Kolumbia

KolumbiaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Najlepsze i najsmaczniejsze jedzenie sprzedaje się dosłownie na ulicy, gdzie stoją budki z typowymi daniami i napojami. Ceny jedzenia są dość niskie.

arepas – małe, okrągłe placki kukurydziane, dodatek do różnych dań, zastępuje chleb.

empanadas – smażone pierożki, podawane z mięsem mielonym bądź kurczakiem, nierzadko z warzywami.

deditos de queso – dosłownie paluszki serowe, chrupiące paluszki wypełnione serem, który po usmażeniu się upłynnia.

papa – kolumbijska nazwa ziemniaków.

maniok jadalny – w smaku podobny do naszego rodzimego ziemniaka.

ryż, kukurydza – jedne z bazowych składników diety Kolumbijczyków.

platano maduro – smażony słodki banan, podawany jako dodatek do głównych dań

pescados – smażone ryby podawane z ryżem, maniokiem, platano maduro oraz z niedużą ilością sałatki.

ajiaco – kolumbijski rosół z dodatkiem kolendry, czosnkiem, ziemniakami, kaparami i szalotki.

tamal – mięso z ciastem kukurydzianym, gotowane w liściach bananowca.

caldo – zupa mięsna z ziemniakami i dodatkiem ziół.

panela – nierafinowany, utwardzony sok z trzciny cukrowej, naturalne źródło sacharozy.

• bezsprzecznie nasłynniejszym napojem rodem z Kolumbii jest kawa – obok brazylijskiej najlepsza na świecie.

pony malta – bezalkoholowy napój gazowany, produkowany na bazie słodu jęczmiennego, wody, cukru i karmelu. W smaku trochę podobny do naszego rodzimego podpiwku. Jest najlepiej sprzedającym się napojem bezalkoholowym.

agua de panela – gorący słodki napój, podobny do herbaty, robiony z panelas, podawany z dodatkiem limonki lub cytryny.

avena – po hiszpańsku oznacza po prostu owies, jest to napój na bazie mąki owsianej z dodatkiem cynamonu i mleka.

Alkohole

Cartagena Kolumbia 1044x986

Picie alkoholu jest dozwolone od lat 18 i bezproblemowo można to robić we wszystkich miejscach publicznych, policja nie daje za to mandatów.

aguardiente – najbardziej znany napój wyskokowy Kolumbii, zawartość alkoholu to przedział pomiędzy 29% a 60%. Występuje w wielu odmianach w różnych krajach, wariant kolumbijski ma posmak anyżu, a najsłynniejsze to aguardiente Antioqueño (29%).

piwo – pija się go dużo, najlepsze i najbardziej znane marki to Costeña, Poker, Club Colombiana i Aguila.

 


 Wyjechać jest fajnie, ale jeszcze lepiej jest wrócić całym i zdrowym z Waszych wojaży. Podpowiemy Wam jak pomóc szczęściu i uchronić się przed nieszczęściem w rozdziale „Zdrowie”.

 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba. Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać. 

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-08-15 14:39:33
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)