Ekwador

EkwadorWprowadzenie

Wprowadzenie

W poniższym przewodniku znajdziecie podstawowe informacje na temat historii, kultury i geografii Ekwadoru. Oprócz tego dowiecie się m.in. jak się tam dostać, czym podróżować i jakie okolice są najbardziej atrakcyjne dla turystów.

Ekwador jest krajem bardzo egzotycznym i mało znanym dla Polaków. Ze względu na swoje niespotykane położenie geograficzne, egzotyczną kuchnię oraz względnie niskie koszty utrzymania, będzie dla Was świetnym celem podróży. Jest on stosunkowo małym państwem, jednym z mniejszych w Ameryce Południowej. Dzięki niewielkim odległościom oraz różnorodnemu klimatowi jesteście w stanie jednego dnia spędzić czas na plaży w Galapagos w gorącym słońcu, a następnego cieszyć się pięknym górskim krajobrazem, czy amazońskim lasem deszczowym.

Brzmi kusząco ? Zatem spełnijcie marzenia i skontaktujcie się z nami poprzez formularz kontaktowy lub przez nasz Fanpage na Facebooku. Doradzimy Wam jak zaplanować Waszą całą wyprawę - zarówno przelot, jak i noclegi. Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj. Jeśli nie porzebujecie skorzystać z naszego doradztwa polecamy naszą wyszukiwarkę tanich lotów i noclegów

Kolejnym ważnym aspektem są koszty życia. Ceny bardzo zachęcają do przyjazdu tutaj, np. za dobę hotelu zapłacimy już od 9 dolarów, a za wynajęcie samochodu na 24h – 75 dolarów.

Tubylcy są przyjaźni i pozytywnie nastawieni, mimo dość ubogich warunków życia w niektórych regionach.

Jak w każdym odległym kraju możemy tu zasmakować egzotycznej kuchni. Na obiad proponujemy pieczoną świnkę morską oraz popularną zupę z selera z dodatkiem wysmażonej krwi wołowej. Jeśli jesteście smakoszami napojów wyskokowych, na pewno spróbujecie piwa z trzciny cukrowej i owoców oraz mistales, czyli destylatu z ziół i skórki pomarańczy.

Podróżując po Ekwadorze musicie spróbować jazdy pociągiem, która dostarcza niepowtarzalnych wrażeń. Możemy wybrać jedną z najniebezpieczniejszych tras na świecie (Devil's Nose) pomiędzy górami i stromymi zboczami.

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Ekwadorze!

Informacje ogólne

Nazwa Ekwador wywodzi się z hiszpańskiego słowa oznaczającego równik, co jest związane z położeniem kraju. Jest to państwo leżące w Ameryce Południowej z czterema strefami klimatycznymi, tj. tropikalna (Amazonia), wysokogórska (Andy), umiarkowana (wybrzeże) oraz całkiem „inna” na wyspach Galapagos.

Liczba ludności: 16 290 913 osób (gęstość zaludnienia 58 osób/km2)

Język urzędowy: hiszpański

Nie znacie hiszpańskiego i martwicie się, że problemy kominikacyjne zniszczą Waszą podróż? Nauka języka to nic trudnego, na ratunek przychodzi nasz partner z kursami językowymi. Zachęcamy do zapozniania się z tą ofertą, ponieważ ćwczycie przede wszystkim tak ważne umiejętności komunikacyjne. Kliknijcie tutaj

Stolica państwa: Quito

Obowiązująca waluta: dolar amerykański

Powierzchnia kraju: 283 560 km2

Religia dominująca: rzymski katolicyzm

Podział administracyjny: 22 prowincje

Geografia i historia

Geografia

Państwo leży w Ameryce Południowej po północno-zachodniej stronie kontynentu. Na zachodzie graniczy z Oceanem Spokojnym, na którym leżą Wyspy Galapagos oddalone o około 1000 km od kontynentu. Sąsiednie państwa to od południa Peru, natomiast od północy Kolumbia. Stolicą państwa jest Quito, położone około 30 km od równika.

Ludność Ekwadoru jest w większości pochodzenia indiańsko-europejskiego. Niewielką część (ok. 6%) stanowią biali, za to są oni najlepiej sytuowani i wykształceni. Podobną liczbę stanowią Indianie, Afroekwadorczycy oraz potomkowie czarnych i metysów (około 7%).

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

 

Historia

Historia kraju, do którego się wybieramy, nie zawsze wzbudza w nas zainteresowanie. Raczej pomijamy ten dział w przewodnikach, a nieliczni z nas czytają pobieżnie co drugie zdanie. Jednak zachęcamy do zapoznania się z historią Ekwadoru, gdyż pozwoli ona na lepsze zrozumienie jego kultury i obecnej sytuacji.

Archeolodzy pierwsze ślady tubylców datują na 10 000 lat p.n.e. do 3 200 r. p.n.e. Utworzyły się wtedy trzy ośrodki rolnicze, w których zajmowano się wytwórstwem ceramiki. Dzięki tym plemionom powstały pierwsze szlaki handlowe, które łączyły Ekwador z Peru i Brazylią. Jeszcze przed rokiem 500 p.n.e. rozwinęły się główne miasta nadmorskie, których mieszkańcy potrafili umiejętnie posługiwać się nawigacją, dzięki czemu czerpali zyski z handlu z meksykańskimi Majami.

Rok 1460 rozpoczyna walki między plemionami, wtedy to plemiona ekwadorskie (Canari, Quitu, Caras) odparły atak Inków. Inkowie wywodzili się z Peru, ich prężny i dynamiczny rozwój skutkował powstaniem potężnego imperium. W ciągu jednego stulecia zdominowali nie tylko Peru, ale również rozpostarli swe wpływy od Boliwii po środkowe Chile. Z czasem również podbili Ekwador, narzucając inkaski język zwany quechua, który po dziś dzień jest używany. Dla uczczenia zwycięstwa wzniesiono potężne miasto Tomebamba.

W 1526 roku imperium podzielono pomiędzy dwóch synów zmarłego władcy i był to pierwszy, ale ogromny krok w dziejach kraju, który miał duże znaczenie, gdy przybyli Hiszpanie. Bracia rozpoczęli wojnę domową i stali się łatwym łupem do zdobycia dla Francisco Pizzaro, który w 1532 roku dotarł do brzegów Ekwadoru. Przywiodły go pogłoski o nieprawdopodobnym bogactwie ekwadorskich miast. Gubernatorzy hiszpańscy przejęli władzę na blisko 300 lat i zostawili po sobie chrześcijaństwo obrządku rzymskokatolickiego, architekturę kolonialną oraz dzisiejszy język urzędowy.

Niepodległość odzyskano w 1822 roku, wtedy Simón Bolívar odniósł zwycięstwo nad armią hiszpańską w bitwie pod Pichincha. Dokonał również zjednoczenia Ekwadoru, Kolumbii i Wenezueli, dzięki czemu na osiem lat powstała „Wielka Kolumbia”.

Rok 1979 kojarzony jest z pierwszymi wolnymi wyborami i demokratyzacją Ekwadoru. Aktualnym prezydentem państwa jest Lenín Moreno.

Ekwador był pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który wyzwolił się spod hiszpańskiego jarzma kolonizacyjnego. Ruch niepodległościowy, który rozpoczął się w mieście Quito, przyniósł mu nową nazwę – Luz de América, czyli Światło Ameryki. Na pewno zaskoczy Was fakt, że Ekwadorczycy uznają Nowy Jork za trzecie co do wielkości miasto ekwadorskie ze względu na to, iż mieszka tam trzy razy więcej Ekwadorczyków niż w całym regionie Cuenca.

To, co przeczytaliście jest jedynie zarysem bogatej i różnorodnej historii Ekwadoru, aby się w nią zagłębić, musicie zrobić to samodzielnie wybierając się w niezapomnianą podróż.

Kultura i zwyczaje

Duża część Ekwadorczyków jest biedna, mimo tego są gościnni, uprzejmi i potrafią cieszyć się życiem. Większość mieszkańców Ekwadoru to katolicy. Występują też świadkowie Jehowy oraz ewangelicy. Podczas świąt katolickich wszyscy śpiewają, bawią się i są weseli. Szczególnie na wsiach, gdzie święta są obchodzone bardzo hucznie, z procesjami, muzyką i kolorowymi strojami. Mimo że większość Ekwadorczyków to katolicy, duża część z nich chodzi do szamanów i obchodzi inkaskie święta, składając przy tym ofiary.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje na Ekwadorze?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 14:03:30
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy