Kolumbia

KolumbiaWprowadzenie

Wprowadzenie

Kolumbia jest przez wielu uważana za jeden z najpiękniejszych krajów Ameryki Południowej. Nie ma w tym stwierdzeniu nic nadzwyczajnego. Czego może brakować państwu, które ma dostęp do morza (i to nie byle jakiego, tylko Karaibskiego, a jak powszechnie wiadomo, Karaiby = raj), oceanu, skrzętnie chowa dziką selwę amazońską (nie dżunglę!) * w swych czeluściach i jest w posiadaniu części najdłuższego na świecie pasma górskiego, czyli Andów? Niech uszy Wasze usłyszą, no, może niech jednak wzrok zobaczy, a usta powtarzają stare kolumbijskie przysłowie: El riesgo es que te quieras quedar, czyli „Ryzyko jest, że będziesz chciał zostać”. Wiedzcie, że możecie już teraz przekonać się o prawdziwości tego przysłowia. Skontaktujcie się z nami poprzez formularz kontaktowy lub przez nasz Fanpage na Facebooku. Osobiście doradzimy Wam jak zaplanować zarówno przelot, jak i noclegi do tego miejsca. Jedyne, co macie do stracenia do Morze Karaibskie i Andy. Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj. Jeśli nie chcecie skorzystać z naszego osobistego doradztwa, biegniemy z pomocą naszej wyszukiwarki najtańszych lotów i noclegów.

 natura-Kolumbia-breakplan

Jedno z najbardziej kolorowych państw regionu skrywa też swoje skarby głęboko w ziemi, co czyni je stosunkowo jednym z najbogatszych krajów świata - jest niekwestionowanym przodownikiem w wydobyciu szmaragdów (zasila światowy rynek jubilerski w ok. 60%). Chodzą pogłoski, że w swojej koronie kolumbijskie szmaragdy nosi sama królowa Elżbieta II. Nie czujecie się jeszcze wystarczająco zachęceni do odwiedzenia tego kraju? A może szukacie więcej informacji na jego temat? Zapraszamy w intelektualną przygodę z artykułem, który ma na celu nie tylko przedstawienie Wam kilku rzetelnych informacji, z których możecie czerpać garściami, ale także pomoc w  planowaniu podróży do tego pięknego kraju. Dowiecie się też wielu ciekawostek o Kolumbii, o których... się nie mówi.

*Selwa, wilgotny las tropikalny, las równikowy – TAK, ale nie „dżungla” – ta występuje w płn-wsch części Azji Południowej.

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Kolumbii!

Informacje ogólne

Chcecie spędzić wakacje w Kolumbii, cudowna pogoda, wspaniałe widoki? Chcielibyście, żeby ktoś po prostu Was tam zabrał, byście mogli odpocząć? Wystarczy kliknąć tutaj, żeby wybrać coś dla siebie z ofert najbardziej popularnych biur podróży!

• Południowoamerykański kraj o powierzchni 1.141.748 km2 (trzy razy większy niż Polska), z dostępem do Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego.

• Stolicą Republiki Kolumbii jest Bogotá – 8 mln mieszkańców.

• Główne miasta to: Bogotá, Cartagena (de Indias), Medellín, Cali, Barranquilla, Cúcuta.

• Ustrój polityczny – republika prezydencka.

• Populacja - około 48 mln mieszkańców.

• Dzieli się na 32 departamenty i dystrykt stołeczny.

• Prezydentem jest Juan Manuel Santos.

• Językiem oficjalnym jest hiszpański. Jadąc do Kolumbii należy znać chociaż podstawowe słowa. Poza dużymi miastami szanse na porozumienie się wyłącznie w języku angielskim są marne, dlatego wychodzimy na przeciw Waszym obawom, bo nauka języka hiszpańskiego to naprawdę nic trudnego z kursami jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online i dedykowanego nauczyciela. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

• Kolumbia graniczy z Wenezuelą od wschodu, od południowego wschodu z Brazylią, od południa z Ekwadorem i Peru oraz od północnego zachodu z Panamą.

• Najważniejsze rzeki to: Amazonka, Magdalena, Guaviare, Orinoco i Cauca.

• Najwyższy punkt: Cristóbal Colón 5775 m n.p.m. (podobnie jak Simón Bolívar– wciąż nie ustalono, który szczyt jest wyższy). 

• Do Kolumbii należy 7 wysp.

• Zdecydowana większość mieszkańców to zadeklarowani katolicy.

• Strefa czasowa UTC -5.

• Napięcie elektryczne 110V, 60HZ. W Kolumbii spotkamy dwa typy gniazd elektrycznych: A i B (podobnie jak w Chinach, Japonii, czy USA), chociaż wtyczka typu A będzie pasowała również do gniazd typu B. W praktyce oznacza to tyle, że należy się zaopatrzyć we wtyczki (lub przejściówki) z dwoma płaskimi bolcami.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Kolumbii za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Geografia i historia

A co to za kraj, co to za miejsce? No, właśnie, coś Ci się obiło o uszy, jakiś Escobar, kokaina i kawa ale nie do końca wiesz co się z tym wiąże i czego dotyczy. Zanim jednak dojdziemy do narkotyków i innych ciekawych rzeczy, musimy poznać kilka faktów. Mogą być suche, ale ich nieznajomość to typowe turystyczne faux-pas.

Kolumbia jest południowoamerykańskim krajem, położonym w północno-zachodniej części kontynentu. Jak większość krajów tego regionu, ma bogatą historię, począwszy od „odkrycia” jej przez Kolumba podczas jednej z czterech wypraw w XV w. (od jego nazwiska pochodzi nazwa kraju), poprzez konkwistę Hiszpanów w późniejszych latach. Każdy z nas zapewne słyszał o legendarnej krainie El Dorado, która miała być wypełniona złotem. Nie każdy jednak wie, że jej źródeł szukano właśnie w Kolumbii, a dokładnie na północy kraju. W słynnych czasach konkwisty, Hiszpanie wymordowali wielu ludzi, a byli to nawet nie w większości, tylko w 100% rdzenni Indianie z różnych grup etnicznych. Doszło wtedy także do masowej chrystianizacji, czyli nawracania tubylców na chrześcijaństwo. Większość Indian została ujęta w niewolę i wykorzystywana do przeróżnych prac, począwszy od szukania złota, poprzez budowę miast i wiosek, aż po uprawę ziem zagrabionych Indianom przez Hiszpanów.

Swego czasu, w XVIII w. Kolumbia była częścią Wicekrólestwa Nowej Granady, łączącego takie państwa, jak Wenezuela, Panama, Ekwador, Gujana, Trynidad i Tobago, ze stolicą w Bogocie, dzisiejszej stolicy Kolumbii. Do XIX wieku, jak prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, obecna Republika Kolumbii była pod panowaniem Hiszpanów. Lata 1810-1819 były okresem walk o niepodległość, której prekursorem był niejaki Simón Bolivar, przez Latynosów nazywany „Wyzwolicielem” (hiszp. El Libertador od słowa libertad, czyli wolność). To dzięki niemu Kolumbia wraz z kilkoma innymi państwami uzyskała niepodległość od korony hiszpańskiej. Ciekawostką jest, że Kolumbia, Ekwador i Wenezuela do dziś noszą znamiona historii w postaci flag projektu Simona Bolivara. Każda z nich posiada ten sam układ kolorystyczny w poziomie: kolor żółty, a pod nim odpowiednio niebieski i czerwony. Niegdysiejsza Kolumbia, z inicjatywy Bolivara, skupiała w sobie Wenezuelę i Ekwador, jednak po śmierci El Libertadora w 1830 kraje te rozbiły się na poszczególne federacje. Warto wiedzieć, że przez ponad 70 lat, sąsiadująca od północy Panama, która słynie z Kanału Panamskiego, należała do Kolumbii, jednak oddzieliła się od niej w 1903 roku.

Bogota-Kolumbia-breakplan

Gdy Europa powoli odżywała po spustoszeniach dokonanych podczas drugiej wojny światowej, Kolumbia wchodziła w bardzo niebezpieczny dla siebie okres wojen domowych zwany „La Violencia", po hiszpańsku po prostu przemoc. Lata 60-te XX wieku były wylęgarnią partyzantek wojskowych, tzw. guerrillas. Grup partyzanckich było kilka, jednak niekwestionowanym królem w tym niechlubnym rankingu do dzisiaj jest FARC, natomiast zaraz za nim plasuje się mniej znana w Europie grupa ELN.

