Kuba

KubaWprowadzenie

Wprowadzenie

Oprócz rajskich plaż, na Kubie jest mnóstwo do odkrycia: rafy koralowe, lasy mgliste, jeziora, parki narodowe, indiańskie grobowce i wspaniałe miasta kolonialne. Szczególnie spotkania z ludźmi sprawiają, że wycieczka na Kubę pozostanie czymś wyjątkowym i niezapomnianym. Różnorodność etniczna tworzy niepowtarzalną, barwną mieszankę kulturową. „Wszyscy zeszliśmy ze statków” – odpowiedział kiedyś pisarz Alejo Carpentier na pytanie o pochodzenie Kubańczyków.

Kuba zachód słońca breakplan

Informacje ogólne
  • Poznajcie gościnnych Kubańczyków, pełnych kreatywności i energii, którzy doskonale radzą sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Poruszają się między sprzecznymi ze sobą światami, przeżywają zmienne emocje. I tak często, jak to możliwe, dają się porwać wirowi zabawy, muzyki i tańca.
  • Potem poznajcie białe plaże z palmami, turkusowe morze z magicznymi podwodnymi światami, malownicze miasta kolonialne i gorące karaibskie rytmy.
  • Różnorodna „Cuba real” kusi też podróżami do miejsc rewolucji, wędrówkami przez bajeczne krajobrazy i tajemniczymi obrzędami santeríi.
  • Poznając to wszystko skosztujecie wyśmienitego kubańskiego koktajlu. Koktajlu radości życia!

Mężczyźni na Kubie breakplan

  • Kuba, która leży w pobliżu zwrotnika Raka, to największa wyspa archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim.
  • Powierzchnia kraju wynosi 110 861 km², ma 1250 km długości, ale tylko 53-150 km szerokości.
  • Terytorium Republiki Kuby jest podzielone na 15 prowincji i wyspę wydzieloną – Isla de la Juventud. Komunistyczna Partia Kuby (PCC) jest jedyną dopuszczoną partią.
  • Na wyspie mieszka około 11,5 mln ludności, z czego 2,5 mln w Hawanie.
  • Różnica w stosunku do czasu środkowoeuropejskiego (CET) wynosi w lecie i w zimie 6 godzin.
Geografia i historia

Kolonizacja i wojny o niepodległość

W 1492 r. do wybrzeży Kuby dotarł Krzysztof Kolumb, a już w 1511 r. podążyli za nim hiszpańscy konkwistadorzy i przez 4 lata założyli pierwszych siedem miast i zniewolili autochtonów. Bartolomé de las Casas, hiszpański zakonnik, usiłował uratować Indian i zaproponował hacjenderom sprowadzenie wytrzymałych robotników z Afryki. W ten sposób nieświadomie zapoczątkował okrutny transatlantycki handel niewolnikami. Afrykańscy niewolnicy wykonywali na ogromnych plantacjach pracę przymusową, podczas gdy francuscy plantatorzy zapoczątkowali boom cukrowy. Dzięki nowej technologii w okresie rewolucji przemysłowej, Kuba stała się w połowie XIX w. największym producentem cukru na świecie. Umocnieni przez taką siłę w gospodarce, właściciele plantacji chcieli uniezależnić się od Hiszpanii. W latach 1868-1878 toczyła się pierwsza wojna o niepodległość, którą wygrała Hiszpania. W 1895 r. Kubańczycy zbuntowali się na nowo przeciwko koronie. Już właściwie pokonali wojska hiszpańskie, kiedy w 1898 r. nastąpiła interwencja Stanów Zjednoczonych, które przejęły władzę i oszukały wyspiarzy w sprawie wytęsknionej niepodległości. USA kontrolowały odtąd dwustronny handel, przywłaszczyły sobie prawie wszystkie gałęzie gospodarki i zajęły bazę marynarki wojennej w Guantánamo. Kubańskie wybory prezydenckie odbywały się pod amerykańską kontrolą i wyłaniały do lat 50. XX w. skorumpowanych polityków i dyktatorów.

Kuba Kapitol breakplan

 

Kubański Dawid mierzy się z amerykańskim Goliatem 

Pewnego dnia w Meksyku argentyński student medycyny i oddany żołnierz w walce z kapitalistycznym imperializmem, który zasłynął później jako „Che” Guevara, poznał Fidela Castro – zwolennika antyimperialistycznego ruchu studenckiego. Demokratyczna fasada powoli zaczęła się sypać. Urzędujący generał Batista przeprowadził pucz i zawiesił konstytucję. Castro próbował obalić system w 1953 r. szturmując koszary Moncada w Santiago de Cuba, atak się nie udał, ale Fidel i „Che” spróbowali jeszcze raz pod koniec 1956 r., rozpoczynając rewolucję kubańską. Wraz z 80 towarzyszami dopłynęli na wyspę jachtem „Granma”. Lądowanie na Kubie nie było pomyślne, bo miejscowi chłopi zaalarmowali wojsko. Starcie przetrwała zaledwie garstka sił bojowych ze statku, ale zdołała ona zmienić historię. Ocalało 12 bojowników – tyle co apostołów. Przedarli się oni w góry Sierra Maestra we wschodniej Kubie, gdzie z powodzeniem grali z wojskiem w niebezpieczną grę. Opór wobec rządów dyktatora ogarnął niemal całą Kubę, a Batista znalazł się w sytuacji bez wyjścia i opuścił wyspę, a powstańcy twardo rozprawili się ze zwolennikami dyktatora. Partyzanci utworzyli najpierw prowizoryczny rząd obywatelski, potem bardzo popularny wśród ludu Fidel Castro stopniowo zdobywał najwyższe polityczne urzędy. Obniżki cen i programy socjalne poprawiły życie biedoty. W 1961 r. rozpoczęto jedyną do tej pory w krajach Ameryki Łacińskiej uwieńczoną sukcesem, powszechną akcję alfabetyzacji ludności. Koncerny amerykańskie zostały upaństwowione, a Kuba stała się latynoamerykańskim centrum oporu wobec polityki USA i bazą szkoleniową marksistowskich rewolucjonistów.

Kuba historia breakplan

 

Sukces czy klęska?

Rewolucja kubańska była splotem wydarzeń wielkiej wagi. W ogromnym stopniu poszerzyła możliwości zdobycia wykształcenia, pozwoliła zwiększyć wskaźnik piśmiennictwa i zapewniła publiczną opiekę zdrowotną. Poprawiła warunki mieszkaniowe na zaniedbanej kubańskiej wsi. Upomniała się o równe prawa czarnych Kubańczyków. Nie dawała przede wszystkim swobód obywatelskich, tak istotnych dla liberalizmu – prawa do krytykowania rządu i zagranicznych podróży. Według antykomunistów rewolucja porodziła Frankensteina: stworzyła coś potężnego i nienaturalnego.

Kultura i zwyczaje

Kubańczycy są mistrzami w cieszeniu się życiem bez względu na okoliczności. Ludzie wszędzie ucinają sobie pogawędki, kołysząc się w fotelach na biegunach, komentując wieczorne telenowele albo jedno i drugie naraz. Podkreślają swój ekstrawertyczny temperament mimiką i gestami, mówią bardzo szybko i bezgranicznie przesadzają. Esencją życia dla większości Kubańczyków jest muzyka i taniec. Szybko znajdzie się okazja do hucznego przyjęcia, na którym rum leje się strumieniami i można zapomnieć o codziennym troskach. Utwory w stylu son w wykonaniu artystów z Buena Vista Social Club niejednokrotnie zachwyciły wielomilionową publiczność.

życie na Kubie breakplan


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:05:51
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)