Kuba

KubaInne

Waluta

Na wyspie w obrocie są dwie waluty: dewizowy peso convertible (CUC), o większej sile nabywczej, ale bezwartościowy za granicą, i narodowy peso cubano (CUP). W kantorach można wymienić jedną na drugą. 1 CUC/1 CUP to około 3,75 PLN. Za wszystko, poza podstawowymi produktami żywnościowymi, wewnątrzkrajowymi rozmowami telefonicznymi, niektórymi imprezami kulturalnymi, skromnymi restauracjami i autobusami miejskimi, turyści muszą płacić w dewizach. Wymieniając dolar amerykański na CUC, trzeba uiścić opłatę wynoszącą 10%. Zwykle banki oferują lepszy kurs niż kantory w hotelach. W kąpieliskach np. Varadero, czy Cayo, można płacić w euro.

 waluty breakplan

W centrach turystycznych wiele restauracji i hoteli – ale nie prywatnie wynajmujący – akceptuje karty kredytowe Visa i Mastercard, o ile nie zostały one wystawione przez bank amerykański. Przy każdej płatności i wypłacie pieniędzy z bankomatu (w większości stolic prowincji jest przynajmniej jeden bankomat) pobierana jest opłata 3%, łącznie z opłatą za zagraniczną transakcję bezgotówkową. Aktualne kursy wymiany walut można znaleźć na nbp.pl lub pl.coinmill.com.

Ceny

Przykładowe ceny:

  • dwójka w hotelach średniej klasy: 25-75 CUC
  • dwójka w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych: 75-300 CUC
  • obiad/kolacja w restauracjach dewizowych: 3-15 CUC
  • przekąska kupiona na ulicy: 0,20-1 CUC
  • zakupy na targu: 2-3 CUC
  • woda i napoje bezalkoholowe od 0,50 CUC
  • wstęp do muzeów, na koncerty, itp.: 1-10 CUC
  • nurkowanie: 30-45 CUC
  • Internet: 6 CUC za godzinę
Niebezpieczeństwa

Kuba jest bezpieczną destynacją turystyczną, napady rabunkowe zdarzają się bardzo rzadko. Mimo to wieczorem powinno się brać taksówkę. Rośnie liczba złodziei kieszonkowych, dlatego należy umieszczać rzeczy wartościowe w sejfie hotelowym albo w pasku na biodra lub worku na szyi pod ubraniem. Na plaży nie wolno pozostawiać rzeczy bez nadzoru.

Hawana miasto breakplan

Ciekawostki

Policja: na terenie całego kraju tel. 106

Pogotowie: różnie, często tel. 104, w Varadero tel. 0145662306; Trinidad tel. 0141992362; Santiago de Cuba tel. 0122623300

Ambasada RP: Kuba, Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400, Tel.: +53 7 8332440, Tel. alarmowy: +53 52805770 (www.hawana.msz.gov.pl/pl/)


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:05:51
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)