Brazylia

BrazyliaTransport

Komunikacja publiczna

Samolot

Z racji ogromnych odległości, najpowszechniejszym i najszybszym środkiem transportu jest właśnie samolot. Brazylia ma świetnie rozwiniętą siatkę połączeń lotniczych. Kupując bilety z odpowiednim wyprzedzeniem (z doświadczenia, najczęściej najtańsze bilety kupuje się na 1-3 tygodni przed wylotem) można upolować naprawdę przystępne ceny. Najbardziej znane linie to TAM, GOL, Azul i Avianca. Z reguły bagaż rejestrowany oraz posiłek są wliczone w cenę. W zależności od pokonywanych odległości, zazwyczaj bilety na autobus nie są dużo tańsze niż na samolot, a można zaoszczędzić kilka lub kilkanaście godzin.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

 

Autobus

Bardzo popularny środek transportu. Od tras godzinnych, kilkugodzinnych do podróży jednym autobusem przez cały kraj. Tak szeroką gamę tras autobusowych posiada Brazylia. Z reguły są one w świetnym standardzie. Dużo miejsca między nogami, rozkładane fotele i klimatyzacja! Miło jest z 40°C upału wsiąść do chłodnego autobusu, jednak na dłuższe trasy, do tego nocne, lepiej zabrać ze sobą swetry, jeżeli nie nawet śpiwory, bo robi się naprawdę zimno.

Są trzy typy standardu, często podane na stronach internetowych jeżeli chcemy kupić bilet tą drogą. Convencional najtańszy, dobry na krótkie trasy. Executivo bardzo wygodny i Leito niemalże luksusowy, idealny na długie podróże, czasami kilkudniowe, ale luksus oznacza również proporcjonalnie wyższą cenę.

Przykładowe ceny i trasy:

Itaparica – Itacaré, ok. 240 km, ok. 33 R$

Salvador Rio de Janeiro, ok. 1650 km, ok. 400 R$

Warto wiedzieć:

Obcokrajowcy nie mogą kupić biletów na autobus drogą internetową.

Promy

Po co jechać samochodem z Salvadoru do Itaparici, dookoła zatoki lądem i nabijać na licznik 260 km, skoro można przepłynąć promem w dwa razy krótszym czasie i bez takiego obciążenia finansowego? Poza tym jest to na pewno urozmaicenie podróży i często wspaniała przygoda z cudownymi widokami na panoramę np. Salvadoru.

Cena: dni robocze 4,30 R$, weekendy 5,60 R$

Taxi

Pierwsza i najważniejsza zasada targuj się! Ustal z kierowcą cenę przejazdu zanim wsiądziesz do taksówki, bo inaczej możesz mocno przepłacić. Jeżeli chcesz poznać orientacyjną cenę kursu najlepiej zapytać w informacji albo hotelowej recepcji.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Brazylii samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Samochód

Do wypożyczenia samochodu potrzebujemy międzynarodowego prawo jazdy, karty kredytowej i paszportu. Bezpieczniej jest mieć je przetłumaczone na język portugalski, jednak nie jest to wymagane. Samochód wynajmiemy we wszystkich większych miastach na lotniskach, w hotelach lub w agencjach. Z międzynarodowych wypożyczalni znajdziemy tu Avis i Hertz. Jest też wiele lokalnych, jak Localiza i Movida. Ubezpieczenie jest z reguły wliczone w ofertę.

Uwaga na drogach! Brazylijczycy są dosyć niebezpiecznymi kierowcami. Należy spodziewać się nieoczekiwanych manewrów. Mandaty za przekroczenie prędkości są naprawdę duże (do kilkuset dolarów). Należy unikać jazdy po zmroku, drogi są często nierówne i słabo oznakowane.

Transport w Salvadorze

Dojechać z lotniska do historycznego centrum można na kilka sposobów. Droższą, ale bezpieczniejszą opcją (szczególnie nocą) jest taksówka (ok. 80 R$). Tę samą trasę, w tych samych korkach można pokonać autokarem bądź miejskim autobusem. Cena za bilet wynosi odpowiednio ok. 30 R$ bądź ok. 6 R$. Czas dojazdu, w zależności od nasilenia ruchu drogowego, to ok. 1,5 godziny. Jadąc do Pelourinho, ostatnim i zarazem najbliższym przystankiem od starówki będzie Praça da Sé.

Wypożyczając samochód w Salvadorze omijajcie godziny szczytu! W korkach można tu spędzić godziny. Po mieście najlepiej przemieszczać się miejskimi autobusami. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 2,20 R$. Są również klimatyzowane mini busy, których cena za przejazd z reguły wynosi dwa razy więcej. Bilety kupujemy w autobusie. Chcąc się zatrzymać na jakimś przystanku pamiętajcie, żeby pociągnąć za linkę nad Waszymi głowami inaczej możecie przejechać punkt, w którym chcecie wysiąść! A o rozkładach jazdy zapomnijcie. Po prostu nie istnieją.

Autostop

Autostop jest w Brazylii mało popularny i raczej niebezpieczny.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Co warto zjeść w Brazylii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-07-19 10:26:08
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy