Filipiny

FilipinyInne

Waluta

Filipińską walutą, na której aż do 1967 r. widniała jedynie angielska nazwa, jest peso (PHP). Przy obecnym kursie za 100 PHP zapłacimy około 8 zł. Pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach lub wypłacając z bankomatów. W przypadku banków transakcje są najbardziej bezpieczne, jednak kurs może być wyższy niż w pozostałych miejscach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Dodatkowo należy pamiętać, że nie są one otwarte 24h na dobę.

W większości miast nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem kantoru, tak jak i w dużych centrach handlowych, które to stanowią dużą konkurencję dla banków. Warto rozejrzeć się po okolicy i wybrać kantor z najlepszym przelicznikiem, gdyż krótki spacer od głównej ulicy pomoże nam zaoszczędzić kilka pesos. W kantorach głównie przyjmuje się euro, funty brytyjskie i dolary amerykańskie. Te ostatnie są jednak najbardziej popularne i mają najkorzystniejszy kurs ze wszystkich walut. Najwygodniejszą formą wymiany pieniędzy wydaje się być wypłata z bankomatów. Oznaczone znakiem ATM są dostępne praktycznie wszędzie, a co ważniejsze przez 24 godziny na dobę. Aby jednak wymiana była dla nas korzystna, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przed wyjazdem sprawdźmy w naszym banku prowizje i inne opłaty oraz kurs. Może warto na czas podróży założyć konto w innym banku, który proponuje bardziej korzystne warunki? Obecnie jednym z popularniejszych kont jest konto 360° w Banku Millennium oferujące darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie.

Niektóre bankomaty na Filipinach obsługują jedynie rodzime karty, ale są zazwyczaj wyraźnie oznaczone innym kolorem. Kolejnym problemem może być limit jednorazowej wypłaty z bankomatu. Część z nich nie pozwoli nam wybrać więcej niż 4000 PHP, choć są także bankomaty, gdzie limit sięga 20 000 PHP. Dodatkowo, niezależnie od wypłacanej kwoty bank dolicza prowizję w wysokości 200 PHP. Jedyny wyjątek stanowią bankomaty HSBC, ale zazwyczaj ciężko je znaleźć.

peso-Filipiny-Azja-breakplan

 

Kilka rad dotyczących wymiany pieniędzy:

  • ZAWSZE policz otrzymane pieniądze dwa razy w obecności pracownika banku/kantora.
  • NIGDY nie wymieniaj pieniędzy u ulicznych sprzedawców, choćby kurs był bardzo atrakcyjny.
  • Poproś o różne nominały – w taksówce czy małym barze możesz mieć problem z uzyskaniem reszty.
  • Z bankomatów wybieraj gotówkę przed piątkiem lub dopiero w poniedziałek rano – często zdarza się, że w czasie weekendu nie ma w nich pieniędzy.
  • Dobrze ukryj wymienione pieniądze – często zdarza się, że będą czekać na ciebie „tubylcy” poinformowani, gdzie je schowałeś.

 

Chciecie wiedzieć ile wyniesie Was koszt całej wycieczki? Zarejestrujcie się na stronie naszego partnera, gdzie wymienicie pieniądze po lepszym kursie niż oferują to punkty stacjonarne. 

Przed wyjazdem na Filipiny warto wymienić gotówkę na dolary (USD), a będąc na miejscu, zamienić dolary na obowiązującą tam walutę - peso filipińskie (PHP). 

 

Ceny

Choć ceny na Filipinach nie są tak niskie, jak w Tajlandii czy Indonezji, da się tu spędzić przyjemny urlop nie wydając fortuny. Generalna zasada pokazuje, że wszystko co krajowe jest tańsze, a wszystkie importowane produkty znacznie droższe niż w Europie. Ale skoro mamy je na co dzień w kraju, czy nie warto z nich zrezygnować i próbować specjałów z egzotycznego kraju?

 

Oto kilka przykładowych cen:

Mleko 76 PHP

Chleb 49 PHP

Ryż (1kg) 43 PHP

Jajka (12szt.) 66 PHP

Piersi z kurczaka (1 kg) 150 PHP

Jabłka (1kg) 96 PHP 

Banany (1kg) 56 PHP 

Pomarańcze (1kg) 93 PHP

Fast food 120 PHP

Tania restauracja 100 PHP

Restauracja średniej klasy (2 os.) 600 PHP

Piwo importowane (0,33l) 77 PHP

Piwo krajowe (0,5l) 39 PHP

Cappuccino 95 PHP

Coca-Cola 20 PHP

Mała woda 15 PHP

Butelka dobrego wina 250 PHP

Miejsca noclegowe: od około 300 PHP w hostelach w pokoju wieloosobowym do nawet 20 000 PHP za luksusową willę na plaży.

Przydatna strona, zawierająca wiele różnych sekcji (m.in. żywność, transport) cenowych i nie tylko: https://goo.gl/BUoO2A.

Niebezpieczeństwa

Choć Filipiny przez wielu uznawane są za raj na ziemi, nie można zapominać, że nawet tutaj jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jadąc na Filipiny możemy doświadczyć praktycznie wszystkich katastrof naturalnych, które w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy. Liczne tajfuny, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, powodzie i tsunami nie są tutaj jedynie sporadycznymi wydarzeniami. Jednak przed większością z nich możemy się zabezpieczyć, jadąc w odpowiednim terminie lub śledząc prognozy na specjalistycznych portalach, np. tutaj lub sprawdzając informacje w Instytucie Sejsmologicznym. Powszechnym problemem w wielu krajach azjatyckich są moskity, które przenoszą poważne choroby, jak malaria i denga. Na Filipinach jedynie 4 na 75 prowincji uznano za wolne od malarii, a pozostałe tereny położone poniżej 600 m n.p.m. są narażone przez cały rok. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia należy bezwzględnie stosować środki przeciwko komarom zakupione na miejscu z dużą zawartością składnika DEET. Są one bez porównania bardziej skuteczne niż te zakupione w Polsce. Oprócz owadów, zapuszczając się w dzikie tereny Filipin, możemy spotkać liczne gatunki jadowitych zwierząt, w tym kobrę królewska, czy węża morskiego.

trzesienie-ziemi-filipiny-azja-breakplan

Niestety, zagrożenia ze strony natury nie są jedynymi, jakie czyhają na podróżujących po Filipinach. Pomimo popartej licznymi dowodami tezy, że Filipińczycy są bardzo przyjaznymi i otwartymi ludźmi, próby kradzieży czy oszustw, również z użyciem broni, są tutaj dość częste. Do niebezpiecznych sytuacji dochodzi najczęściej w dużych aglomeracjach jak Manila czy Cebu. Nie należy w takich miejscach zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku, a także próbować robić z nimi interesy. Po zmroku niebezpiecznie jest zapuszczać się w dzielnice zamieszkiwane przez biedotę. Podczas przemieszczania się należy mieć na uwadze, że bezpieczniej podróżować w grupie i korzystać z pewnych środków transportu, a jadąc taksówką podawać jej numer znajomym, jeżeli to możliwe.

Osobną kwestią w kategorii bezpieczeństwa na Filipinach jest zagrożenie terrorystyczne związane z działalnością separatystycznej muzułmańskiej organizacji MILF. Według oficjalnego komunikatu na stronie MSZ, ze względu na niepokoje społeczne, a także zamieszki policji z armią i zdarzające się porwania turystów dla okupu, zaleca się powstrzymanie od podróży do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao oraz na archipelag Sulu. Pozostała część kraju pod tym względem jest bezpieczna.

Ważne numery

Podróżując po kraju należy zawsze mieć przy sobie karteczkę z najważniejszymi numerami alarmowymi:

117 – narodowy numer alarmowy

166 – policja

7575 – pogotowie ratunkowe i pożarowe

114 – informacja telefoniczna, gdzie możemy dowiedzieć się o numer telefonu lub adres dowolnego hotelu lub placówki państwowej

Na terenie Filipin nie ma polskiej placówki dyplomatycznej – państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuala Lumpur w Malezji

Konsulaty Honorowe RP na Filipinach (język angielski)

Adres: UPI Building 1, One Fort Santiago, Sta. Clara Str., Intramuros, Manila

E-mail: mailadmin@uplines.net

Telefony: (00 632) 527 74 91, (00 632) 527 15 82 24, (00 632) 527 1582

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-11-05 16:20:39
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)