MeksykPraca i studia
No cóż, nie jest to wcale łatwy temat – wystarczy powiedzieć, że większość obcokrajowców, która chce podjąć pracę w Meksyku wynajmuje do pomocy w kwestiach formalnych… meksykańskich prawników, którzy specjalizują się w tej właśnie konkretnej dziedzinie.
Zawiłości jest tu wiele, przepisy zmieniają się z zawrotną prędkością, a nawet konsulaty nie zawsze są w stanie udzielić konkretnej i pomocnej odpowiedzi. Nie wspominając o górach papierów do wypełnienia, zaawansowanej korupcji i godzinach w kolejkach do odstania (co ciekawe, prawnicy zajmujący się pracą dla imigrantów mają tam zazwyczaj oddzielne kolejki i w ciągu zaledwie kilku godzin są w stanie załatwić coś, co bez ich pomocy zajęłoby wam kilka tygodni!). Zdarza się jednak, szczególnie w przypadku większych korporacji, że pracodawca sam przejmuje zadanie uzyskania odpowiednich pozwoleń. Po szczegółowe informacje dotyczące kwestii pracy w Meksyku odsyłamy na stronę meksykańskiego Narodowego Instytutu ds. Migracji (Instituto Nacional de Migración): http://www.gob.mx/inm.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!
Istnieje wiele możliwości wolontariatu w Meksyku, począwszy od pracy z dziećmi, przez ratowanie żółwi morskich, aż po działania na rzecz dziedzictwa kulturowego. Niestety większość projektów jest (przynajmniej częściowo) płatna. Wolontariusz musi opłacić swój przelot, koszty ubezpieczenia i szczepień, a często także koszt zakwaterowania i jedzenia. Zazwyczaj trzeba mieć ukończone 18 lat i znać język angielski na poziomie komunikatywnym (przy niektórych projektach wymagana jest też znajomość hiszpańskiego - sprawdźcie ofertę kursów językowych przygotowanych przez naszego partnera). Projektów możecie szukać m.in. na stronach: www.wolontariatzagranica.org, www.jedenswiat.org.pl, www.workcamps.info i www.projects-abroad.pl.
Możliwości zaangażowania się w wolontariat z dofinansowaniem szukajcie natomiast na stronie www.polskapomoc.gov.pl (projekty dofinansowywane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych). Szczegółowe wytyczne „Jak zostać wolontariuszem” znajdziecie pod linkiem: https://goo.gl/R2L7W1.
Rząd Meksyku przewiduje specjalne programy stypendialne dla kadry naukowej, osób prowadzących badania naukowe związane z Meksykiem, artystów i dziennikarzy (szczegółowe informacje: https://goo.gl/EgdHKw).
Osoby, które wybierają się do Meksyku na studia na okres dłuższy niż 180 dni, muszą umówić się na spotkanie w Ambasadzie Meksyku w Warszawie i przedstawić m.in. paszport (ważny co najmniej rok), oryginał listu akceptacyjnego z uczelni meksykańskiej, legitymację studencką, dowód na posiadanie odpowiednich środków finansowych na podjęcie studiów w Meksyku (szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: https://goo.gl/RG3BYv).
Na studia do Meksyku można wyjechać na zasadzie umowy bilateralnej (dzięki współpracy pomiędzy uczelnią polską a meksykańską), bądź na stypendium uczelni meksykańskiej. Informacji trzeba szukać na stronach poszczególnych uniwersytetów lub z Biurze Współpracy z Zagranicą macierzystej uczelni.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Meksyku.
Redaktor