Meksyk

MeksykKiedy jechać?

Klimat

Ze względu na wielkość kraju i różnorodność terenu, klimat w Meksyku jest dość mocno zróżnicowany. Część kraju znajdująca się na południe od zwrotnika Raka jest pod silnym wpływem dość wilgotnego powietrza znad Zatoki Meksykańskiej, Pacyfiku i Morza Karaibskiego, co skutkuje opadami, głównie w okresie od czerwca do października (okres ten bywa nazywany porą deszczową, jednak nie ma reguły – opady mogą się zdarzać sporadycznie; nie jest też powiedziane, że poza porą deszczową nie ma ich wcale).

widok-meksyk-breakplan

     Do bardziej wilgotnych przez cały rok terenów należą te porośnięte selwą (czyli lasem tropikalnym) – szczególnie stan Chiapas. Wrzesień i październik to natomiast czas zagrożenia huraganami – zarówno na wschodnim, jaki zachodnim wybrzeżu. Temperatury w ciągu roku w południowej części Meksyku nie wykazują bardzo dużych wahań, jednak okres od listopada do maja jest gwarancją najprzyjemniejszej pogody, która sprzyja nie tylko plażowaniu, ale też zwiedzaniu.
     Północna część kraju (obszary pustynne i półpustynne) to tereny suche, z rzadkimi opadami. Temperatury są tu wyższe (przekraczają nawet 40°C), rosną też amplitudy temperatur pomiędzy okresem zimowym i letnim.
     Oczywiście klimat zmienia się też w zależności od wysokości n.p.m. – należy o tym pamiętać, jeśli planujecie górskie wędrówki (przecież najwyższy szczyt kraju, wulkan Pico de Orizaba, pokryty jest nawet lodowcem!).

Rozkład temperatury oraz opadów na przestrzeni roku:

tabela-pogody-meksyk-breakplan

Źródło zdjęcia: Meteoblue.com

Kiedy pojechać?

W Meksyku wakacje w szkołach przypadają na okres po Bożym Narodzeniu, więc w styczniu i lutym możecie spotkać wielu meksykańskich turystów. Zagraniczni turyści przyjeżdżają przez cały rok, ale właściwie niezależnie od momentu, na jaki się zdecydujecie, by odwiedzić Meksyk, nie powinniście mieć dużych problemów ze znalezieniem noclegu (jak nie hostel, to posada, jak nie posada – to casa, itd.) – lepiej dokładnie przemyśleć, co zamierzacie robić i jakie miejsca odwiedzić.

mexico-breakplan

Pogoda w Meksyku jest sprzyjająca właściwie przez cały czas. Nurkować na Riviera Maya można przez cały rok, podobnie jak surfować po falach Oceanu Spokojnego w kultowym Puerto Escondido. Inaczej sprawy się mają, kiedy Wasz plan jest bardzo konkretny i chcecie chociażby spotkać wieloryby w ciepłych wodach Zatoki Kalifornijskiej, które przybywają tam z Alaski, by wydać na świat potomstwo (od połowy stycznia do połowy kwietnia), czy też zobaczyć miliony motyli Monarcha, które na okres zimy przybywają z Kanady do stanu Michoacán (najlepszy okres - od końca listopada do marca). Szczegółowe informacje znajdziecie w pozostałych rozdziałach naszego przewodnika po Meksyku (w zakładce „Co warto/nie warto?”).

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Meksyku:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-15 12:13:31
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)