PolskaWprowadzenie
Podobno lubimy narzekać i widzieć słabe strony otaczającej nas rzeczywistości. Ale czy pomyśleliście kiedyś, jakie macie szczęście, że urodziliście się właśnie w Polsce? Że to wyjątkowe miejsce, gdzie możecie cieszyć się górami, morzem, krainami rozległych jezior i lasów? Polska natura jest naprawdę wyjątkowa. Uwierzcie nam, że klimat także. Nie możemy się nudzić, bo jest bardzo różnorodnie i nasze krajobrazy ciągle się zmieniają. Wiemy, czym jest upał i wiemy, czym jest zimno, w swoich szafach mamy wszystko, począwszy od lekkich sandałów i strojów kąpielowych, po ciężkie, zimowe kurtki i szaliki. Polska to także ciekawa historia, bogate życie kulturalne i coraz szybciej rozwijające się miasta. Zapraszamy Was do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po Polsce. Znajdziecie w nim niejeden powód, dla którego ten kraj da się nie tylko lubić, ale też kochać! Jeśli szukacie w polskich zakamarkach nowych i inspirujących miejsc, zajrzyjcie do naszego artykułu, gdzie z pewnością odnajdziecie przyszły cel Waszej podróży. Jeśli okaże się, że znaleźliście miejsce trafiające w Wasze gusta, zwróćcie się do nas pod tym linkiem. Chętnie pomożemy w zorganizowaniu niezapomnianego wyjazdu.
Stolica: Warszawa
Język urzędowy: polski
Ustrój polityczny: demokracja parlamentarna
Popularność turystyczna: stale wzrasta
Czy wiecie, że w 2014 roku Polskę odwiedziło 16 mln zagranicznych turystów? Od tamtej pory minęło już trochę czasu i obserwując kolejne statystyki z radością zauważamy wzrost tej liczby. W dalszych częściach przewodnika zobaczymy, z czym stykają się turyści przyjeżdżający do naszego kraju. I z czym stykamy się my, w swoich codziennych i niecodziennych podróżach.
>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Polsce!
Geografia
Polska znajduje się w Europie Środkowej – pomiędzy morzem Bałtyckim, a Karpatami i Sudetami. Graniczy z siedmioma państwami: Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją. Polska mapa jest niezwykle różnorodna. Patrząc na nią, możecie podziwiać rozmaite kolory, które świadczą o bogactwie lokalnych krajobrazów. Lasy, rzeki, jeziora, góry i morze, a wszystko to położone w pasowych układach rzeźby terenu. Pas pobrzeży oferuje turystom rozległe plaże, wydmy, klify i delty. Nieco niżej znajduje się pas pojezierzy, kojarzący się wszystkim bardziej z określeniem bajkowa kraina jezior. Następnie pojawiają się doliny, wyżyny i oczywiście… góry. Jeśli pomyślicie o Rysach, które sięgają aż 2499 metrów nad poziomem morza i wrócicie myślą nad tereny Morza Bałtyckiego, może Wam nieco zakręcić się w głowie. Ostrzegaliśmy, że w Polsce nie możemy narzekać na krajobrazową nudę!
Przejdźmy teraz do podziału administracyjnego i demografii. Powierzchnia 312 683 km2 mieści w sobie około 38 milionów ludzi, którzy mieszkają w szesnastu województwach. Do największych miast pod względem liczby mieszkańców zaliczamy: Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin i Katowice. Nie można jednak zapomnieć o tysiącach mniejszych miasteczek i wsi, które także mają się czym pochwalić i dumnie przyciągają ciekawych świata turystów. W tym miejscu polecamy zajrzeć do wyszukiwarki wczasów, która pomoże Wam porównać oferty noclegowe oraz wybrać najkorzystniejszą opcję.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Ulubione kierunki Polaków!
Historia
Te wszystkie miejsca, o których wspomnieliśmy, mają za sobą bogatą historię. Kiedy Mieszko I zaangażował się w związek z Dobrawą, wszystko było dokładnie przemyślane: Polska będzie krajem należącym do kręgu kultury chrześcijańskiej. W 966 roku przyjęto chrzest, który na zawsze już odmienił nasze historyczne i polityczne losy. Trudno jest streścić kolejne setki lat, w trakcie których pojawiało się wielu władców, bitew, zwycięstw, klęsk, układów politycznych, intryg i przemian obyczajowych. Z pewnością jednak kolejną bardzo ważną datą jest 1410 rok, kiedy odbyła się zwycięska bitwa z Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem. Do dziś wspominamy ten wielki triumf, z dumną satysfakcją zerkając na naszych zachodnich sąsiadów. Niestety dużo później, w latach 1772-1795, nie byliśmy takimi szczęściarzami. Nastąpiły wówczas rozbiory Polski, dokonywane przez Rosję, Austrię i Prusy. Na 123 lata kraj znalazł się pod zaborami. Dopiero 11 listopada 1918 roku odzyskano niepodległość, dzięki korzystnemu dla polskich interesów wynikowi I wojny światowej.
Sytuacja w kraju była burzliwa i nie zdążyła się ustabilizować, gdy już w 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Kolejne tragiczne historie, wśród których pojawiają się tak znamienne hasła, jak zbrodnia katyńska, działalność państwa podziemnego, czy powstanie warszawskie, odcisnęły swoje piętno na losach Polski. Po zakończeniu wojny rozpoczęły się rządy komunistyczne. Polacy jak zawsze byli zdeterminowani i osiągnęli swoje – w 1989 roku, podczas Obrad Okrągłego Stołu, osiągnięto porozumienie. Ten fakt ma ogromne znaczenie, także w przełożeniu na historię całej Europy i często jest z podziwem wspominany przez znających się na historii i polityce obcokrajowców. Następnie rozpoczęła się III Rzeczpospolita, wolna od komunizmu. Później kraj wszedł do NATO (12 marca 1999 roku) i Unii Europejskiej (1 maja 2004 roku). Ciągle jeszcze uczy się swojej wolności i próbuje odnaleźć właściwe dla niej tory. Mówiąc o historycznych wydarzeniach, warto wspomnieć jeszcze datę 16 października 1978, kiedy to Jan Paweł II zaczął sprawować funkcję papieża. Ta wybitna postać jest jedną z ikon polskiej historii.
>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!
Jacy są Polacy i czy stereotypy przekładają się na rzeczywistość? Mówi się, że to bardzo pracowity naród, że statystyczny Polak dużo czasu spędza w pracy, chętnie uczy się języków obcych, jest zdolny, uczynny i gościnny. Ale też lubi sobie wypić, świetnie kradnie niemieckie samochody, bywa kłótliwy i zawistny, szczególnie w otoczeniu swoich rodaków. Statystyczny Polak prawdopodobnie byłby także niebieskooką blondynką z wąsem i zakolami, posiadałby jedno i trzy czwarte dziecka, dwa i dwie dziesiąte kota, psa lub innego zwierzęcia domowego, być może nawet pięć dziesiątych własnego mieszkania. Wszyscy wiemy, jak to jest ze statystyką i stereotypami. Bardzo trudno powiedzieć!
Pokusimy się jednak na wspomnienie, że Polska jest krajem tradycji chrześcijańskiej i że wyraźnie odczuwa się to w jej codziennym funkcjonowaniu. Choćby przez wzgląd na to, że święta naprawdę mają znaczenie. Polacy obchodzą Boże Narodzenie i Wielkanoc, nawet jeżeli nie wszyscy są wierzący, ta tendencja jest bardzo wyraźna. Faktem jest, że święta w Polsce to czas rodzinnych spotkań i wypoczynku, ale też kultywowania pewnych tradycji. Dzielenie się opłatkiem, ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, udział w pasterce… Te wszystkie drobne gesty składają się na całokształt kulturowy. Czy wiecie, że w żadnym innym kraju Europy nie jest praktykowany zwyczaj kolędy? Jedynie tutaj ksiądz spotyka się z parafianami w ich domach, błogosławi ich, sprawdza zeszyty dzieci. We Włoszech raz na kilka lat ksiądz przychodzi do domu swoich wiernych, lecz jego kontakt ogranicza się do stanięcia w drzwiach, wręczenia świętego obrazka i prędkiego błogosławieństwa. Podobnie jak wspomniane już dzielenie się opłatkiem na znak pokoju, wzbudza to zdumienie u obcokrajowców. A przecież mówimy tylko o Bożym Narodzeniu.
W Polsce obchodzi się jeszcze Wielkanoc, w czasie której spotykamy się z wieloma innymi, ciekawymi zwyczajami. Tym razem dzielimy się nie opłatkiem, lecz jajkiem, a wcześniej idziemy do kościoła razem ze święconką, robimy palmy na Niedzielę Palmową. Oczywiście nie możemy zapomnieć o pisankach, jajkach zdobionych nieraz w budzący podziw, artystyczny sposób. Świetną okazją do zabawy, szczególnie dla dzieci, jest lany poniedziałek. Można wtedy poszaleć próbując oblać innych wodą. Zupełnie inny wymiar ma okres, w którym wspomina się zmarłych. Drugiego listopada wszyscy Polacy tłumnie odwiedzają cmentarze, by razem ze swoimi bliskimi wspomnieć zmarłych i zapalić im znicze. Na cmentarzach odbywają się też uroczyste msze. Choć listopad bywa chmurny i deszczowy, w ten dzień ludzie nie boją się stać pod odkrytym niebem. Jeśli marzą Wam się święta spędzone w górach w swoistym klimacie, bądź nad morzem z dali od miejskiego zgiełku, skontaktujcie się z nami poprzez adres e-mail rezerwacje@breakplan.com, bądź odwiedźcie nasz fanpage na Facebook'u.
Poza świętami religijnymi obchodzone są również święta narodowe. Szczególnie w ostatnim czasie zauważamy, że coraz więcej ludzi interesuje się historią i jest zaangażowanych we wspominanie ważnych dla kraju rocznic. Rocznica chrztu Polski, Powstania Warszawskiego, Święto Niepodległości 11 listopada – możemy nawet powiedzieć o tworzeniu pewnego rodzaju „mitu narodowego”. Duża część narodu jest bardzo przywiązana do swojej historii i ma na temat jej przebiegu własne przekonania. Przyglądając się społeczeństwu, można usłyszeć naprawdę wiele różnych opinii i haseł na temat życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego. To dobrze, różnorodność jest w cenie. Jednak czasami wydaje się, że rodacy nie umieją jeszcze akceptować tego, że ktoś ma odmienne zdanie, są skłonni do podziałów i kłótni. Z drugiej strony, jeśli zajdzie taka potrzeba, potrafią się bardzo efektywnie zjednoczyć.
Pomyślmy jednak o innym rodzaju różnorodności kulturowej. Mamy w Polsce cudowne grupy etnograficzne, które wzbogacają nasz krajobraz. Weźmy za przykład Kaszubów, którzy posługują się własnym językiem. Takie społeczności charakteryzują się wyjątkowymi tradycjami, strojami regionalnymi i stylem bycia. Mimo postępującej globalizacji, dzielnie kultywują swoje wartości. Wystarczy zerknąć na tekst kaszubskiej modlitwy, która przenosi nas w inne życie i inne czasy. Kolejnym przykładem są górale podhalańscy, którzy posługują się własną gwarą i są chyba najbardziej charakterystyczną grupą etnograficzną w Polsce. W granicach naszego kraju możecie jednak znaleźć znacznie więcej gwar. Nie mówimy tylko o regionalizmach panujących na Śląsku czy na kresach, ale też o przykładach występujących w dużych miastach, takich jak Poznań, Warszawa, a nawet Bydgoszcz. Niestety, wraz z upływem czasu, różnice coraz bardziej się zacierają i wiele osób nie zdaje już sobie sprawy z cech charakterystycznych niegdyś dla własnego regionu. A czy Wy wiecie gdzie są Wasze korzenie, czy interesują Was lokalne tradycje? Warto porozmawiać o tym ze starszymi członkami rodziny. Powiedzą Wam więcej, niż niejeden przewodnik.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Polsce?
Redaktor
-
PolskaWIĘCEJ>>