Polska

PolskaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Mówi się, że w Polsce jemy prawdziwe bomby – bomby kaloryczne. Zanim jednak zaczniemy porównywać lokalną kuchnię chociażby ze specyfiką śródziemnomorską, pomyślmy z czego wynikają te różnice. Kuchnia regionu odzwierciedla klimat i potrzeby społeczeństwa. Ludzie zjadają to, co przynosi im regionalna ziemia i woda, żywi ich własna natura. No, przynajmniej do chwili, w której wybierzemy się do supermarketu, gdzie czekają na nas krewetki, kokosy i inne ośmiornice pochodzące nawet z najdalszych części świata…:)

Tradycyjna kuchnia polska stosuje produkty, do których zaliczamy między innymi kiszoną kapustę, ogórki, buraki, ziemniaki, grzyby, śmietanę, rozmaite gatunki kiełbas, pieprz, kminek, koperek, majeranek… Jeśli chodzi o potrawy, musimy wymienić: bigos, pierogi, kotlet schabowy i kotlet mielony, gołąbki, kluski, pyzy, salceson czy smalec. Popularne zupy to barszcz czerwony, zupa pomidorowa i ogórkowa, rosół, kapuśniak, krupnik i flaki. Mówiąc o wypiekach wspomina się o faworkach, pączkach, babce, makowcu, serniku i pierniku. Polacy często piją kawę, do klasyki zalicza się także czarna herbata. Dawniej niezwykle popularne były także przyrządzane w domach kompoty.

Kuchnia polska zmienia się bardzo dynamicznie i jest coraz bogatsza. Choć tradycyjnie częściej jada się w domach, niż w restauracjach, ten trend zaczyna się zmieniać. Polacy są bardzo ciekawi świata i chętnie eksperymentują, stąd tradycje kulinarne należy przyjmować z pewnym przymrużeniem oka. W niektórych regionach pojawiają się jednak jeszcze typowe potrawy lokalne, nawiązujące do dawnych przyzwyczajeń i historii. Słyszeliście kiedyś o dzyndzałkach warmińskich? To potrawa, która bardzo przypomina pierogi, ale ma w sobie charakterystyczny mazurski styl. A może jedliście polewkę z kminku? Jest już rzadko spotykaną zupą przyrządzaną na Pomorzu według dawnych przepisów. Na Śląsku możecie spotkać między innymi buchty, kluski na parze, przyrządzane na słodko lub z mięsem. Zapraszamy Was na oficjalną stronę ministerstwa, gdzie znajduje się lista produktów tradycyjnych według województw. Na przykładzie oscypka, możecie dowiedzieć się, że ma kształt dwustronnego stożka, długość od 17 do 23 cm, miąższ elastyczny, a smak lekko słony. Przeczytacie także, że jest to produkt pochodzący od górali wołoskich, którzy zajmowali się wypasaniem owiec.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

„Co w czyim sercu na dnie, to wódka wywiedzie snadnie”, „kto się przerzuci z wódki na mleko, nie pociągnie daleko” – w Polsce nie brakuje przysłów o wódce. Wydaje się, że mamy dosyć długą tradycję picia i nasze alkohole są częścią narodowej tożsamości. Tradycyjna kuchnia od zawsze była raczej ciężka i dodawany do posiłku kieliszek wódki był niegdyś świetnym sposobem na poprawienie trawienia. Oficjalnie kupno i spożywanie napojów wysokoprocentowych jest w Polsce legalne od 18 roku życia. Polacy częściej piją we własnych domach, niż w lokalach – po części ze względu na wysokie ceny trunków w restauracjach i barach. Innym powodem może być jednak to, że pijają w gronie przyjaciół i rodziny, z okazji urodzin, świąt, imprez. Choć to się zmienia, tradycyjnym podejściem do organizowania tego typu uroczystości jest urządzanie ich we własnych domach. Picie alkoholu w miejscach publicznych jest zakazane, jednak w pewnej mierze zależy to od miejsca, ponieważ przepisy nie są ściśle precyzyjne.

Krajowe wódki mają wysokie pozycje w światowych rankingach. Do najpopularniejszych polskich marek, które znalazły się w najlepszej dziesiątce, zalicza się Krupnik i Żołądkowa Czysta de Lux. Jeśli chodzi o piwa trudno jednoznacznie opisać rynek, ponieważ wiele pozornie polskich produktów wcale już nie należy do krajowych właścicieli. Niemniej pija się Tatrę, Żubra, Harnasia, Lecha i Tyskie – a wszystkie nazwy mają związek z Polską, jej geografią lub tradycją. Jeszcze jednym gatunkiem alkoholu są wina, również produkowane w Polsce. Nierzadko ludzie zajmują się produkcją alkoholu na własny użytek, tworząc wina i nalewki według tradycji swoich przodków.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna w Polsce.