Stare Miasto w Warszawie

Stare Miasto w Warszawie

Gdzie się znajduje: Warszawa, Polska (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Stare miasto w Warszawie jest kolebką całej stolicy. Czemu? Bo jest najstarszą częścią tego niezwykłego miasta. Starówka powstała pod koniec XIII wieku na skarpie nad rzeką Kamionką. Do dziś widać, że to miejsce jest położone wyżej niż reszta Warszawy. Jeżeli żylibyście w dawnych czasach i chcielibyście zamieszkać na Starówce, to niestety, musicie porzucić wszelką nadzieję. Dlaczego? Ano dlatego, że na zamieszkanie tam mogła sobie pozwolić tylko śmietanka towarzyska Warszawy albo arystokracja, no chyba, że w Waszych żyłach płynie błękitna krew. Do dziś przetrwał szczególny charakter tego miejsca, gdy chodzi się ulicami starówki można dostrzec pewien przepych, bogactwo. Również kawiarnie i restauracje, które się tam znajdują, nie należą do najtańszych.

Podczas II wojny światowej Stare Miasto zostało zniszczone, jednak wspólnymi siłami naszych rodaków udało się je odbudować. Dowodem na to, że Stare Miasto w Warszawie jest niezwykłym miejscem, świadczy fakt, że w 1980 roku została wpisana na listę UNESCO.

Z warszawską starówką wiąże się wiele legend, jak na przykład o Warszawskiej syrence, czyli kobiecie rybie (tak, takie rzeczy tylko w Warszawie), która obiecała bronić miasta za wszelką cenę za darowanie jej życia, lub o bazyliszku, potworze o zabójczym spojrzeniu, znanym fanom serii o Harrym Potterze, który zamieszkiwał piwnice kamienicy, w której obecnie znajduje się restauracja o tej samej nazwie.

Warszawska Starówka jest miejscem, w którym czas się zatrzymał. Zabytkowe kamienice, brukowane drogi, dorożki i uliczni grajkowie, to tylko niektóre z widocznych atrakcji tego malowniczego miejsca. Możecie zobaczyć tam także Plac zamkowy wraz z Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta III, mieści się tam również Pałac pod Blachą. Jeżeli jesteście fanami obiektów religijnych, to będziecie też zachwyceni takimi obiektami, jak Katedra św. Jana, Kościół Jezuitów, czy Kościół poaugustiański św. Marcina.

 

Kiedy zwiedzać:

Starówka to obiekt całodobowy, czynny 7 dni w tygodniu.

 

Ceny:

Spacer po starówce jest bezpłatny, natomiast za zwiedzanie niektórych obiektów na starówce będziecie musieli zapłacić za wstęp, jak np. do Zamku Królewskiego.

 

Dla Kogo:

  • rodzin z dziećmi, jak i bez dzieci
  • singli i zakochanych
  • narzeczonych, jak i osób które chcą się oświadczyć i szukają odpowiedniego miejsca
  • seniorów

 

Dla kogo nie:

  • nie znamy osób, które nie mogłyby przyjść i się nią pozachwycać, no może poza kibicami po meczu

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 

Jak dojechać:

  • Przystanek Kapitulna (303 m)

Autobus: 116, 178, 180, 503, 518, N44

  • Przystanek Stare Miasto (376 m)

Tramwaj: 4, 13, 20, 23, 26

Autobus: 160, 190, 527, N11, N16, N21, N61, N66, N71

  • Przystanek Boleść (376 m)

Autobus: 118, 185, 385

  • Przystanek Podzamcze (377 m)

Autobus: 118, 185, 385

  • Przystanek Pl. Krasińskich (435 m)

Autobus: 116, 178, 180, 503, 518, N44

  • Przystanek Plac Zamkowy

Autobusy: 116, 175, 178, 180, 222, 503, N44

  • Stacja Metra Ratusz Arsenał (939 m)
  • Stacja Metra Nowy Świat-Uniwersytet (1458 m)

 

Jeżeli chodzi o dojazd samochodem, to najlepiej kierować się Aleją Solidarności i zaparkować na jednym z podanych niżej parkingów. Następnie wsiąść do jednego z podanych wyżej autobusów i spokojnie bez żadnych problemów dotrzecie na starówkę.

 

Gdzie zaparkować:

  • Parking Boleść ul. Boleść 6
  • Parking Podziemny Strzeżony TOWING Plac Krasińskich 2/4/6

 

Ważne informacje:

 


Staramy się, aby ten artykuł był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Prosimy Was, jeśli ta treść, którą przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na fejsie i polubcie nasz profil!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-07-05 14:28:15
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.