TokioCo warto / nie warto?
Aby ułatwić Wam czytanie tego rozdziału, podzieliliśmy atrakcje na dzielnice, w których się znajdują.
Shibuya
Dzielnica o charakterze rozrywkowym i handlowym. Obecnie staje się coraz bardziej popularnym, szczególnie wśród młodych, centrum modowym. Znajdziecie tutaj wiele modnych i (jak to zwykle bywa z modnymi miejscami) drogich butików.
Shibuya Hikarie
Wybudowany w 2012 roku wieżowiec. Znajdziecie w nim najróżniejsze sklepy, w których kupicie modne ubrania i akcesoria, a także restauracje serwujące dania z całego świata.
Ulica Takeshita
Jeśli interesujecie się modą, koniecznie przejdźcie się tą ulicą. Znajdują się tam liczne butiki, w dużej mierzej niezależnych japońskich marek, a nie wielkich międzynarodowych koncernów.
Omote Sando
Aleja, przy której posadzono drzewa o nazwie brzostownica japońska. Tutaj również znajdziecie modne butiki, tym razem słynnych domów mody, takich jak Prada, Louis Vuitton, czy Gucci, a także znanych na całym świecie sieciówek typu H&M i Zara.
Meiji Jingu Shrine
Świątynia zbudowana na cześć cesarza Meiji, aby podkreślić jego rolę w restauracji Meiji – przełomie w ustroju władzy, który zapoczątkował w Japonii proces szybkiej modernizacji kraju oraz otwarcie na wpływy zachodnie. Jest to jedna z najpopularniejszych świątyń japońskich.
Shinjuku
Dzielnica znana przede wszystkim ze względu na swoje rozrywkowe walory, ale stanowi także siedzibę władz miejskich. Znajduje się tutaj najbardziej zatłoczona na świecie stacja metra. Myśląc o Tokio, prawdopodobnie stają Wam przed oczami obrazki z Shinjuku – tłumy ludzi przemykające w pośpiechu u stóp licznych drapaczy chmur w dzień, by wieczorem oddać się beztroskim rozrywkom na ulicach, które za sprawą barwnych neonów nabierają całkiem odmiennego charakteru.
Budynek władz Tokio
Składający się z trzech budynków kompleks będący siedzibą władz Metropolii Tokio. W dwóch z trzech wież znajdują się platformy obserwacyjne umieszczone na wysokości 202 metrów, dające możliwość zobaczenia panoramy miasta bez uiszczania żadnych opłat. Przy odrobinie szczęścia zobaczycie stamtąd górę Fudżi.
Kabukicho
Najbardziej rozrywkowa część Shinjuku. Niezależnie od tego, czy lubicie imprezować, czy nie, warto wybrać się tam wieczorową porą przynajmniej raz, aby doświadczyć zmasowanego ataku wszystkiego, co japońskie. Zobaczycie tam wieżowce pokryte kolorowymi reklamami, neonami. Przyjrzyjcie się dobrze – może za którymś budynkiem czai się Godzilla albo wspina się po nim King Kong? Widzicie młodych chłopaków przechadzających się tamtejszymi ulicami nader wyluzowanym krokiem? Być może są to przedstawiciele słynnego gangu Yakuza. Amatorzy uciech cielesnych obojga płci zostaną zwodzeni na pokuszenie przez piękne panie lub panów, bowiem Kabukichō to także dzielnica czerwonych latarni. W żadnym wypadku nie są to jednak jedyne atrakcje, jakie tam na Was czekają. Fani gier będą mogli zatracić się w jednym z salonów dla graczy, smakosze zjedzą przysmaki najróżniejszych kuchni, zaś miłośnicy wyskokowych trunków urządzą sobie pub crawling – słowem, każdy tu znajdzie coś dla siebie. Shinjuku nie należy do najtańszych dzielnic, uważajcie zatem, by sprawdzenie stanu konta bankowego następnego dnia nie okazało się traumatycznym przeżyciem.
Chiyoda
Dzielnica znana z tego, że znajduje się w niej Pałac Cesarski oraz otaczające go ogrody cesarskie.
Pałac Cesarski w Tokio
Jest to główna rezydencja cesarza Japonii. Chociaż pierwszy pałac został wybudowany w tym miejscu już za czasów Edo, pożary, trzęsienia ziemi, aż w końcu bombardowania podczas II wojny światowej sprawiły, iż niewiele z oryginalnej budowli pozostało. Przez większość czasu pałac jest zamknięty dla zwiedzających. Wyjątki stanowią dwie daty: 2 stycznia oraz 23 grudnia, kiedy to cesarz wychodzi do ludu, aby go pozdrowić odpowiedni z okazji Nowego Roku oraz swoich urodzin.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Powstało w 1952 roku, co czyni je pierwszym narodowym muzeum sztuki nowoczesnej w Japonii. Kolekcja obejmuje przede wszystkim dzieła znakomitych japońskich artystów z okresu Meiji. W 1977 roku powstała jako swoiste rozszerzenie muzeum, Galeria Rzemiosła, gdzie zobaczycie eksponaty, takie jak japońska ceramika czy tekstylia.
Yasukuni Jinja
Shintoistyczny chram poświęcony duchom żołnierzy poległych w służbie cesarza. W tzw. „Księdze Dusz” wyliczone są nazwiska bohaterów, którym poświęcono chram. Większość z nich straciło życie podczas II wojny światowej.
Dworzec Tokyo
Położony w historycznym centrum miasta. Został wybudowany w 1914 roku, jest jednym z najważniejszych tokijskich dworców.
Ginza
Ekskluzywna dzielnica Tokio, znana z luksusowych butików, sklepów i restauracji.
Teatr Kabuki
Jest to rodzaj tradycyjnego mieszczańskiego teatru. Zapoczątkowany został w XVII wieku. Ten rodzaj przedstawień wyróżnia się przywiązywaniem ogromnej wagi do charakteryzacji aktorów oraz oprawy samych spektakli. Jest to też wyjątkowo ekspresyjna forma sztuki, wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Asakusa
Dzielnica o bardziej tradycyjnym charakterze, która da Wam możliwość doświadczenia japońskiej kultury w dawniejszym wydaniu. To tutaj odbywa się wiele festiwali, zwanych matsuri. W dzielnicy tej będziecie mieli okazję przejechać się rikszą, ciągniętą przez młodych chłopaków w tradycyjnych japońskich strojach. Możecie zobaczyć tu też ubrane w kimona gejsze.
Senso-ji
Najstarsza (zbudowana w 645 roku), jedna z najsłynniejszych i jedna z najważniejszych świątyń buddyjskich w Tokio. Zachwyca pięknymi zdobieniami w żywych kolorach. Odbywają się tutaj liczne festiwale religijne. Świątynia poświęcona jest bóstwu Bodhisattwie, a jego posąg znajduje się nieopodal niej.
Nakamise
Uliczny market w pobliżu świątyni Senso-ji, jedno z najstarszych tego typu miejsc w Japonii. Kupicie tam urocze pamiątki, a także skosztujecie wyśmienitych potraw japońskiej kuchni. Spacerując zapełnionymi różnorakimi sklepami i straganami uliczkami musicie uzbroić się w siłę woli, aby nie wydać całej zawartości swojego portfela na przedmioty znajdujące się tam. Któż bowiem by nie chciał wejść w posiadanie pięknych, ręcznie zdobionych pałeczek? Albo tradycyjnej japońskiej szpilki do koków? Lub też koszulki z wizerunkiem ninja albo sumo?
Kaminarimon
Brama stojąca przed świątynią Senso-ji. Ma 11,4 m wysokości oraz 11,4 m szerokości. Pierwsza brama została wybudowana w 941 roku, lecz w 1865 roku strawił ją ogień. Nową bramę – tę, którą możecie oglądać obecnie – wybudowano ponownie w 1960 roku.
Tokyo Skytree
Jest to najwyższa wieża na świecie i druga, po Burdż Chalifa, najwyższa budowla na świecie. Majestatycznie wznosi się na wysokość 634 metrów, górując nad resztą okolicy. Możecie wjechać na górę wieży, by podziwiać panoramę miasta. Wieża połączona jest z rozległym centrum handlowym Tokyo Solamachi. Część pięter posiada tarasy, z których roztacza się widok na Tokio. Nie jest on tak imponujący, jak panorama ze szczytu wieży, ale za jego oglądanie nie musicie nic płacić. A bilety na platformę widokową są niestety dość drogie – musicie liczyć się z wydatkiem co najmniej 2060 jenów, czyli około 75 PLN (cena dla cudzoziemców mogących okazać paszport). Więcej informacji na temat rezerwacji biletów znajdziecie tutaj.
Tsukiji
Największy market rybny na świecie. Jeśli lubicie ryby i owoce morza, to właśnie znaleźliście swój raj. Tsukiji oferuje nie tylko unikalną możliwość nabycia prawdopodobnie najświeższych ryb, jakie kiedykolwiek jedliście. Możecie tam również skosztować wybornych dań, a nawet obejrzeć różnego rodzaju przedstawienia, np. pokaz krojenia tuńczyka. Weźcie jednak pod uwagę, iż najlepiej wybrać się tam w godzinach bardzo wczesnych – między 5:30 a 8:00 rano. Około 11:00 niektóre stragany powoli się zamykają, a o 13:00 market jest w zasadzie zamknięty. Market jest nieczynny w niedziele.
Minato
Dzielnica słynąca przede wszystkim ze znajdującej się w niej Wieży Tokijskiej. Mieści się tam rozległy kompleks Roppongi Hills oraz liczne wieżowce. Siedziby swoje ma w niej również wiele ambasad.
Wieża Tokijska
Niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych symboli Tokio. Pomalowana na czerwono konstrukcja została ukończona w 1958 roku i szczyci się tytułem najwyższej na świecie wolnostojącej stalowej wieży. Ma 333 m, przewyższa zatem o 13 m symbol Paryża – wieżę Eiffla, na której była wzorowana. Wieża Tokijska pełni funkcję wieży telewizyjno-radiowej, posiada także punkt obserwacyjny (dorośli płacą za wejście 1600 jenów, czyli około 58 PLN, zaś dzieci 900 jenów – około 32 PLN).
Roppongi Hills
Mega-kompleks spełniający szereg funkcji. W jego skład wchodzą biura, apartamenty, sklepy, restauracje, kina, muzeum, hotel, studio TV, amfiteatr oraz parki. Centralny punkt kompleksu stanowi 54-piętrowa wieża Mori.
Narodowe Centrum Sztuki w Tokio
Galeria sztuki usytuowana w Tokio. Muzeum skupia się głównie na organizacji wystaw tematycznych i prowadzeniu działalności edukacyjnej, nie posiada własnej kolekcji. Galeria została zaprojektowana przez jednego z czołowych japońskich architektów, Kisho Kurokawę.
Tokyo Midtown
Otwarty w 2007 wieżowiec o wysokości 248 m. Drugi pod względem wysokości budynek w Tokio oraz piąty w Japonii.
Akihabara
Jest to dzielnica, którą koniecznie musicie odwiedzić, jeśli interesujecie się najnowszą technologią. Oprócz elektroniki, kupicie tu również pamiątki, a także zobaczycie osoby przebrane za postaci z mangi i anime. Podobno kostiumy, które można zobaczyć na ulicach tej dzielnicy, są dziwne nawet dla Tokijczyków, a to już spory wyczyn.
Ikebukuro
Kolejna dzielnica, w której zobaczycie ogromne wieżowce. Na stacji metra o tej samej nazwie łatwo się zgubić, nie tylko dlatego, iż dzierży tytuł trzeciej najbardziej zatłoczonej stacji w Tokio, ale także dlatego, że połączona jest z ogromnym centrum handlowym Tobu Department Store.
Sunshine City
Kompleks handlowy, w którym znajdziecie także akwarium, planetarium, parki tematyczne, platformę obserwacyjną (cena: 1800 jenów, czyli około 65 PLN), muzea, sklepy i restauracje. Budynek ma 240 metrów wysokości.
Tokyo Chinatown
Dzielnica chińska. Popularne miejsce wśród turystów zainteresowanych chińską kulturą.
Tokyo Metropolitan Theatre
Otwarty w 1990 roku, teatr postawił sobie za zadanie promowanie sztuki i kultury wśród mieszkańców Tokio, przede wszystkim dziedzin takich jak teatr, opera, muzyka oraz taniec. Instytucja może poszczycić się posiadaniem jednych z największych na świecie organów piszczałkowych.
W Tokio znajdziecie wiele parków z pięknymi roślinami. Szczególnie popularne stają się one na wiosnę, gdy wszystko kwitnie.
Wschodnie Ogrody Cesarskie
Dostępne dla zwiedzających za darmo. Otaczają Pałac Cesarski. Na ich terenach można podziwiać pozostałości murów chroniących poprzednią twierdzę, fundamenty wież, fosy, a także – jak na ogrody przystało – liczne drzewa, krzewy oraz kwiaty.
Shinjuku Gyoen National Garden
Duży park w dzielnicy Shibuya. Aby do niego wejść, musicie uiścić niewielką opłatę – 200 jenów (około 7 PLN). Zobaczycie tam – a jakże – wiśnie. Poza tym możecie podziwiać ogrody w stylu angielskim, japońskim, francuskim oraz szklarnie.
Park Ueno
Położony w dzielnicy Ueno, powstał w 1873 roku. Jeden z głównych parków publicznych w kraju. Znajduje się w nim około 8000 drzew, wśród nich gatunki takie jak różne odmiany wiśni czy gingko. Na terenie parku znajduje się Muzeum Narodowe w Tokio – najstarsze i największe muzeum w Japonii, założone w 1872 roku. W muzeum obejrzycie dzieła sztuki oraz obiekty archeologiczne z terenów Azji, głównie Japonii. W pobliżu znajduje się także zoo.
Park Yoyogi
Ogromny park w dzielnicy Shibuya, położony w pobliżu stacji Harajuku Station oraz Meiji Shrine. Tak jak pozostałe parki, on także staje się celem masowych odwiedzin turystów, gdy nastaje wiosna. Pewnie się domyślacie, dlaczego tak się dzieje – kwitną wtedy wiśnie. Na terenie tego parku znajduje się świątynia Meiji Shrine.
Disneyland w Tokio
Założymy się, że większość z Was marzyła kiedyś o wizycie w Disneylandzie. Jeśli jeszcze nie spełniliście tego marzenia, będąc w Tokio możecie je ziścić. Tamtejszy Disneyland był pierwszym parkiem Disneya otwartym poza granicami Stanów Zjednoczonych.
Tokyo Dome City
Rozrywkowy kompleks, na który składają się: Tokyo Dome – największy na świecie zadaszony stadion baseballowy, nazwywany także Big Egg („Wielkie Jajko”), LaQua – spa, Tokyo Dome City – park rozrywki z licznymi atrakcjami, Yellow Building – sauna, Blue Building – kręgielnia, hotel Tokyo Dome oraz Meets Port, gdzie mieszczą się restauracje.
Co warto?
• Jeśli chcecie w szybkim tempie zobaczyć sporą część Tokio, dobrym sposobem jest wybranie się na wycieczkę statkiem. Jeżeli dodatkowo życzycie sobie, by odbyło się to w iście tokijskim stylu, skorzystajcie z usług np. Tokyo Cruise, gdyż część rejsów odbywa się na pokładzie futurystycznie wyglądających, przeszklonych statków. Więcej informacji znajdziecie pod adresem www.suijobus.co.jp.
• Chociaż nam wszystkie dzielnice przypadły do gustu, szczególnie mocno polecamy wizytę w dzielnicach Asakusa oraz Shinjuku. Odwiedzenie ich obu daje ciekawy obraz kontrastów występujących w kulturze japońskiej. Asakusa da Wam wyobrażenie o tym, jak wyglądała dawna Japonia, Shinjuku obrazuje natomiast Japonię na wskroś nowoczesną. Warto doświadczyć obu tych światów. Wybierzcie sami, który świat podoba Wam się bardziej. A może w ogóle nie trzeba wybierać, tylko wzorem Japończyków zaanektować tylko to, co podoba Wam się najbardziej?
• Nie bójcie się japońskiej kuchni. Jedzenie stanowi bardzo ważny element każdej kultury, ale w przypadku Japonii jest ono szczególnie ważne – do tego stopnia, że Japończycy swoją filozofię przemycają nawet do przygotowywania potraw. Nie da się poznać Japonii bez jej posmakowania.
• Pamiętajcie o tym, by jak najwięcej się uśmiechać. Jesteśmy pewni, że przy takiej dozie uprzejmości, jakiej doświadczycie w Kraju Kwitnącej Wiśni, sami złapiecie się na tym, iż uśmiech rozjaśnia Wasze twarze jeszcze częściej, niż zwykle, ale na wszelki wypadek z całą stanowczością chcemy podkreślić wagę pozytywnego nastawienia.
• Jeśli się zgubicie, nie wahajcie pytać się o drogę – Japończycy chętnie Wam pomogą, a Wy zaoszczędzicie cenny czas w Tokio.
• Koniecznie wybierzcie się do restauracji sushi z taśmą, na którą stawia się małe porcje tego przysmaku – gwarantujemy, że poczujecie się, jakbyście byli w środku restauracyjnej gry flash.
Czego nie warto?
• Zwiedzanie Tokio różni się nieco od zwiedzania innych miast. Tutaj w dużej mierze istotne jest doświadczanie pewnych nowych przeżyć. Dlatego jeśli nie macie zamiaru spędzać w Tokio dłuższego czasu, spokojnie możecie odpuścić sobie „zaliczanie” każdego drapacza chmur, który w jakiś sposób się wyróżnia (no chyba, że akurat lubicie oglądać drapacze chmur, ale to już zupełnie inna sprawa). Spokojnie możecie wybrać jedną dzielnicę, w której znajdują się ogromne wieżowce i połazić jej ulicami – to wystarczy, by poczuć ten specyficzny klimat. Nie ma także potrzeby, abyście oglądali panoramę metropolii z każdego możliwego tarasu widokowego. Jeśli oglądanie panoram miast nie stanowi dla Was celu samego w sobie, polecamy wybrać jeden, maksymalnie dwa punkty widokowe, a inne zostawić na kolejne wizyty w Tokio.
• Chociaż przechadzając się ulicami Tokio, nie czuć atmosfery miasta-molochu, nie da się ukryć, iż jest to metropolia ogromna. Nie narzucajcie sobie więc zbyt szaleńczego tempa – lepiej zobaczyć trochę mniej, ale naprawdę czerpać przyjemność z każdej chwili, niż cały czas gonić bez tchu i opuścić Tokio z przekonaniem, że nic nie widzieliście.
Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor