Kolumbia

KolumbiaKiedy jechać?

Kiedy pojechać?

W przypadku wyboru terminu podróży do Kolumbii, Wasza decyzja powinna opierać się przede wszystkim na podstawie tego, co konkretnie planujecie w tym kraju robić. Najlepszym terminem na połączenie wszystkich form aktywności, będzie wyjazd w okresie od grudnia do marca. Właśnie wtedy najmniej pada, a temperatury nie są zbyt wysokie.

mountains 960x447

Należy jednak wspomnieć, że klimat Kolumbii jest zróżnicowany.

 

Piętro gorące – tereny położone do 1000 m n.p.m.

• Średnia temperatura w powyższych miesiącach wynosi 27,4⁰C.

• Opady oscylują w granicach 17,8mm na jeden metr kwadratowy, w czasie jednego miesiąca.

 

Piętro wilgotne – tereny położone od 1000 do 2000 m n.p.m.

• Średnia temperatura w powyższych miesiącach wynosi 24⁰C.

• Opady oscylują w granicach 111mm.

 

Piętro chłodne – tereny położone od 2000 do 3000 m n.p.m.

• Średnia temperatura w powyższych miesiącach wynosi 13⁰C.

• Opady oscylują w granicach 80mm .

 

Piętro zimne – tereny położone od 3000 do 4700 m n.p.m.

• Średnia temperatura w powyższych miesiącach wynosi 4,5⁰C.

• Opady oscylują w granicach 30mm .

 

Piętro glacjalne – tereny położone od 4700 m n.p.m.

• Strefa wiecznych śniegów i lodowców.

 

Najgorszym terminem na podróżowanie do Kolumbii jest okres od maja do września. Wilgotność powietrza jest często ciężka do zniesienia, przekracza próg aż 85%.

kolumbia burza 960x447

 Pod koniec maja najczęściej występują obfite deszcze i trzęsienia ziemi, jednak nie są one dużym zagrożeniem dla turystów. 

 

>>> SPRAWDŹ: Więcej informacji na temat bezpieczeństwa

 

Jeżeli wybieracie się do Kolumbii w tym okresie, nie zapomnijcie że macie możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach kulturalnych takich jak Feria de las Flores, czyli jednym z najsławniejszych festiwali kwiatowych na świecie! Cała impreza odbywa się na przełomie maja i czerwca, w mieście Medellin.

cable road kolumbia 900x450

 

>>> POLECAMY: Zorganizujemy wyjazd do Kolumbii za Ciebie. Porozmawiaj z kimś, kto już tam był – skontaktuj się z nami.

 

Pogoda w pozostałych miesiącach jest neutralna. Nie ma w nich żadnych skrajności, na które powinniście szczególnie uważać. Temperatury oscylują raczej w górnych granicach.

kolumbia 960x447

Gdy chcesz…

Uprawiać sporty wodne – wybierz okres od stycznia do marca. Temperatura wody wynosi średnio 27⁰C.

Zwiedzać miasta – wybierz okres od grudnia do stycznia. Loty są najtańsze, a słońce świeci najdłużej, bo aż 8h.

Zdobywać szczyty górskie – wybierz styczeń. W górach wtedy najmniej pada, oraz temperatury są najwyższe (około 18⁰C, w zależności od wysokości).

 

>>> SPRAWDŹ: Co warto zobaczyć w Kolumbii?

 

KLIMAT

 

Kolumbia znajduje się w obrębie klimatu równikowego. Nie występują tutaj żadne pory roku. Pogoda w poszczególnych regionach różni się jednak ze względu na znaczne różnice wysokości. W Kolumbii możemy rozróżnić cztery piętra klimatyczne, od których zależy temperatura powietrza. Słońce świeci średnio przez 5/6h w ciągu dnia.

bogota 900x450

W Kolumbii występują trzęsienia ziemi i niekiedy zdarzają się okresowe susze. Kraj leży też na obszarze aktywności wulkanicznej, choć erupcje zdarzają się niezwykle rzadko i wyłącznie na wyżynach. 

Pogoda

 Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Kolumbii

 

>>> SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Kolumbii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 17:31:47
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)