Meksyk

MeksykKiedy jechać?

Klimat

Ze względu na wielkość kraju i różnorodność terenu, klimat w Meksyku jest dość mocno zróżnicowany. Część kraju znajdująca się na południe od zwrotnika Raka jest pod silnym wpływem dość wilgotnego powietrza znad Zatoki Meksykańskiej, Pacyfiku i Morza Karaibskiego, co skutkuje opadami, głównie w okresie od czerwca do października (okres ten bywa nazywany porą deszczową, jednak nie ma reguły – opady mogą się zdarzać sporadycznie; nie jest też powiedziane, że poza porą deszczową nie ma ich wcale).

widok-meksyk-breakplan

     Do bardziej wilgotnych przez cały rok terenów należą te porośnięte selwą (czyli lasem tropikalnym) – szczególnie stan Chiapas. Wrzesień i październik to natomiast czas zagrożenia huraganami – zarówno na wschodnim, jaki zachodnim wybrzeżu. Temperatury w ciągu roku w południowej części Meksyku nie wykazują bardzo dużych wahań, jednak okres od listopada do maja jest gwarancją najprzyjemniejszej pogody, która sprzyja nie tylko plażowaniu, ale też zwiedzaniu.
     Północna część kraju (obszary pustynne i półpustynne) to tereny suche, z rzadkimi opadami. Temperatury są tu wyższe (przekraczają nawet 40°C), rosną też amplitudy temperatur pomiędzy okresem zimowym i letnim.
     Oczywiście klimat zmienia się też w zależności od wysokości n.p.m. – należy o tym pamiętać, jeśli planujecie górskie wędrówki (przecież najwyższy szczyt kraju, wulkan Pico de Orizaba, pokryty jest nawet lodowcem!).

Rozkład temperatury oraz opadów na przestrzeni roku:

tabela-pogody-meksyk-breakplan

Źródło zdjęcia: Meteoblue.com

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

W Meksyku wakacje w szkołach przypadają na okres po Bożym Narodzeniu, więc w styczniu i lutym możecie spotkać wielu meksykańskich turystów. Zagraniczni turyści przyjeżdżają przez cały rok, ale właściwie niezależnie od momentu, na jaki się zdecydujecie, by odwiedzić Meksyk, nie powinniście mieć dużych problemów ze znalezieniem noclegu (jak nie hostel, to posada, jak nie posada – to casa, itd.) – lepiej dokładnie przemyśleć, co zamierzacie robić i jakie miejsca odwiedzić.

mexico-breakplan

Pogoda w Meksyku jest sprzyjająca właściwie przez cały czas. Nurkować na Riviera Maya można przez cały rok, podobnie jak surfować po falach Oceanu Spokojnego w kultowym Puerto Escondido. Inaczej sprawy się mają, kiedy Wasz plan jest bardzo konkretny i chcecie chociażby spotkać wieloryby w ciepłych wodach Zatoki Kalifornijskiej, które przybywają tam z Alaski, by wydać na świat potomstwo (od połowy stycznia do połowy kwietnia), czy też zobaczyć miliony motyli Monarcha, które na okres zimy przybywają z Kanady do stanu Michoacán (najlepszy okres - od końca listopada do marca). Szczegółowe informacje znajdziecie w pozostałych rozdziałach naszego przewodnika po Meksyku (w zakładce „Co warto/nie warto?”).

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Meksyku:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Meksyku?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 15:06:27
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy