Kolumbia

KolumbiaInne

Waluta

Walutą jest kolumbijskie peso (COP), które dzieli się na 100 centavos. 1000 COP = 1,18 PLN (kurs na listopad 2017). Dość popularnym środkiem płatniczym jest również dolar amerykański. Dobrze rozwinięta sieć bankomatów nie przysparza problemów z wypłatą gotówki. Należy jednak uważać na dość wysoką prowizję, którą pobierają niektóre banki. Jeśli nie chcecie się tym martwić i wymienić złote bezpiecznie na euro lub dolary kliknijcie poniżej.

 
Ceny

Chcecie bezpieczniej i bardziej opłacalnie wymienić pieniądze na wyjazd? Sprawdźcie kurs euro lub dolara, zarejestrujcie się i wymieńcie. Na miejscu bardziej opłaci się wymiana z tych walut na peso. Wystarczy kliknąć w poniższy baner. 

 

Produkty spożywcze

Bułka: 0,40 PLN

Bagietka: 3,20 PLN

Chleb pełnoziarnisty (towar luksusowy): 12 PLN

Żółty ser Gouda (towar luksusowy): 8 PLN/100g

Szynka: 80 PLN/kg

Kurczak w całości: 16 PLN/kg

Mięso mielone: 10 PLN/kg

Wołowina: 30 PLN/kg

Wieprzowina: 26 PLN/kg

Papaja: 1,8 PLN/kg

Ananas: 2 PLN/kg

Pomarańcze na sok: 6 PLN/worek 3 kg

Cukier: 4 PLN/kg

Jajka: 15 PLN/30 szt.

Nutella: 20 PLN/słoiczek

Czekolada „Milka”: 14 PLN

Oliwa z oliwek: 20 PLN/litr

Mleko w kartonie: 6 PLN/litr

Kawa: 16 PLN/500g

Coca Cola: 6 PLN/2,5 litr

Piwo Club Colombia: 3,6 PLN/puszka

Anyżowa wódka Aguardiente: 20 PLN/litr

pierozki-Kolumbia-breakplan

 Rozrywka

Bilet do kina (w zależności od dzielnicy w jakiej znajduje się kino): ok. 20 PLN

Bilet do teatru: 50 PLN

Bilet do Muzeum Złota: 6 PLN

Bilet do Muzeum Szmaragdów: 24 PLN

Obiad w restauracji średniej klasy: 35 PLN

Kolacja w modnej restauracji: 160 PLN

Piwo w barze: 6 PLN/330 ml

Kawa w kawiarni: od 5 PLN

Szklanka świeżo wyciśniętego soku w kawiarni: 6 PLN

Kubek świeżo wyciśniętego soku na straganie: 3 PLN 

Transport

Bilet na szybki autobus miejski w Bogocie „Transmilenio”: 3,5 PLN

Bilet na autobus: 3 PLN

Bilet międzymiastowy na autobus relacji Bogota – Cali – Bogota: 240 PLN

Parking w mieście: 6-12 PLN/h

Taksówka w Bogocie (z centrum do północnej dzielnicy restauracyjnej): 20 PLN

Bilet lotniczy Bogota – Cartagena – Bogota (ok. 1000 km): 600 PLN

Litr benzyny: 4 PLN

Opłata za przejazd odcinkiem drogi (pobierana co około 50 km): 12 PLN

Lokale

Wynajem nieumeblowanego mieszkania 80 m2 w średniej dzielnicy: od 2500 PLN

Wynajem umeblowanego mieszkania 60 m2 w średniej dzielnicy: od 6000 PLN

Zakup mieszkania 80 m2 w średniej dzielnicy: od 500 000 PLN

Nocleg w hostelu waha się od około 25 do 50 PLN za noc, natomiast noclegi w hotelach, to koszt od 50 PLN za noc w górę.

Niebezpieczeństwa

Przechadzając się samemu po miastach czy terenach wiejskich, należy bezwzględnie unikać ciemnych uliczek, szczególnie nocą, gdyż istnieje wtedy ryzyko rabunku. Co ważne, zdarza się, że ludzie z kolumbijskich nizin społecznych noszą przy sobie broń (przynajmniej noże). Oczywiście nie należy widzieć w każdym Kolumbijczyku przestępcy, bo tak nie jest, ale po co kusić los, wchodząc w miejsce raczej nieprzeznaczone dla turysty? Głównie są to slumsy, dzielnice biedy. Łatwo jest je poznać po tym, że żadni rozsądni turyści się tam nie zapędzają. Dużo bezpieczniej jest spacerować po wydeptanych już turystycznie szlakach, wśród innych zwiedzających. Musimy też uważać na kieszonkowców i specjalnie zainicjowany tzw. „sztuczny tłum”, szczególnie w autobusach, sklepach, na większych i częściej uczęszczanych placach miast. Absolutnie nie dajmy się namówić na kupno „towaru” od nieznajomego. Nigdy nie mamy pewności, co to tak naprawdę może być i nie wiemy, kim jest osoba, która chce nam to sprzedać. Może jest to policjant w przebraniu? Musimy wiedzieć, że kary za posiadanie narkotyków w Kolumbii są bardzo wysokie, praktycznie zawsze kończy się to więzieniem i wyrokiem dla turysty, a kolumbijskie więzienia nie należą do tych najbardziej przyjaznych.

 

Ciekawostki

• Autostrada Panamericana urywa się w punkcie między Kolumbią a Panamą. Obecnie nie ma przejścia drogą lądową między tymi państwami. Z Kolumbii można się dostać do północnych sąsiadów drogą powietrzną lub taniej - wodną.

Panamericana-Kolumbia-breakplan

• Wielokrotnie możecie się spotkać z różnymi gadżetami, koszulkami, kubkami, breloczkami, a nawet plakatami z napisem „It’s Colombia, not Columbia” – jest to kampania, która ma na celu ukazanie reszcie świata, że Colombia dla Kolumbijczyków, to nie Columbia, jak często jest to zapisywane.

• Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkacie się z nieletnimi przedstawicielkami najstarszego zawodu świata – nie należy ich piętnować, często jest to jedyne źródło zarobku nastoletnich matek, by utrzymać rodzinę.

• Narkotyki są tutaj wciąż dużym problemem, napędzają około 10% rocznego dochodu krajowego.

Guerilla do dzisiaj ukrywa się wysoko w górach, gdzie produkuje kokainę, która potem jest sprzedawana, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych. Pomimo 48 milionowej populacji, państwo nie jest w stanie (lub nie chce) poradzić sobie z 8-tysięczną partyzantką.

• Klimat w Kolumbii jest uzależniony od wysokości, ale im bardziej w głąb kraju, tym chłodniej. Temperatury potrafią diametralnie się zmieniać co kilkaset kilometrów. 

• W Cartagenie woda jest tak czysta, że można ją pić bezpośrednio z kranu.

• W Kolumbii na każdym kroku można spotkać piekarnie sprzedające przepyszne, świeże pieczywo, które można zjeść na miejscu razem z kubkiem kawy.

• Przy drogach sprzedaje się różne pyszne i słodkie rzeczy, ale uwaga – nie każdemu może posmakować mango z dość dużym dodatkiem soli!

Ważne numery

W razie nieprzyjemnych lub niebezpiecznych sytuacji, należy zgłosić sprawę na policję czy to po hiszpańsku czy, na migi. W większych miastach możemy liczyć na policyjną znajomość angielskiego, ale też nie zawsze. Naszą deską ratunku jest również ambasada polska w Kolumbii, znajdująca się w Bogocie przy Carrera 21 bis No. 104A-15, Bogotá D.C. – Colombia. Telefon do ambasady to +57 1214 04 00, fax +57 1214 08 54. Uniwersalny numer na pomoc, odpowiednik polskiego 112, to kolumbijski 123.

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba. Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać. 

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 17:31:47
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)