KolumbiaCo warto / nie warto?
SPIS TREŚCI:
Bogotá | Medellín | Cartagena | Cauca | Guaitara | Zipaquirá
• Ważne miasta: Bogotá, Medellín, Cali, Cartagena, Santa Marta.
Chcecie zobaczyć te wszystkie atrakcje w Kolumbii, ale nie chce Wam się samym rozplanować podróży? Zostawcie to nam. Jako osobiści doradcy podróży, zorganizujemy Wasze wakacje w wymarzonym miejscu! Nie wierzycie? Dowiedzcie się szczegółów pod tym linkiem. Wystarczy, że skontaktujecie się z nami poprzez formularz kontaktowy lub skontaktujecie się przez nasz Fanpage na Facebooku.
>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Kolumbii! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!
Bogotá (sprawdź lokalizację na mapie):
• Caño Cristales – Jedno z najbardziej znanych miejsc w Kolumbii - rzeka, słynąca z tego, że płynie w pięciu różnych kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym, niebieskim i czarnym (stąd zwana też „rzeką pięciu kolorów”, czy „najpiękniejszą rzeką świata”). Nieziemski efekt tworzą mchy i glony, rozwijające się między czerwcem a grudniem. Rzeka ma 100 km długości i 20 m szerokości, i znajduje się mniej więcej w centralnej części kraju, w departamencie Meta w pasmie górskim Sierra de la Macarena.
• Desierto de Tatacoa – jedna z najpiękniejszych pustyń świata, około 300 km na południe od Bogoty w departamencie Huila. Jest drugim regionem w Kolumbii z największym wyjałowieniem terenu zaraz po półwyspie Guajira - jej powierzchnia to 330 km2 wyjałowionej ziemi, która tworzy niesamowity efekt. Oryginalne formy pustynne wykształciły się w wyniku erozji. Charakteryzuje się dwoma kolorami: pomarańczowym i szarym. W XVI wieku konkwistador Jiménez de Quesada nazwał ją „Doliną Smutku”, natomiast nazwa „Tatacoa” wzięła się od grzechotników, a nie - jak według obiegowej opinii - od niegroźnych węży żyjących na tym terenie.
• Museo del Oro – czyli muzeum złota w Bogocie. Jedno z najsłynniejszych muzeów kultury prekolumbijskiej. W swej kolekcji posiada największe i najbogatsze zbiory sztuki złotniczej ówczesnych Indian. Pozostałości po dziedzictwie to przede wszystkim złoto, ceramika i drewno, liczące 34 tysięcy elementów. Samo muzeum ma imponującą wielkość 7 pięter. Zostało otawarte w 1939 roku. Należy do Narodowego Banku Kolumbii – Banku Republiki.
• La Candelaria – centrum historyczne i zabytkowa dzielnica Bogoty. Jest najbardziej rozpoznawalną częścią stolicy. Jej początki sięgają XVI wieku. Jest to dzisiejsze zaplecze artystów, zarówno tych znanych, jak i tych jeszcze nieodkrytych. Punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników architektury i kolorów. Na przestrzeni lat La Candelaria stała się również ważnym ośrodkiem handlowo-biznesowym dla interesów miasta i daje możliwości wszystkim mieszkańcom Bogoty, niezależnie od ich pochodzenia społecznego.
• Museo Nacional de Colombia – Najstarsze muzeum Kolumbii, powstałe w 1823 roku, jedno z najstarszych w Ameryce Łacińskiej. Zawiera cenne eksponaty kultury prekolumbijskiej, sztuki kolumbijskiej, a także europejskiej. Zbiory podzielone są na cztery kolekcje: historii, sztuki, etnografii i archeologii. Zawiera obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby i rzemiosło artystyczne od czasów kolonialnych, aż do chwili obecnej. Jego powierzchnia to 13.000 m2
• Universidad Nacional de Colombia – Najważniejszy i największy uniwersytet w kraju, studiował tu m. in. noblista Gabriel García Márquez. Powstał w 1867, chociaż sam pomysł jego wybudowania pojawił się już w 1826 roku z inicjatywy wiceprezydenta kraju, generała Francisco de Paula Santander. Uniwersytet prowadzi badania we wszystkich dziedzinach nauki, jest to około 90% badań naukowych w całej Kolumbii. Studiuje tu około 50000 studentów.
• Cerro de Monserrate – to po prostu wzgórze Monserrate, znajdujące się nieopodal centrum Bogoty. To nie tylko punkt widokowy (położony na ponad 3000 m n.p.m.), ale też miejsce kultu religijnego Kolumbijczyków – znajduje się tam świątynia, swoją drogą bardzo ważna dla mieszkańców.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Budowy, które pochłonęły najwięcej istnień ludzkich.
Medellín (sprawdź lokalizację na mapie):
• Piedra del Peñol (lub El Peñol de Guatapé) – 220-metrowy monolit (lub jak kto woli - skała), od 1940 roku uważana za pomnik narodowy Kolumbii. Znajduje się około 80 km na wschód od Medellín. Składa się przede wszystkim z kwarcu, skalenia i miki. Różne źródła podają różną wagę monolitu, jednak waży on w przybliżeniu około 66 mln ton. W połowie XX w. dwie wioski znajdujące się w sąsiedztwie - El Peñol i Guatapé - konkurowały ze sobą o prawa do jego własności. Wynikiem sporu były dwie litery: G oraz niedokończone U, w którego namalowaniu przeszkodzili ludziom z wioski Guatapé, mieszkańcy El Peñol. Ze skały rozpościera się widok, który zapiera dech w piersiach.
• Biblioteca España – Biblioteka Hiszpańska, jest jednym z najnowocześniejszych budynków w regionie i jest jednym z najważniejszych symboli współczesnego Medellín. Nazwę nosi na pamiątkę pomocy, jakiej udzielił rząd hiszpański w stworzeniu tego miejsca. Znajduje się na wzgórzu, z którego rozciąga się wspaniały widok na panoramę miasta. Składa się z trzech budynków sąsiadujących ze sobą, które kształtem przypominają skały. Pierwszy poziom jest poświęcony najmłodszym w celach integracji i zabawy. Drugie piętro nazwane jest „Moja okolica” - tutaj spotykają się miejscowi, by rozmawiać o zmianach, które są potrzebne w konkretnych dzielnicach Medellín, rozmawiają o swoich doświadczeniach życiowych, biedzie, przemocy i dręczących problemach. Do Biblioteki można dotrzeć piechotą, jednak nie jest to rekomendowane po części ze względu na dużą wysokość, a po części dlatego że by do niej dotrzeć trzeba przejść przez dzielnice biedy, co jest niebezpieczne dla potencjalnych turystów. Najlepsza droga, to tzw. Metrocable, czyli wyciąg, który kursuje ze stacji metra Santo Domingo Savio.
• Parque de las Esculturas – plac w Medellín, słynący z 10 ogromnych posągów sławnych artystów, których nie można przegapić będąc w Medellín.
Cartagena (sprawdź lokalizację na mapie):
• Stare miasto w Cartagenie – nie sposób odwiedzić to miasto i nie zobaczyć starówki, która kusi pozostałościami epoki kolonialnej, wspaniałą architekturą, klimatycznymi uliczkami i feerią barw. Jak to bywa zwykle na starówkach, mamy tutaj całe mnóstwo restauracji, hoteli, rękodzieła kultury kolumbijskiej sprzedawane na ulicach, uliczne koncerty itp. Dla amatorów literatury obowiązkowym punktem jest dom, w którym mieszkał najsłynniejszy kolumbijski pisarz i noblista – Gabriel García Márquez.
• Volcán del Totumo – wygasły wulkan wypełniony błotem. Słynie z tego, że pomimo dużej głębokości, nie da się w nim utopić, gdyż błoto samoistnie wypycha ciało ku górze. Wulkan stał się atrakcją turystyczną, a kąpiel w nim dostarcza niezapomnianych wrażeń. Znajduje się na karaibskim wybrzeżu Kolumbii, 1 km od głównej drogi między Barranquillą a Cartageną. Jego wysokość to 15 m n.p.m. Rocznie przybywa tu około 20 tys. turystów. Miejsce nie ma wsparcia ze strony rządu, więc pieczę nad nim trzymają lokalne rodziny, które się nim zajmują.
Już wiecie, co zwiedzić w Kolumbii? Czeka Was zatem najważniejszy krok, czyli podjęcie decyzji, na jakie wczasy chcecie się wybrać! Sprawdźcie najlepsze oferty najbardziej popularnych biur podróży, klikając tutaj.
Cauca (sprawdź lokalizację na mapie):
• Popayán – stolica departamentu Cauca, malownicze miasto, które sprawia, że można poczuć się jak w średniowieczu - charakteryzuje się widocznym wpływem Hiszpanów z czasów konkwisty. W samym mieście przeważa kolor biały (stąd też wzięła się druga, nieoficjalna nazwa miasta White City – Białe miasto). Jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych miast obu Ameryk. W 2005 roku wpisane na listę UNESCO dzięki swojej gastronomii jako niematerialnemu dziedzictwu narodowemu Kolumbii. W jego pobliżu znajduje się wulkan Puracé.
>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak zabrać się za zaplanowanie swojej podróży? Kliknij tutaj, aby otrzymać naszą pomoc!
Guaitara (sprawdź lokalizację na mapie):
• Santuario de las Lajas – bazylika wybudowana w połowie XX w. na zboczu góry, w dolnie rzeki Guaitara, przy granicy z Ekwadorem; jedno z najsłynniejszych sanktuariów na świecie. Według legendy, w połowie XVIII wieku w jaskini w pobliżu miasta Ipiales, głuchoniemej dziewczynce i jej matce miała ukazać się Maryja, po czym dziecko miało odzyskać mowę. Jakiś czas po tych wydarzeniach w jaskini odkryto namalowany wizerunek Matki Boskiej trzymającej dziecko. Do dziś nie odkryto, co zostało użyte do namalowania tego portretu. Upamiętniając to wydarzenie, z datków wiernych wybudowano świątynię las Lajas. Ta katolicka bazylika jest jednym z najpopularniejszych kierunków pielgrzymkowych w Ameryce Południowej.
Zipaquirá (sprawdź lokalizację na mapie):
• Catedral de Zipaquirá – katedra solna znajdująca się w mieście Zipaquirá, czyli podziemny kościół wybudowany wewnątrz kopalni solnej. Dzisiaj jest raczej muzeum niż świątynią. Robi duże wrażenie z wszechobecnymi krzyżami i obrazami. Warto jednak wspomnieć, że nieco przypomina naszą rodzimą Wieliczkę, więc jeśli ktoś nie zachwycał się Wieliczką, to i Catedral de Zipaquirá może nie zrobić na nim ogromnego wrażenia. Catedral del Sal w 2005 roku zajęła pierwsze miejsce w kolumbijskim rankingu cudów kraju. Była również jedną z propozycji do rankingu 7 nowych cudów świata.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Nasz wykaz najpopularniejszych miejsc na wakacje studenckie.
• Ciudad Perdida – czyli zaginione miasto, pochodzące z VI lub VII wieku. Znajduje się na północy Kolumbii, w pobliżu Santa Marta. Indianie rozbudowywali je aż do XV wieku, dopóki nie wkroczyli do niego konkwistadorzy. W okresie swej świetności, pod koniec XIV wieku miasto liczyło około 4 tysięcy mieszkańców. Do dzisiaj jest traktowane jako miejsce kultu Indian. Jest większe niż Machu Picchu w Peru, jednak nie jest tak znane i uczęszczane przez turystów. Współcześnie zostało odkryte dopiero w latach 70. XX w. Warto je zwiedzić, by na własne oczy zobaczyć, gdzie i w jaki sposób żyli ówcześni Indianie. Można wybrać się do niego na kilkudniowy trekking z przewodnikiem.
• Sierra Nevada de Santa Marta – pas górski Andów, znajdujący się w pobliżu miasta Santa Marta, uważany za najpiękniejszy w Kolumbii z dwoma najwyższymi szczytami: Simón Bolivar i Cristóbal Colón (5775 m n.p.m.). Nie ma pewności, który z nich jest wyższy. Masyw górski leży w trzech departamentach Kolumbii i jest całkowicie odizolowany od innych gór Ameryki Południowej. Żyją tu cztery grupy indiańskie zachowujące swoją rdzenną kulturę.
• Parque Nacional Natural Tayrona – jeden z najważniejszych parków i drugi najchętniej odwiedzany przez turystów park narodowy, gdzie znajdziemy jedne z najpiękniejszych plaż w Kolumbii. Znajduje się w pobliżu Santa Marta. Ma powierzchnię 150 km2. Okraszony jest wspaniałymi krajobrazami i niezliczoną ilością fauny i flory.
• Isla Tierra Bomba – 20 km2 wyspy należącej do Kolumbii, do której dotarcie z Cartageny zajmie nam około 40 min motorówką. Wyspa charakteryzuje się pozostałościami po Hiszpanach. Czeka nas tam średniowieczny zamek oraz liczne plaże.
• Parque Simón Bolivar – największy i najważniejszy park w Bogocie, w którym organizowane są liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Ma powierzchnię 268 ha i dzieli się na różne strefy, od rekreacyjnych, poprzez muzeum dla dzieci i wystawy rękodzieła, aż do strefy sportowej.
• Jardín Botánico de Bogotá – Największy ogród botaniczny w Kolumbii o powierzchni 19,5 ha. Powstał w 1955 r. Znajduje się na wysokości 2551 m n.p.m. Można tu spotkać palmy, rośliny wodne, rośliny lecznicze, iglaki, zioła, paprotniki i rośliny okrytonasienne. Liczne występowanie przeróżnych roślin daje złudzenie przebywania w selwie amazońskiej.
>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!
Co warto:
• Próbuj lokalnych potraw i przysmaków.
• Spróbuj aguardiente – kolumbijska wódka z lekkim posmakiem anyżu.
• Koniecznie napij się kawy.
• Huśtaj się w hamaku - to powszechna czynność w Kolumbii.
• Kup sobie na pamiątkę rękodzieło kolumbijskie.
• Wyjdź wieczorem potańczyć w rytmach salsy, merengue i bachaty!
• Spędź leniwy dzień na jednej z pięknych plaż Kolumbii.
• Spaceruj, zwiedzaj - miasta kolumbijskie skrywają naprawdę piękne zabytki i ciekawą historię.
• Naucz się kilku lokalnych słówek – dużo zyskasz w oczach Kolumbijczyków.
• Rozmawiaj z ludźmi, dziel się swoją kulturą. Kolumbijczycy bardzo lubią poznawać nowych ludzi i może się okazać, że zyskasz przyjaciół na całe życie. Poza tym fajnie jest mieć znajomych w tak odległym kraju. ☺
• Naucz się imion i nazwisk kilku słynnych kolumbijskich piłkarzy.
• Poznaj rdzennych Indian w ich wioskach.
• Wybierz się na spływ Amazonką u jej źródeł.
• Spróbuj przejażdżki autostopem – nie jest niebezpiecznie wbrew obiegowym opiniom.
• Jeśli masz zamiar podróżować po różnych rejonach Kolumbii weź ze sobą pakiet ubrań na wszystkie możliwe pogody.
• Korzystaj z pomocy, jaką oferują Ci ludzie - Kolumbijczycy słyną z tego, że są pomocni i życzliwi.
• DUŻO się uśmiechaj – w końcu jesteś na wakacjach w magicznym kraju wśród cudownych ludzi!
Czego (aż tak bardzo) nie warto:
W Kolumbii nie ma miejsc, których zupełnie nie opłaca się zobaczyć (a przynajmniej my takich nie znamy); są tylko takie trochę mniej ciekawe, których, jeśli akurat nie zobaczycie, to nie macie czego żałować i niech nie spędza Wam to snu z powiek. Są natomiast rzeczy, których się nie opłaca lub absolutnie nie należy robić, i musimy mieć je na uwadze podczas podróżowania po tym niezwykłym kraju.
Miejsca i atrakcje
• Zamek w Cartagenie – objęty wielką famą, ale tak naprawdę nie robi spektakularnego wrażenia. Wszak jesteśmy przyzwyczajeni do naszych polskich zamków.
• Parque arqueológico de San Agustín – Park Archeologiczny na południu kraju, znany z pozostałości po Indianach żyjących pomiędzy 500 r. p.n.e. a 1500 r. n.e.
• Taganga – miasteczko w pobliżu Santa Marta na północy kraju. Bardzo turystyczne miejsce do plażowania, ale poza tym nie ma nic więcej do zaoferowania.
• Pasto – jedno z większych miast Kolumbii, znajdujące się na południu kraju, stolica departamentu Nariño. Samo miasto jest nieciekawe i dość niebezpieczne.
• Punta Gallinas – najbardziej wysunięty na północ punkt Kolumbii. Sam teren jest bardzo wyschnięty, a wysokie temperatury powietrza często nieznośne.
• Panamericana – najsłynniejszy system dróg i autostrad łączący ze sobą obie Ameryki, zaczyna się na Alasce, a kończy w Argentynie. Jadąc Panamericaną w Kolumbii nie da się odczuć, że jest to najdłuższa autostrada świata, przeciwnie, w niektórych miejscach przypomina lokalne drogi.
Nie rób tego:
• Nie zostawiaj swojego bagażu bez opieki w żadnym publicznym miejscu.
• Nie obnoś się z telefonem komórkowym, aparatem, biżuterią czy zegarkiem. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej schować te rzeczy.
• Nie zapuszczaj się sam w biedniejsze dzielnice miasta – to niebezpieczne.
• Mimo powszechnej dostępności kokainy – nie próbuj jej.
• Nie ufaj do końca nowo poznanym ludziom, ale też nie zachowuj widocznego dystansu – zostaniesz uznany za snoba.
• Nie pij wody z okolicznych źródeł – mogą być źródłem wielu bakterii.
• Nie daj się naciągnąć na zbyt wysoką cenę lokalnych produktów - targuj się.
• Nie korzystaj ze wszystkich usług, jakie Ci oferują lokalni, ZAWSZE trzeba za nie zapłacić.
• Nie spaceruj sam wieczorami, chyba, że jesteś w miejscu ewidentnie turystycznym.
• Nie wybieraj się sam w góry - są piękne, ale też niebezpieczne.
• Nie spiesz się – delektuj się widokami, które oferuje Kolumbia.
• Nie denerwuj się, gdy setny raz w ciągu kilku dni usłyszysz, że musisz na wszystko uważać – Kolumbijczycy mówią to dla Twojego dobra.
• Nie próbuj mówić, że Latynosi nie grają dobrze w piłkę nożną – obrazisz ich uczucia.
• Nigdy nie odmawiaj jedzenia ani kawy – Kolumbijczycy słyną z gościnności i rodzinności.
• Nie wierz we wszystko, co mówią – Latynosi mają skłonności do przesady.
• Nie obrażaj się, gdy powiedzą o Tobie gringo – to nic obraźliwego.
>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Kolumbii!
Redaktor