Jak obiecaliśmy, będzie wzmianka o Pablo Escobarze i narkotykach. Nie da się ukryć, że historia najsłynniejszego w dziejach świata handlarza kokainy, zaraz obok kawy, stanowi najlepiej sprzedający się towar eksportowy Kolumbii. Gdyby streścić w kilku zdaniach, co i jak z tym Escobarem, należy uwzględnić fakt, że był on niejako Robin Hoodem Kolumbii. Obok historii życia El Patróna (przydomek Escobara) nie da się przejść obojętnie. Miliarder, wywodzący się z nizin społecznych, nigdy nie zapomniał o biednych, dając im dach nad głową, budując szkoły, szpitale, domy opieki społecznej, boiska do piłki nożnej. Dzięki jego bezpośredniej pomocy, wiele tysięcy ludzi wybiło się ze slumsów i zaczęło normalne życie. Escobar, w okresach świetności swego biznesu, dawał pracę niezliczonej ilości Kolumbijczyków. Mimo całego dobra, które uczynił, nie sposób jednak wybielić jego przestępstw, okrucieństwa i bezpodstawnych ataków na niewinnych ludzi. Kokaina, którą produkował, w samych tylko Stanach Zjednoczonych uzależniła miliony. W latach 70’ i 80’ XX wieku, 80% światowej produkcji kokainy wyszło „spod ręki” Pablo Escobara.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

• Kolumbijczycy – w Ameryce Południowej uważani za najbardziej przyjazny i pomocny naród. Słyną z pracowitości i pozytywnego nastawienia do świata oraz ludzi. Mówi się, że Kolumbia skupia najgorszych i najlepszych ludzi na świecie. Jeśli będziecie mieć szczęście w podróży, co jest wielce prawdopodobne, to spotkacie tylko tych drugich.

• Kawa, która obok brazylijskiej jest najlepszą na świecie. Kolumbijczycy twierdzą, że ich najlepsza gatunkowo kawa idzie na eksport, a pije się tą, która zostaje w kraju, czyli najgorszą, ale nie sugerujcie się tym, bo kolumbijska kawa smakuje naprawdę wyśmienicie!

• Muzyka, muzyka, muzyka. Kolumbia żyje muzyką, która obecna jest w każdej sferze życia - na co dzień i od święta. Kolumbijczycy kochają taniec: bachata, cumbia, reggaetón, vallenato, merengue, mapale, porro, bullerengue i dużo, dużo więcej. A poza tym... nikt tak nie tańczy salsy tak jak Kolumbijczycy!

• Salsa ma nawet swoją światową stolicę w Cali – jednym z najważniejszych miast Kolumbii.

• Piłka nożna – w Kolumbii to druga najważniejsza rzecz zaraz po Bogu, narodowa religia, ukochana przez Kolumbijczyków matka. Nigdzie nie ma tylu boisk, ile w tym kraju i nigdzie indziej nie znajdziemy takiego zapału do gry, jaki mają Kolumbijczycy.

Artesania, czyli lokalne rękodzieło, począwszy od biżuterii, breloczków, miniaturowych lam i alpak, poprzez bukłaki i hamaki w narodowych kolorach, aż po koszulki reprezentacji Kolumbii, które noszą niemal wszyscy, a już szczególnie mali chłopcy. Oko cieszy wszechobecna feeria barw, ale dominuje żółty, niebieski i czerwony.

• Patriotyzm: Latynosi są bardzo dumni ze swojego pochodzenia, historii i kultury, co podkreślają na każdym kroku. W wielu domach można zauważyć flagi, symbole narodowe, a napisy na murach sugerują silny związek Kolumbijczyków ze wszystkim, co kolumbijskie.

• Piętno historii barona narkotykowego. Kolumbijczycy bardzo ubolewają nad faktem, że ich naród łączy się niezmiennie od lat z kokainą i królem narkotyków - Pablo Escobarem. Do dziś jest to drażliwy temat, którego nie należy poruszać, szczególnie na spotkaniach towarzyskich.

• Andy – nikomu nie trzeba uzmysławiać, jak te piękne i potężne góry potrafią zdobyć serce niejednego wielbiciela górskich wędrówek.

• Amazonia – czyli wilgotny las równikowy, a co się z tym wiąże, niezliczona ilość flory i fauny.

• Karaiby z przepięknym wybrzeżem.

• Niesforny klimat – na wybrzeżu gorąco i wilgotno, z dala od morza gorąco i sucho, a w górach zimno i mokro.

• Bogactwa naturalne kraju. Mówi się, że Kolumbia ma wszystko, co trzeba aby stać się jednym z najbogatszych państw świata, posiada mnóstwo złóż naturalnych; m.in. nikiel, złoto, ropę naftową, cynę, gaz ziemny, rudy żelaza i węgiel, których nikt nie wydobywa oraz żyzne ziemie, na których nikt niczego nie uprawia.

• Shakira i Juanes. Tych państwa chyba nie trzeba przedstawiać. La camisa negra zyskała sławę nawet w polskich podstawówkach. Inną znaną postacią jest Gabriel Garcia Marquez, noblista i autor m. in. Stu lat samotności, czy Miłości w czasach zarazy.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Kolumbii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-09-20 11:02:40
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy