Poznań

PoznańWprowadzenie

Wprowadzenie

Wiecie, w którym polskim mieście codziennie o dwunastej można zobaczyć trykające się koziołki? Gdzie w Polsce znajdują się termy maltańskie? I gdzie jest ten sławny na cały świat Stary Browar, który jest uznawany za jedną z najlepszych galerii handlowych na świecie? Jeśli jeszcze nie kojarzycie tego miasta, koniecznie je odwiedźcie! Poznań to piąte co do wielkości miasto w Polsce, które przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. Niektórzy przyjeżdżają tutaj specjalnie po to, by na początku lata podziwiać Malta Festival, który jest jedną z najstarszych tego typu plenerowych imprez teatralnych w Polsce. Smakosze wyrobów cukierniczych wolą Poznań odwiedzać w okolicach 11 listopada, kiedy wyłącznie tutaj mogą zasmakować w rogalach świętomarcińskich. Rogale zdobyły taką sławę, iż ich recepturę i wygląd wpisano do rejestru chronionych nazw i oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej! Jeżeli jakiś kucharz chce przygotować te pyszne rogale, musi najpierw uzyskać specjalny certyfikat!

Poznań-Polska-breakplan

Poznań to miasto z tradycjami, które podąża z duchem czasu. W mieście mają miejsce przeróżne happeningi, imprezy okolicznościowe oraz festiwale muzyczne. Jeżeli zastanawiacie się nad odwiedzinami, nie myślcie nad tym długo! Łapcie nasz przewodnik po Poznaniu i wyruszajcie na przygodę!

Informacje ogólne

• ustrój polityczny: demokracja

• język: polski

• używane języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski

• dominująca religia: katolicyzm

• waluta: złoty polski

• napięcie w gniazdkach: 230 V / 50 Hz

• popularność turystyczna: Poznań z roku na rok przyciąga coraz więcej wczasowiczów. Oprócz Polaków, chętnie tutaj zaglądają Niemcy, Irlandczycy oraz mieszkańcy Wielkiej Brytanii. W Poznaniu zwiedzający znajdą dużo zabytków architektury sakralnej praktycznie w każdym stylu. W mieście jest również całkiem sporo zieleni, tras rekreacyjnych oraz specjalnych tras turystycznych!

• inne informacje: Jeśli będziecie w Poznaniu, warto sprawić radość najmłodszym podróżującym i wstąpić do poznańskiego ZOO, gdzie nowoczesne budynki słoniarni oraz palmiarni łączą się z zabytkowym parkiem Wilsona. To świetne miejsce na rodzinny spacer! Przed wyjazdem warto zajrzeć tutaj: https://goo.gl/tpe5sY, gdzie znajdziecie informacje o nadchodzących wydarzeniach!

Geografia i historia

Geografia

Poznań jest położony w środkowo-zachodniej Polsce. Według danych z 2016 roku miasto liczy ponad 540 tys. mieszkańców. Sam Poznań zajmuje powierzchnię równą około 262 km². Przez aglomerację płynie jedna z największych polskich rzek - Warta. Warto wspomnieć, że do miasta należą ważne tereny zielone - możecie znaleźć tutaj dwa rezerwaty przyrody: Meteoryt Morasko oraz Żurawiniec. W pobliżu możecie też zobaczyć Wielkopolski Park Narodowy i aż trzy parki krajobrazowe: Puszczę Zielonkę, Promno oraz Rogaliński Park Krajobrazowy. Niebywałą atrakcją Poznania jest jego największy sztuczny zbiornik wodny - Jezioro Malta, gdzie możecie spróbować swoich sił w żeglarstwie, kajakarstwie oraz innych sportach wodnych. W pobliżu Malty zawsze dzieje się coś ciekawego.

 

Historia

Największe wielkopolskie miasto nad Wartą pamięta czasy, gdy… Polska przyjmowała chrzest! W tamtych, zamierzchłych czasach Poznań był ważnym miastem zarówno pod względem politycznym, jak i religijnym. Archeologowie do dzisiaj sprzeczają się w sprawie chrztu Polski - według niektórych to właśnie Poznań był miejscem tego ważnego wydarzenia. Historia miasta jest na tyle długa, że można by o niej pisać i pisać. Brzmi jak kawałek niesamowicie ciekawej opowieści! Jeśli ciekawią Was miejscowe legendy polecamy zajrzeć tutaj: https://goo.gl/cBIV1P, na stronie można odsłuchać wiele interesujących historii… Z ważniejszych rzeczy, które każdy prawdziwy podróżnik powinien wiedzieć jest też na przykład fakt, iż była to pierwsza siedziba polskiego arcybiskupstwa.

Sam Poznań był też bardzo skocznym miastem. Przeskakiwał sobie z jednego brzegu Warty na drugi. Na początku swej historii znajdował się na prawym brzegu rzeki, po odbudowie - po lewej. Miasto było często celem ataków najeźdźców, rozegrało się tutaj wiele bitew, powstań oraz strajków (między innymi strajk kolejarzy). Podczas drugiej wojny światowej miasto znalazło się w rękach Niemiec. To smutny czas w historii Poznania - w latach 1939-1945 hitlerowcy zesłali na przymusową emigrację blisko 100 tysięcy Polaków. Pod koniec wojny rozegrały się ważne bitwy, między innymi walka o Cytadelę Poznańską. Niestety, większa, zabytkowa część miasta uległa całkowitemu zniszczeniu. Po wojnie Poznań zaczął być odbudowywany. Powoli rozkwitało życie kulturalne i naukowe. Gospodarka zaczęła działać na wyższych obrotach.

Z Poznaniem wiąże się wiele różnych legend. Jedną z nich jest średniowieczna opowieść o skradzionych hostiach. Legenda sięga aż XIV wieku, a dokładnie roku 1399, kiedy grupa poznańskich Żydów postanowiła sprawdzić, czy hostie są prawdziwym ciałem Jezusa. Jedna z kobiet przekupiła dziewczynę, aby udała się do kościoła i ukradła owe hostie. O domniemanym wydarzeniu pisał znany kronikarz Jan Długosz, który twierdził, że dziewczyna wyniosła hostię, a w miejscu, gdzie ją znaleziono zaczęły się dziać cuda! W tym miejscu ówczesny król Polski, Władysław, kazał wznieść klasztor. Legenda miała swój wpływ na historię miasta i jego mieszkańców. Przy klasztorze powstał kościół Bożego Ciała, który stał się celem wielu pielgrzymek. Zakonnicy z klasztoru mieli za zadanie strzec porządku. Władysław Jagiełło przyjeżdżał do kościoła przed każdą bitwą, aby pomodlić się o zwycięstwo.

Z pewnością wielu osobom Poznań kojarzy się z ratuszem i jego koziołkami. A jaka jest związana z nimi legenda? Wiecie? Już Wam mówimy! Jedna z wersji tej opowieści zaczyna się w momencie, kiedy miała odbyć się wielka uczta z okazji odbudowy ratusza. Do Poznania zaproszono wiele ważnych osobistości. Biedny kucharz, który nie wyrobiłby się ze wszystkimi zadanymi mu pracami, zatrudnił do pomocy swego ucznia Pietrka. Młody kuchcik miał za zadanie pilnować rusztu z pieczenią sarniego udźca. Pietrek był tak ciekaw jak działa zegar, że odstawił na bok rożno z potrawą i postanowił bliżej przyjrzeć się mechanizmowi. W tym czasie pieczeń zwęgliła się doszczętnie. Przerażony młodzieniec czym prędzej pobiegł na pobliskie łąki, gdzie przyczaił się na dwa koziołki. Udało się mu je schwytać i zanieść aż do ratuszowej kuchni, gdzie zwierzętom udało się uciec. Wbiegły aż na samą zegarową wieżę, gdzie na oczach wszystkich zgromadzonych zaczęły bitwę na rogi! Widok do tego stopnia rozbawił burmistrza, że darował biednemu początkującemu kucharzowi jego czyny. Rozrabiające koziołki tak się spodobały, że zlecił też zegarmistrzowi wykonanie mechanizmu, który codziennie będzie uruchamiał mechaniczne podobizny brykających zwierzaków. Od tamtej pory, codziennie w południe można usłyszeć odgrywany hejnał i podziwiać trykające się koziołki. Co się tyczy prawdziwych, nie martwcie się, nie skończyły w brzuchach gości burmistrza. Zostały złapane i oddane właścicielce.

Kultura i zwyczaje

Poznań to prawdziwe miasto teatrów, kin i muzeów! Znajdziecie tutaj między innymi aż 16 teatrów, a jeśli postanowicie przyjechać w czerwcu, czeka Was dodatkowa atrakcja - najprawdziwszy festiwal teatralny! Ciekawa jest również muzyczna historia tego miejsca, która sięga aż po same początki miasta, gdy znajdowało się tutaj arcybiskupstwo! Urzędujący w tamtych czasach Benedyktyni przyczynili się do powstania pierwszego ośrodku chorału. Jak głosi legenda, wyjątkowe zasługi w porwaniu miasta w wir muzyki miał biskup Jan Łodzia, który wykazywał szczególne umuzykalnienie. Lata mijały, a Poznań śpiewał różne pieśni, na początku religijne, później rozrywkowe, powstawały też opery. Ostatnio jest też znany z hip-hopu, licznych orkiestr, zespołów folklorystycznych - do wyboru, do koloru!

Mieszkańcy Poznania i całej Wielkopolski bardzo cenią sobie swoją odrębność kulturową. Nie zdziwcie się, gdy prosząc w sklepie o ziemniaki sprzedający powie: „Tej! Przecież to pyry!” - Poznaniacy posiadają własną gwarę. Warto zaznajomić się z różnymi zwrotami przed wyjazdem, żeby się nie zdziwić, gdy na szczekającego psa ktoś krzyknie: „kejter do budy!”.

Na uwagę zasługuje również poznańska kuchnia! Oprócz wcześniej wspomnianych pyr, które są przygotowywane na różne sposoby, możecie spróbować popisowych pyz z mięsem, wszelkiego rodzaju klusek, kalepki, czyli jajecznicy z mąką, gatów cebulowych, które są zwykłą cebulą nadziewaną… grzybami! Polecamy też spróbować napoju z czarnego bzu, czyli tak zwanej hyćki, miłośnicy wyrobów cukierniczych muszą natomiast zjeść chociaż ze dwa rogale świętomarcińskie, które są dostępne jedynie w Poznaniu i jedynie u cukierników, którzy posiadają europejski certyfikat na ich wyrób. Ciekawym wypiekiem są też poznańskie rury, czyli ciasto piernikowe pieczone na miodzie! Mieszkańcy Poznania są wyjątkowo słodcy!

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-17 19:01:18
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy