Tajlandia

TajlandiaKiedy jechać?

Klimat

Tajlandia, będąc krajem tropikalnym znajduje się w zwrotnikowo-monsunowej strefie klimatycznej. Wyjątek stanowi południowa część, a konkretniej Półwysep Malajski, który z kolei podporządkowany jest klimatowi równikowemu. Co oznacza to w praktyce?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że pory roku w określonych częściach kraju nie są jednolite. Jedne regiony, jak np. wybrzeże wschodnie są bardziej deszczowe od pozostałych, za najgorętszą uchodzi zaś środkowa część z Bangkokiem na czele. Jeszcze innymi prawami rządzą się wyspy, dlatego pogodę w Tajlandii najlepiej sprawdzać na bieżąco i dla konkretnego rejonu. Gdy już dowiecie się, który okres roku najbardziej Wam odpowiada do przyjazdu zapraszamy do kliknijcia tutaj, żeby poznać najlepsze oferty wycieczek od najbardziej popularnych biur podróży!

Kiedy pojechać?

Najlepszym okresem na zwiedzanie i wczasy w Tajlandii jest pora chłodna, głównie ze względu na mniej uciążliwe temperatury. W tym czasie trwa szczyt sezonu, co oznacza tabuny turystów indywidualnych oraz zorganizowanych wycieczek. Nie jest to jednak jakaś straszna przeszkoda, bo zawsze można uciec w miejsca mniej rozpowszechnione jak np. wyspy Koh Samui czy Khao Sok. Jeśli jednak niestraszne nam opady deszczu, śmiało można wybrać okres od czerwca do października. Nie dość, że liczba przyjezdnych jest wówczas mniejsza, to i ceny noclegów są tańsze niż zazwyczaj. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją wycieczki

Plaża-Tajlandia-breakplan

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku:

  • porę gorącą – trwa od marca do maja; opady deszczu są wówczas rzadkością, a słupek rtęci sięga zazwyczaj 40°C;
  • porę deszczową – trwa od czerwca do października; wiąże się z regularnymi opadami deszczu; są one obfite, ale nie długotrwałe; temperatura obniża się tylko o kilka stopni;
  • porę chłodną – trwa od listopada do lutego; w niczym nie przypomina polskiej zimy czy jesieni, dlatego też ciepłe kurtki, czapki i szaliki są zupełnie zbędne; deszcze to rzadkość, z kolei normą jest 28°C odczuwalne w powietrzu. 

Prawie cały obszar Tajlandii leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Jedynie południe kraju (Półwysep Malajski) obejmują wpływy klimatu typowo równikowego. 

W Tajlandii głównymi zagrożeniami są powodzie, susze, cyklony i fale tsunami.

Tsunami - ostatnia fala tsunami uderzyła na południu kraju 26 grudnia 2004 r.

Powodzie - monsuny w porze deszczowej są zjawiskiem naturalnym, podobnie jak powodzie będące następstwem ulewnych opadów. Coraz częściej mają one charakter rozległy (niemal całość kraju) i destrukcyjny (zatopienie wielu aglomeracji, w tym stolicy, na wysokość nawet 4 metrów). 

Średnia temperatura wody w Tajlandii na przestrzeni całego roku waha się od 28 do 31 stopni. 

Rozkład-temperatury-Bangkok-Tajlandia-breakplan

                                                Źródło: meteoblue.com

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Tajlandii:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 


 Znasz film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”? „Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę”. Jeśli chcecie wiedzieć, czy też macie bardzo dobre połączenie tam, dokąd się wybieracie, przeczytajcie uważnie rozdział „Dojazd”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

 
AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-01-18 13:43:02
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)

  • Bangkok - plan wycieczki
    Jak zwiedzić Bangkok i nie zwariować? My wiemy ...
    WIĘCEJ>>