Meksyk

MeksykZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

W większych miastach i dużych ośrodkach turystycznych nie ma większego problemu z dostępem do punktów opieki medycznej, a standard przychodni i szpitali jest w większości przypadków satysfakcjonujący. Jednak, jako że Meksyk to kraj wielkich nierówności, podobnie wygląda opieka zdrowotna – w zależności od zasobności portfela można trafić do gabinetu wyposażonego na najwyższym poziomie, jak i bardzo przeciętnej przychodni, gdzie trzeba swoje odstać w kolejce. Koszt pojedynczej wizyty u lekarza waha się od 10 do 40 dol.

papryczki-meksyk-breakplan

Przed wyjazdem należy bardzo starannie wybrać polisę ubezpieczeniową, biorąc pod uwagę również planowane aktywności (w tym np. nurkowanie, czy trekking wysokogórski). Opieka medyczna, a w szczególności pobyt w szpitalu, są w Meksyku bardzo drogie, a brak wykupionego ubezpieczenia i nawet krótki okres spędzony w szpitalu mogą skutkować horrendalnie wysokim rachunkiem. Dlatego absolutnie nie lekceważcie konieczności wykupienia polisy na okres wczasów w Meksyku! Różne warianty ubezpieczeń podróżnych proponują m.in. takie towarzystwa jak Warta, AXA czy Hestia. Sprawdźcie też te, przygotowane przez nas tutaj.

     Apteki nie są oznaczone żadnym konkretnym symbolem, po prostu szukajcie napisu farmacia.

Szczepienia

Obowiązkowych szczepień brak, szczepienia zalecane: WZW typu A i B, tężec + błonica + polio, dur brzuszny. Pamiętajcie, żeby szczepienia wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą! Jeśli planujecie wyjazd do stanów Chiapas, Chihuahua, Durango, Nayarit lub Sinaloa, możecie rozważyć również profilaktykę przeciwmalaryczną. By dokonać szczepień i konsultacji, wybierzcie się do poradni medycyny podróży (na stronie: www.zdrowiewpodrozy.mp.pl) znajdziecie listę wszystkich poradni medycyny podróży w Polsce).

nurkowanie-meksyk-breakplan

Higiena

Mycie rąk oraz dezynfekcja żelami antybakteryjnymi to absolutny obowiązek – koniecznie przed wyjazdem zaopatrzcie się właśnie w taki żel, choć na miejscu nawet w wielu ulicznych barach i restauracjach stoją większe butelki tego specyfiku.
     Owoce i warzywa należy dokładnie myć (w Meksyku można zakupić specjalne krople z jodem do odkażania owoców i warzyw – niestety zostawiają nieprzyjemny posmak). Lepiej kupić całe owoce i samodzielnie je przyrządzić niż kupić krojone, obrane mieszanki na ulicznych stoiskach – nigdy nie mamy gwarancji, że zostały przyrządzone przy zachowaniu zasad higieny.

tamales-meksyk-breakplan

Wodę należy pić butelkowaną (jeśli decydujecie się na picie wody z kranu, koniecznie zainwestujcie w dobry filtr – znajdziecie je w dobrych sklepach ze sprzętem turystycznym), unikajcie też picia napojów z lodem (nigdy nie wiecie, czy nie został zrobiony ze zwykłej wody z kranu).

     Absolutnie nie unikajcie jedzenia na ulicznych straganach (biegunką może się skończyć czasem jedzenie nawet w dobrej restauracji), jednak zachowajcie ostrożność. O ile grillowana kukurydza, same tortillas czy chipsy z platanów są ok, o tyle na mięsne tacos czasem lepiej uważać (mięso przed obróbką często jest przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze, bywa też nieświeże).

jedzenie-na-ulicy-meksyk-breakplan

W hostelach i mniejszych hotelach (o tych z wyższej półki nie wspominając) jest zazwyczaj dość czysto – prawie wszędzie będzie na was czekać czysta pościel, ręcznik i obowiązkowe mydełko firmowe (naprawdę, Meksykanie mają fioła na tym punkcie).

     Do podróżnej apteczki koniecznie zabierzcie z domu repelenty, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki dezynfekcyjne, kremy z wysokim filtrem i na oparzenia słoneczne oraz leki przeciwbiegunkowe (choć w przypadku poważnych dolegliwości przewodu pokarmowego zaleca się zdecydowanie wizytę u lekarza – przyczyną problemu mogą być bakterie/ameby).


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-15 12:13:31
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)