Nainital

NainitalCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Nainital nie jest typowym miejscem na szlaku turystycznym dla obcokrajowców. Jednak warto wybrać się do tego typu miasta, aby faktycznie odczuć klimat Indii, bez turystycznej otoczki. Oczywiście, Nainital ze względu na swoje walory, także jest popularnym miejscem wycieczek, ale zdecydowaną większość odwiedzających stanowią Indusi. Miasto położone u podnóży Himalajów jest idealną "ucieczką" przed upałem, więc latem przeżywa prawdziwe oblężenie.

Tym, co przyciąga do miasta najbardziej, oprócz górskiego krajobrazu i lasów, jest - położone wśród wzgórz - tektoniczne jezioro Nainital. Wchodzi ono w skład Lakes of Kuamon hills (zresztą region ten nazywany jest krainą jezior). Cechą charakterystyczną jest kształt przypominający nerkę oraz specyficzny kolor.

Miejscową atrakcją jest odpoczynek na wodzie - można wypożyczać łódki i obserwować miasto (oraz góry) z perspektywy jeziora. Warto odwiedzić położoną u brzegów zbiornika wodnego kolorową świątynię Nanda Devi, która w XIX wieku została odbudowana po zniszczeniach spowodowanych lawiną.

Spośród atrakcji typowych dla górzystsych terenów Indii w Nainitalu wymienić można chociażby punktu widokowy Snow View, skąd podziwiać można masywy górskie, takie jak na przykład Naina Devi. Punkt jest oddalony od miasta o trzy kilometry, a dostać się do niego można kolejką górską (przy okazji mamy także piękny widok na wspomniane jezioro). Sam szczyt Naina Devi (lub China Devi) jest najwyższym punktem regionu, miejsce to poleca się na krótki trekking (droga pod górę powinna zająć około 60 minut) w celu uzyskania panoramicznego widoku zarówno na miasto, jak i na oddalone himalajskie szczyty.

Pasma wzgórz w okolicy mogą dostarczyć wielu wrażeń, dlatego warto wybrać się na spacer - ciekawym miejscem będą lasy w pobliżu wsi Pangot (Guano Hills). Po drodze można spotkać rzadkie gatunki ptaków (na przykład szarego dzięcioła). Bardzo ciekawą formą spędzenia czasu w Nainital jest wycieczka konna. W miejscowości tej spotkać można wiele osób, które zapewniają tę formę aktywności. Dostajemy konia z "przewodnikiem", wchodzimy pod górę, mamy okazję podziwiać widoki, znajdujemy się na zboczu góry, w lesie. Jeśli mamy szczęście i nasz przewodnik mówi po angielsku w stopniu umożliwiającym komunikację, możemy także dowiedzieć się kilku ciekawostek o okolicznej faunie i florze. Należy być przy tym bardzo ostrożnym, gdyż często zdarza się, że po wstępnej rozmowie z osobą dorosłą za opiekuna dostajemy nastoletniego chłopca, który nie zawsze jest w stanie zapanować nad koniem.

W mieście znajduje się również ogród zoologiczny, którego zwiedzanie może zająć dużo czasu na względu na rozległe położenie miejsca. Interesującym miejscem jest także naturalny park Cave Gardens, w którym znajduje się sześć jaskiń. Chwilami są one bardzo wąskie, dlatego nie poleca się zwiedzania osobom, które mają klaustrofobię. Sam kompleks znajduję się na wzgórzu, gdzie - na samym szczycie - można podziwiać widoki oraz zrelaksować się w kawiarni. Miejsce jest dobrze utrzymane i stanowi atrakcję dla całych rodzin.

Wypoczynek

Można powiedzieć, że cały pobyt w mieście zaliczamy do rekreacji, a wyjątkowe widoki, ukształtowanie terenu dadzą wiele okazji do aktywnego spędzania czasu. Trekking, jazda konna, długie spacery oraz obserwacja natury, zwiedzanie jaskiń, wjazd kolejką górską - to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez Nainital. Wielość terenów zielonych sprawia, że sam pobyt w mieście uznać można za wypoczynkowy.

Pozostałe

Podczas planowania wyjazdu do Nainitalu należy przygotować się na zmianę temperatury w porównaniu do - na przykład Delhi czy Agry. W wielu miejscach może także nie być ciepłej wody.

 


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 16:36:38
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy