MikołajkiWprowadzenie

Wprowadzenie

Czy wiecie, że Mikołajki to jedno z najchętniej odwiedzanych miasteczek na Mazurach? Dzięki licznym lasom i jeziorom będziecie mogli w końcu odpocząć od wielkich, zatłoczonych i zanieczyszczonych miast. Jeśli wakacje do tej pory kojarzyły Wam się tylko i wyłącznie z innymi państwami, to na pewno zmienicie zdanie, jeśli udacie się z nami w podróż do Krainy Wielkich Jezior. A więc zaczynamy!

Informacje ogólne

Mikołajki to miasto w województwie Warmińsko-Mazurskim, w powiecie mrągowskim. Jest położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, tuż nad jeziorami Mikołajskim i Tałty. Jego powierzchnia nie jest wielka, bo to zaledwie 9 km2, mimo tego potrafi zrobić wrażenie. Miasto na stałe zamieszkuje ok. 4 tyś mieszkańców, natomiast w okresie letnim przyjeżdżają tu tysiące turystów z różnych stron. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego przewodnika dołączycie do grupy turystów.

Geografia i historia

Mikołajki zamieszkuje ok. 4 tyś mieszkańców. Miasto leży tuż przy jeziorach Tałty, które jest jednym z najgłębszych jezior rynnowych. Wypełnia ono część wielkiej rynny polodowcowej, która ma długość 35 km. Z kolei drugie jezioro, przy którym mieści się miasteczko, to jezioro Mikołajskie. Również zaliczane jest do jezior rynnowych, jego maksymalna głębokość to 26 km. Na północy łączy się z jeziorem Tałty pod mostem w Mikołajkach. Miasto znajduje się na wysokości od 116 do 150 m n.p.m., a w jego okolicy można ujrzeć potężne pola uprawne.

O Mikołajkach pierwszy raz usłyszeć można było z ust mistrza Ludwiga von Erlichshausena w 1444 r. Ówcześnie miejscowość nosiła nazwę Nicelsdorf, następnie Nikolaiken. Jak zapewne się domyślacie, nazwa wywodzi się od świętego Mikołaja, opiekuna rybaków i żeglarzy. Początkowo głównymi obiektami miejscowości były dwie karczmy, a także most, na którym pobierano myto. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców było rybołówstwo oraz wyrąb drzew z puszczy. Z czasem Mikołajki nabrały charakteru mieszczańskiego, a pełne prawa miejskie uzyskały w 1726 r., za sprawą króla Fryderyka Wilhelma I. Rozwój nastąpił w XIX w. wraz z rosnącą popularnością regionu turystycznego Wielkich Jezior Mazurskich. W 1911 r. uruchomiono linię kolejową umożliwiającą połączenie z Olsztynem, Mrągowem i Orzyszem. Podczas I oraz II wojny światowej miasteczko nie poniosło rażących strat, a jego popularność zawdzięcza turystom, którzy od dawien dawna odwiedzają tę piękną krainę.

Kultura i zwyczaje

Mikołajki jak każde mazurskie miasto, czas swojej świetności rozpoczyna wiosną. Na początku sezonu króluje ruch i zdrowie – wtedy odbywają się liczne eventy sportowe. Dość istotnym wydarzeniem jest oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego. W tym właśnie dniu odbywa się także Żeglarskie Grand Prix Mikołajek. Okres wakacyjny (czerwiec, lipiec, sierpień) to czas koncertów oraz pokazów. Ilość oraz rodzaj wydarzeń z pewnością zadowoli każdego turystę. Właściwie ciężko jest odnaleźć jakiekolwiek zwyczaje przypisane konkretnie do Mikołajek, ze względu na multikulturowość tego miejsca, wynikającą z tysięcy turystów, którzy odwiedzają to miejsce.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału ,,Kiedy jechać?".

 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.comProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-10 10:04:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy