Kolumbia

KolumbiaInne

Waluta

Walutą jest kolumbijskie peso (COP), które dzieli się na 100 centavos. 1000 COP = 1,18 PLN (kurs na listopad 2017). Dość popularnym środkiem płatniczym jest również dolar amerykański. Dobrze rozwinięta sieć bankomatów nie przysparza problemów z wypłatą gotówki. Należy jednak uważać na dość wysoką prowizję, którą pobierają niektóre banki. Jeśli nie chcecie się tym martwić i wymienić złote bezpiecznie na euro lub dolary kliknijcie poniżej.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Chcecie bezpieczniej i bardziej opłacalnie wymienić pieniądze na wyjazd? Sprawdźcie kurs euro lub dolara, zarejestrujcie się i wymieńcie. Na miejscu bardziej opłaci się wymiana z tych walut na peso. Wystarczy kliknąć w poniższy baner. 

 

Produkty spożywcze

Bułka: 0,40 PLN

Bagietka: 3,20 PLN

Chleb pełnoziarnisty (towar luksusowy): 12 PLN

Żółty ser Gouda (towar luksusowy): 8 PLN/100g

Szynka: 80 PLN/kg

Kurczak w całości: 16 PLN/kg

Mięso mielone: 10 PLN/kg

Wołowina: 30 PLN/kg

Wieprzowina: 26 PLN/kg

Papaja: 1,8 PLN/kg

Ananas: 2 PLN/kg

Pomarańcze na sok: 6 PLN/worek 3 kg

Cukier: 4 PLN/kg

Jajka: 15 PLN/30 szt.

Nutella: 20 PLN/słoiczek

Czekolada „Milka”: 14 PLN

Oliwa z oliwek: 20 PLN/litr

Mleko w kartonie: 6 PLN/litr

Kawa: 16 PLN/500g

Coca Cola: 6 PLN/2,5 litr

Piwo Club Colombia: 3,6 PLN/puszka

Anyżowa wódka Aguardiente: 20 PLN/litr

 Rozrywka

Bilet do kina (w zależności od dzielnicy w jakiej znajduje się kino): ok. 20 PLN

Bilet do teatru: 50 PLN

Bilet do Muzeum Złota: 6 PLN

Bilet do Muzeum Szmaragdów: 24 PLN

Obiad w restauracji średniej klasy: 35 PLN

Kolacja w modnej restauracji: 160 PLN

Piwo w barze: 6 PLN/330 ml

Kawa w kawiarni: od 5 PLN

Szklanka świeżo wyciśniętego soku w kawiarni: 6 PLN

Kubek świeżo wyciśniętego soku na straganie: 3 PLN 

Transport

Bilet na szybki autobus miejski w Bogocie „Transmilenio”: 3,5 PLN

Bilet na autobus: 3 PLN

Bilet międzymiastowy na autobus relacji Bogota – Cali – Bogota: 240 PLN

Parking w mieście: 6-12 PLN/h

Taksówka w Bogocie (z centrum do północnej dzielnicy restauracyjnej): 20 PLN

Bilet lotniczy Bogota – Cartagena – Bogota (ok. 1000 km): 600 PLN

Litr benzyny: 4 PLN

Opłata za przejazd odcinkiem drogi (pobierana co około 50 km): 12 PLN

Lokale

Wynajem nieumeblowanego mieszkania 80 m2 w średniej dzielnicy: od 2500 PLN

Wynajem umeblowanego mieszkania 60 m2 w średniej dzielnicy: od 6000 PLN

Zakup mieszkania 80 m2 w średniej dzielnicy: od 500 000 PLN

Nocleg w hostelu waha się od około 25 do 50 PLN za noc, natomiast noclegi w hotelach, to koszt od 50 PLN za noc w górę.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

Niebezpieczeństwa

Przechadzając się samemu po miastach czy terenach wiejskich, należy bezwzględnie unikać ciemnych uliczek, szczególnie nocą, gdyż istnieje wtedy ryzyko rabunku. Co ważne, zdarza się, że ludzie z kolumbijskich nizin społecznych noszą przy sobie broń (przynajmniej noże). Oczywiście nie należy widzieć w każdym Kolumbijczyku przestępcy, bo tak nie jest, ale po co kusić los, wchodząc w miejsce raczej nieprzeznaczone dla turysty? Głównie są to slumsy, dzielnice biedy. Łatwo jest je poznać po tym, że żadni rozsądni turyści się tam nie zapędzają. Dużo bezpieczniej jest spacerować po wydeptanych już turystycznie szlakach, wśród innych zwiedzających. Musimy też uważać na kieszonkowców i specjalnie zainicjowany tzw. „sztuczny tłum”, szczególnie w autobusach, sklepach, na większych i częściej uczęszczanych placach miast. Absolutnie nie dajmy się namówić na kupno „towaru” od nieznajomego. Nigdy nie mamy pewności, co to tak naprawdę może być i nie wiemy, kim jest osoba, która chce nam to sprzedać. Może jest to policjant w przebraniu? Musimy wiedzieć, że kary za posiadanie narkotyków w Kolumbii są bardzo wysokie, praktycznie zawsze kończy się to więzieniem i wyrokiem dla turysty, a kolumbijskie więzienia nie należą do tych najbardziej przyjaznych.

 

Ciekawostki

• Autostrada Panamericana urywa się w punkcie między Kolumbią a Panamą. Obecnie nie ma przejścia drogą lądową między tymi państwami. Z Kolumbii można się dostać do północnych sąsiadów drogą powietrzną lub taniej - wodną.

• Wielokrotnie możecie się spotkać z różnymi gadżetami, koszulkami, kubkami, breloczkami, a nawet plakatami z napisem „It’s Colombia, not Columbia” – jest to kampania, która ma na celu ukazanie reszcie świata, że Colombia dla Kolumbijczyków, to nie Columbia, jak często jest to zapisywane.

• Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkacie się z nieletnimi przedstawicielkami najstarszego zawodu świata – nie należy ich piętnować, często jest to jedyne źródło zarobku nastoletnich matek, by utrzymać rodzinę.

• Narkotyki są tutaj wciąż dużym problemem, napędzają około 10% rocznego dochodu krajowego.

Guerilla do dzisiaj ukrywa się wysoko w górach, gdzie produkuje kokainę, która potem jest sprzedawana, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych. Pomimo 48 milionowej populacji, państwo nie jest w stanie (lub nie chce) poradzić sobie z 8-tysięczną partyzantką.

• Klimat w Kolumbii jest uzależniony od wysokości, ale im bardziej w głąb kraju, tym chłodniej. Temperatury potrafią diametralnie się zmieniać co kilkaset kilometrów. 

• W Cartagenie woda jest tak czysta, że można ją pić bezpośrednio z kranu.

• W Kolumbii na każdym kroku można spotkać piekarnie sprzedające przepyszne, świeże pieczywo, które można zjeść na miejscu razem z kubkiem kawy.

• Przy drogach sprzedaje się różne pyszne i słodkie rzeczy, ale uwaga – nie każdemu może posmakować mango z dość dużym dodatkiem soli!

Ważne numery

W razie nieprzyjemnych lub niebezpiecznych sytuacji, należy zgłosić sprawę na policję czy to po hiszpańsku czy, na migi. W większych miastach możemy liczyć na policyjną znajomość angielskiego, ale też nie zawsze. Naszą deską ratunku jest również ambasada polska w Kolumbii, znajdująca się w Bogocie przy Carrera 21 bis No. 104A-15, Bogotá D.C. – Colombia. Telefon do ambasady to +57 1214 04 00, fax +57 1214 08 54. Uniwersalny numer na pomoc, odpowiednik polskiego 112, to kolumbijski 123.

 

Wiesz już wszystko o Kolumbii? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-09-20 11:02:40
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy