MikołajkiCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Zastanawiacie się co warto zobaczyć w Mikołajkach? Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu naszego przewodnika dowiecie się jak najwięcej o zabytkach i atrakcjach w Mikołajkach. A więc zaczynamy! Mikołajki posiadają niepowtarzalny charakter, który zawdzięczać można małomiasteczkowej atmosferze, którą tworzą zwarte budynki, pokryte czerwoną dachówką.

 

 Muzeum Reformacji Polskiej                                                                                                                                                                                              

 Jednym z ciekawych miejsc, które musicie zobaczyć jest Muzeum Reformacji Polskiej czynne codziennie od 9.00 do 17.00. To właśnie w tym miejscu, zgromadzono protestanckie starodruki, księgi parafialne i dokumenty przypominające o wierze dawnych Mazurów. Na pewno zainteresują Was tablice z nazwiskami różnych osób, a są nimi mieszkańcy Mikołajek, którzy polegli podczas wojen napoleońskich. 

 

Mleczarnia

Idąc ulicą Kolejową zobaczycie Urząd Miejski, znajdujący się w przedwojennym domu. Kilka kroków dalej mieści się dawna mleczarnia. Jest to bardzo imponujący ceglany budynek, który dekorują rzędy półkolistych płycizn, z niewielkimi okrągłymi oknami. Pośród skwerków na rynku stoi fontanna z wielką rybą w koronie. Ryba znajdująca się na fontannie nie tylko przedstawia Króla Sielaw- o którym w mieście krąży legenda, ale jest również herbem miasta. Zabudowa wokół placu ma charakter eklektyczny, czyli są tu połączone różne style, które na pierwszy rzut oka do siebie kompletnie nie pasują.

 

Ulica Kajki 

 

Ulica Kajki prowadzi do granic miasta i do brzegów Jeziora Mikołajskiego. Jest to bardzo malownicza, obsadzona lipami ulica, po której o każdej porze spaceruje mnóstwo zakochanych par.

 

Kościół katolicki pw. Matki Bożej Różańcowej

 

Został wzniesiony z czerwonej cegły w 1910 roku. Współczesne wnętrze zawiera nieporadne malowidło przedstawiające cud w Gietrzwałdzie, na które warto zwrócić uwagę. Cud miał miejsce w 1877 roku a dotyczył tego, że przez dwa i pół miesiąca, Matka Boska objawiała się małym dziewczynkom, Basi i Justynce, namawiając je do odmawiania różańca.

 

Cmentarz Żydowski

 

Idąc dalej ujrzycie ulicę Dybowską, która biegnie wśród pól i łąk. Znajdziecie tam niedawno odnowiony zabytkowy cmentarz żydowski z kilkunastoma tablicami nagrobnymi w języku hebrajskim i niemieckim Cmentarz ten odnowiony został dzięki mieszkańcom Mikołajek oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 

Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

 

Jako pierwsze w Polsce zarejestrowało ono skażenie, po awarii reaktora w Czarnobylu. Cała stacja współcześnie dokonuje pomiarów synoptycznych, skażeń radiologicznych oraz prowadzi badania nad promieniowaniem słonecznym i bilansem cieplnym. Ogródki do pomiarów możecie zwiedzać w towarzystwie osób pracujących w stacji. Warto też dowiedzieć się telefonicznie, kiedy organizowane są wycieczki, bo wtedy będziecie mogli dołączyć się do grupy i dowiedzieć się mnóstwa informacji od wykwalifikowanych przewodników.

 

Przystań Żeglugi Mazurskiej

Najładniejsze zakątki czekają na Was, nad jeziorem Mikołajskim. Przy brzegu stoi mnóstwo małych kiosków z różnymi smakołykami a chwilę dalej mieści się przystań Żeglugi Mazurskiej, skąd statki turystyczne wypływają na wycieczki po jeziorze Śniardwy oraz do Rucianego i Giżycka.

 

Wioska Żeglarska                                                                                                                                           

 Wioska Żeglarska to miejsce, gdzie spotykają się miejscowi żeglarze, by przy piwie opowiadać fascynujące historie z ich życia. Warto też przejść się mostem dla pieszych, tuż obok Jeziora Mikołajskiego. Co roku do tego mostu przytwierdza się drewnianą rybę czyli wizerunek Króla Sielaw. Cała uroczystość ma miejsce w czasie Dni Mikołajek - czyli kilkudniowej imprezy otwierającej sezon letni, na którą warto się wybrać.

 

Jezioro Tałty                                                                                                                                                                                                                                                              

 Znajduje się nad mostami drogowymi i kolejowymi. Ciągnie się ono na północ od miasta a jego przepiękna linia brzegowa pobudzi Wasze fantazje.

 

Skoro wszystkie atrakcje mieszczące się w Mikołajkach mamy za sobą, czas wybrać się poza granice tego miasteczka.

 

 Muzeum i Twierdza Boyen

35 km od Mikołajek, w mieście Giżycko znajduje się Twierdza Boyen. Obecnie Twierdza jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce XIX-wiecznych dzieł fortyfikacyjnych. Przy obiekcie mieści się również Muzeum Twierdzy Boyen, które możecie zwiedzić. Aby wejść na obiekt musicie przejść przez Bramę Giżycką. Jeśli chodzi o zwiedzanie to pamiętajcie, by nie schodzić z wyznaczonych tras i zachowywać się ostrożnie. Latem na terenie Twierdzy funkcjonuje hostel, który oferuje swoim gościom 76 miejsc noclegowych. W razie wyczerpania zwiedzaniem, na pewno znajdzie się miejsce na drzemkę.

 

Muzeum Sprzętu Wojskowego 

 

Zapewne ta pozycja bardziej przypadnie do gustu panom, ale niewykluczone, że i panie usłyszą informacje, które je zainteresują. Muzeum znajduje się w Mrągowie i posiada aż 50 pojazdów, do których można wejść, a nawet usłyszeć niebywałe historie. Zobaczycie tu między innymi armatę, ciągnik artyleryjski, wojskowe samochody ciężarowe, transportery i inne sprzęty wojskowe. Cała kolekcja została zgromadzona przez Sławomira Trzeciekawicza, który swoje zbiory gromadzi od kilku lat. 

 

Galindia - Mazurski Eden

 

Znajduje się w miejscowości Ruciane-Nida to niewielka osada, która swoim nietypowym wyglądem przyciąga setki turystów każdego roku. Od najstarszych czasów to miejsce było zamieszkiwane przez plemiona Galiandów. Zajmowali oni te tereny aż do XIII wieku naszej ery. Przez Galindię przebiegał bursztynowy szlak, którym przewożono drogocenny bursztyn. Kilka lat temu pewien człowiek odnalazł legendy Galindów i dzieki temu zrekonstruował tę pradawną osadę. W tej chwili będziecie mogli obejrzeć Bursztynową Komnatę, skansen Galindów oraz zbiór narzędzi, które były używane na co dzień w tamych czasach

Wypoczynek

Mikołajki = wypoczynek. W tym małym miasteczku znajdziecie mnóstwo interesujących zajęć, jeśli kochacie spędzać czas aktywnie.

 

  •  Pierwszą propozycją jest odwiedzenie Tropikana Aquapark znajdującego się w Hotelu Gołębiewski. Aquapark posiada mnóstwo basenów, zaczynając od sportowych, a kończąc na basenach dla dzieci. W okresie letnim będziecie mogli zjeżdżać z różnych zjeżdżalni, umieszonych na zewnątrz budynku. Liczne sauny, jacuzzi czy jaskinie solne pozwolą Wam się porządnie zrelaksować. Jeśli wolicie naturalne zbiorniki to jak już wcześniej wspomnieliśmy, możecie się wybrać nad Jezioro Mikołajskie albo Tałty. Tam poczujecie naprawdę przypływ energii.

 

  • Skoro mówimy o wodzie, to możecie wybrać się na rejsy statkami. Flota „Żeglugi Morskiej” liczy obecnie 10 statków, które mogą przewieść tysięczne wycieczki. Wycieczkowe statki to Kisajno, Derkacz, Dargin, Bełdany, Kormoran, Roś, Tałty, Śniardwy, Niegocin oraz Wigry. Wyruszają one na cudowne rejsy po mazurskich wodach z przystani w Rucianem-Nidzie, Giżycku, Rynie, Mikołajkach, Rydzewie oraz Węgorzewie.

 

  • Kolejną atrakcją niecałe 25 km od Mikołajek jest Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Na ponad 100 hektarach będziecie mogli z bliska zobaczyć zwierzęta jakie żyją w Puszczy Piskiej. Są to między innymi jelenie, sarny, łosie, wilki oraz żubry. Zobaczycie tutaj także ptaki, które niestety mieszkają na terenie zagrodzonym, a są to puchacze, czaple i żurawie. Na pewno będzie to bardzo fascynujące miejsce dla dzieci, ale niewykluczone, że dla dorosłych także. Bilet ulgowy kosztuje 9 zł a normalny - 18 zł. W cenę wliczone jest zwiedzanie z przewodnikiem, który wszystko dokładnie Wam opowie i rozwieje wszelkie wątpliwości.

                                                                                                                       

• Dla tych, którzy chcą poczuć przepływ adrenaliny oraz przeżyć niesamowitą przygodę, idealnym miejscem będzie Park Linowy Tajty znajdujący się w Giżycku, czyli 35 km od Mikołajek. Przeszkody, jakie będziecie musieli pokonać, są rozciągnięte między drzewami na wysokości od 3 do 10 metrów. Do wyboru będziecie mieli 3 trasy: zielona, niebieska i czerwona, a te uszeregowane są od najłatwiejszej do tej najbardziej wyczerpującej. Każdy uczestnik będzie pod nadzorem instruktora, który pomoże w każdej chwili, a liny, którymi będziecie przypięci, w razie „W” ochronią Was przed bolesnym upadkiem.

 

  •  Czy lubicie muzykę country? Jeśli tak, to macie ogromne szczęście bo każdego roku w Mrągowie odbywa się Piknik Country. Nieważne, czy jesteście wielkimi fanami tej muzyki czy też nie, ważne jest to, że świetną zabawę będziecie mieć gwarantowaną. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi przyjeżdża tu z różnych stron Polski, zazwyczaj na motocyklach, a oni sami przebierają się w kowbojskie stroje. Miasto wtedy nabiera innego rytmu, a turyści czują się jakby cofnęli się w czasie i przenieśli kilka wieków wstecz. Podczas tego wydarzenia uczestnicy mogą oglądać występy gwiazd country oraz brać udział w przeróżnych konkursach ze świetnymi nagrodami. Kto wie, może to Wy będziecie tymi zwycięzcami .

 


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczeć się pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału ,,Transport"

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.comProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-10 10:04:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy