polaków do Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się już w czasie wojny o niepodległość kolonii amerykańskiej w XVIII roku. Początkowo było nas około 50 tysięcy, a po pięciu latach w Chicago 20 tysięcy, a w całym kraju 200 tysięcy. Z czasem zaczęły powstawać dzielnice polskie, księgarnie wydające polskie książki, teatry grające spektakle w naszym języku. Dopełnieniem działalności było tylko Muzeum Polski. Uroczyste otwarcie nastąpiło 12 stycznia 1937 roku. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele rządu polskiego, władze Chicago oraz polonijna prasa. Powiększające się zbiory wymagały coraz to większych pomieszczeń. Z czasem muzeum zajęło główne miejsce w promocji polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych.

 

Co znajdziesz na miejscu:

Do ekspozycji stałych możemy zaliczyć: Galerię Sztuki, stroje ludowe, sztukę ludową, Pokój Królewski, zbiory marynistyczne, Militarna, pamiątki po Tadeuszu Kościuszko, Helenie Modrzejewskiej i Ignacemu Paderewskim (niektórzy uważają, że sala jest nawiedzona przez artystę), modele pociągów, czy sala poświęcona życiu Jana Pawła II. Warto zwrócić uwagę na płaskorzeźbę wykonaną w soli, która pochodzi z Kopalni Soli w Wieliczce, kolekcję oryginalnych rysunków Tadeusza Żukotyńskiego, fortepian Paderewskiego, rzeźby Stanisława Szukalskiego.

Na miejscu możemy skorzystać także z biblioteki, która jest wyposażona w komputery, ksero, czytniki do filmów. Katalog posiada ponad 100,000 tysięcy zbiorów. Nabytki pochodzą z darów indywidualnych (70%), z wymiany (10%) oraz z zakupów (20%).

 

Kiedy zwiedzać:

Muzeum czynne jest w godzinach:

Poniedziałek – wtorek – 11:00-16:00

Środa – 11:00-19:00

Czwartek – nieczynne

Piątek – niedziela– 11:00-16:00

Kasy zamykane są 45 minut przed zamknięciem muzeum. Na zwiedzanie warto poświęcić przynajmniej godzinę.

Muzeum nieczynne jest w następujące dni: Nowy Rok, Dzień Prezydenta, Dzień Pułaskiego, Wielki Piątek, Wielkanoc, Memorial Day. Wigilia, Boże Narodzenie, Columbus Day, Labor Day, Dzień Niepodległości, Święto Dziękczynienia.

Godziny otwarcia biblioteki:

Poniedziałek – wtorek - 10:00-16:00

Środa – 10:00-19:00

Czwartek – nieczynne

Piątek – sobota – 10:00-16:00

Niedziela - nieczynne

 

Ceny:

Bilet normalny kosztuje 7 euro, seniorski (62+) 6 dolarów, bilet dla dzieci i studentów 6 dolarów, a dla członków MPA 5 dolarów. Wstęp dla dzieci poniżej 6 roku życia jest bezpłatny. Studenci otrzymują zniżkę po okazaniu legitymacji.

 

Dla kogo:

• Dla dzieci, dorosłych, osób starszych

• Dla miłośników sztuki

• Dla osób studiujących pokrewne kierunki

• Dla osób mających sentyment do kraju

• Dla osób ciekawych dorobku kulturalnego Polski

 

Dla kogo nie:

• Dla osób nielubiących tego typu atrakcji

• Dla osób mających niewiele czasu na zwiedzanie

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Lincoln Park Zoo

Sheed Aquarium

Chinatown

Muzeum Historii

• Park Waszyngtona

• Muzeum Nauki

• Park Skinnera

 

Jak dojechać:

Aby dojechać do muzeum możemy wybrać niebieską linię metra. Wsiadamy na stacji Monroe (Blue), a wysiadamy na przystanku Chicago po 6 minutach drogi. Zdecydować możemy się także na autobus numer 56. Wsiadamy na stacji Madison & LaSalle i po 11 minutach drogi wysiadamy na przystanku Milwaukee & Noble. Po 2 minutach spaceru będziemy już na miejscu.

Zdecydować możemy się także na przejażdżkę rowerową. W ciągu 16 minut będziemy na miejscu, jeżeli oczywiście startujemy z centrum miasta. Decydując się na spacer musimy poświęcić około 45 minut.

 

Gdzie zaparkować:

Parking znajduje się w zachodniej części muzeum i jest bezpłatny, a także strzeżony. Wjazd do parkingu znajduje się od ulicy Augusta. Po drugiej stronie alei znajdują się dodatkowe miejsca parkingowe, gdyby zabrakło miejsc na głównym parkingu.

 

Więcej informacji:

Strona główna muzeum http://www.polishmuseumofamerica.org/pl/

Kalendarz wydarzeń http://www3.polishmuseumofamerica.org/events/

Katalog biblioteczny http://goo.gl/5Vtuw7.

 


  Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 13:32:32
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.