Kuba

KubaTransport

Komunikacja publiczna

Turyści jeżdżą nowoczesnymi i w miarę punktualnymi autobusami Víazul. Cena to ok. 7 CUC/100 km, ale dociera tylko do stolic prowincji i centrów turystycznych (ceny i trasy na stronie viazul.com). Rozkład warto wydrukować i wziąć ze sobą. Z powodu małej częstotliwości ruchu powinno się być na dworcu autobusowym co najmniej godzinę przed odjazdem, a w sezonie zapisać się dzień przed podróżą na listę oczekujących.

Samochd Kuba 1770x759

W interiorze prowincji kursują autobusy regionalne i przebudowane ciężarówki. Płaci się w walucie narodowej. Jazda jednak jest powolna, niewygodna i niepewna. W niektórych regionach turystycznych jeżdżą autobusy typu hop-on-hop-off, którymi można za 5 CUC dziennie dobrze poznać okolicę. Pociągi są przestarzałe i niepewne. Nie warto nimi podróżować chyba, że chcecie przeżyć przygodę. Wtedy cubaindividual.com dostarczy niezbędnych informacji. Przed dworcami autobusowymi stoją zwykle taksówki. Zbiorowe (colectivos) odjeżdżają dopiero, gdy wszystkie miejsca są zajęte. Kto będzie sprytnie pertraktował i podzieli się ceną z innymi turystami, zapłaci mniej więcej tyle, ile za bilet autobusowy. Kurs kubańską państwową taksówką jest dużo droższy. W miastach najtańsze są riksze, a kurs kosztuje 1-3 CUC. Taksówki turystyczne czekają przed hotelami i na placach w centrum, kosztują ok. 1 CUC/km. Trochę tańsze są żółte autoriksze Coco, które jeżdżą w Hawanie, Varadero, Trinidad i Santiago de Cuba.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Kubie samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Samochód można wypożyczać od 21 roku życia. Warto, bo do niektórych atrakcyjnych regionów, głównie rezerwatów przyrody, trudno dostać się środkami transportu publicznego. Dobre hotele zwykle dysponują wypożyczalniami. Lepsze modele kosztują, łącznie z ubezpieczeniem, ok. 60-70 CUC dziennie (po tygodniowym okresie wypożyczenia ceny są niższe). Najkorzystniej jest wcześniej wynająć samochód przez biuro podróży lub polski oddział wypożyczalni działającej też na Kubie, kliknijcie tutaj, by poznać szczegóły. Litr benzyny kosztuje obecnie 1,30 CUC.

Jazda samochodem na Kubie breakplan

Jakość dróg jest zmienna i pogarsza się z zachodu na wschód. Mimo małego ruchu jazda samochodem nie jest łatwa. Brakuje oznakowań na jezdni, tablic jest niewiele, przejazdy kolejowe są niestrzeżone. Wiele samochodów nie ma kierunkowskazów ani lusterek wstecznych, ani świateł (nie należy jeździć nocą). Miasta wymagają największej koncentracji: przemykające rowery, bawiące się dzieci, nieoznaczone tory. Dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h na szosach i 100 km/h na autostradach. W razie wypadku ubezpieczyciel potrzebuje odpisu sprawozdania policyjnego. Nie należy zostawiać w samochodzie wartościowych rzeczy, a nocą powinno się poszukać strzeżonego parkingu.

Uwaga: należy sprawdzić stan wynajmowanego samochodu i zanotować każdą najmniejszą usterkę i skazę w umowie!

Wynajęcie roweru to koszt 8-15 CUC/1 dzień, za motorower zapłacimy 20-25 CUC za 1 dzień.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Co warto zjeść na Kubie?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 20:28:19
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy