Ekwador

EkwadorTransport

Komunikacja publiczna

Autobusy

Najtańszą formą transportu w Ekwadorze są autobusy. Nie są zbyt wygodne i często przeładowane, bilety lepiej wykupić z wyprzedzeniem i wcześniej być na dworcu, aby zająć miejsce siedzące. Bez problemu możemy zatrzymać autobus na trasie, wtedy musimy się liczyć, że najprawdopodobniej będziemy stali przez całą podróż, bo zazwyczaj wszystkie miejsca siedzące są zajęte. W autobusach jest osoba, która sprzedaje bilety, pomaga wsiadać/wysiadać oraz mówi, do jakiego miejsca autobus dojeżdża tym, którzy nie wiedzą gdzie wysiąść.

Ceny biletów są bardzo korzystne:

Ze stolicy do:

Cuenca – 9-10 USD;

Guayaquil – 10 USD;

Tulcán – 5-6 USD;

Riobamba – 3 USD;

Otavalo – 2 USD.

Na tych odcinkach autobusy kursują mniej więcej co 45 minut.

W samych miastach również jest bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska. Ceny biletów wahają się od 0,15 USD do 0,25 USD. Korzystając z komunikacji miejskiej możemy mieć problem z odnalezieniem informacji jak dojechać do celu, wówczas najlepiej spytać wspomnianą wcześniej osobę, która sprzedaje bilety.

Minibusy

Koszt jest niewielki, a możemy jechać w mniej uczęszczane trasy.

Taksówki

Jest ich bardzo dużo i nie są drogie. Jeśli cena nam nie odpowiada, możemy się targować.

Przykładowe ceny:

Guayaquil lotnisko – centrum: 6-7 USD;

Quito dworzec autobusowy – La Mariscal: 3-5 USD.

Pociąg

Istnieją tylko dwie linie kolejowe, w dodatku raczej nie funkcjonują w porze deszczowej ze względu na osuwiska:

1. Riobamba – La Nariz del Diablo. Na tej trasie warto zająć dobre miejsce, by  podziwiać krajobraz. 

2. Ibarra – Primer Paso. Bilet kosztuje około 7 USD, natomiast aby pociąg ruszył, musi być wykupiona odpowiednia ilość biletów.

Samoloty

Przykładowe ceny:

Quito – Coca: 60 USD

Quito – Guayaquil-Quito: 120-130 USD

Tym środkiem transportu możemy zaoszczędzić dużo czasu. Większość lotów obsługuje linia TAME. Turyści wybierający się na Wyspy Galapagos bardzo często wybierają ten rodzaj transportu lecąc z Guayaquil.

Wynajem pojazdu

Męczy Was transport publiczny z którego i tak codziennie korzystacie? A może boicie się zabrać na wyprawę Waszego prywatnego samochodu? Nasza multiwyszukiwarka pędzi z pomocą. Znajdziecie tam dopasowane do siebie auto spośród wielu ofert różnych wypożyczalni. 

Wynajęcie samochodu

Jeśli zdecydujemy się na taki środek lokomocji, musimy wiedzieć, że będziemy potrzebować międzynarodowe prawo jazdy. Cena wynajmu samochodu za dobę zaczyna się od 75 USD.

Wynajęcie samochodu z kierowcą

Przykładowy kurs Quito – Otavalo – Cuicocha – Mindo: 175 USD. Plusem jest, że nie musimy posiadać międzynarodowego prawa jazdy oraz to, że kierowca zna drogę i kulturę jazdy w kraju, co oszczędzi nam stresu.

Autostop

Jest bardzo powszechny, jednak należy liczyć się z tym, że będą zatrzymywać się taksówki i minibusy, w których musimy zapłacić niewielką kwotę.

 


„Przez żołądek do serca” – sprawdźcie w rozdziale „Jedzenie i napoje” co i gdzie jeść i pić, będąc na miejscu, tak, aby Wasza podróż była niezapomniana nie tylko ze względu na walory wizualne.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-01-05 19:21:54
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)