Poznań

PoznańInne

Ciekawostki

• Czy wiecie, że Poznań jest uznawany za polską stolicę muzyki? Wszystko za sprawą starej tradycji choralnej i nadal działających chórów oraz znanych w Europie konkursach skrzypcowych.

• Poznań jako jedyne miasto pojawia się w naszym hymnie narodowym.

• Pierwsza w Polsce stacja benzynowa została otwarta w Poznaniu. Dzisiaj znajduje się też tutaj jedyne w Polsce Muzeum Ratownictwa Kolejowego, a poznański węzeł kolejowy jest jednym z największych oraz najczęściej używanych w naszym kraju.

• Sztuczny zbiornik wodny, Jezioro Maltańskie, może pochwalić się jednym z najlepszych w całej Europie torem wioślarskim! Światową sławę zdobył dzięki organizowanym tutaj Kajakowym Mistrzostwom Świata.

• Poznaniacy to prawdziwi patrioci. Niewykluczone, iż jest tak dlatego, że Poznań był pierwszą prawdziwą stolicą Polski. Przez wielu historyków jest uznawany za zalążek naszego państwa.

• W Parku Krajobrazowym Meteoryt Morasko znajduje się największy znaleziony w Polsce meteoryt, którego waga sięga 261 kg!

• To właśnie w Poznaniu pojawiły się pierwsze w Polsce latarnie gazowe oraz pierwsze elektryczne oświetlenie uliczne. Można by rzec, że miasto wręcz emanuje światłością.

• Tylko w Poznaniu, co roku, na Starym Rynku z okazji Bożego Narodzenia budowane jest betlejemskie miasteczko.

 

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik obudzi w Was podróżniczego bakcyla i zachęci do odwiedzenia malowniczego Poznania. Na koniec, zostawiamy Wam jeszcze mapę miasta: https://goo.gl/TPFiDB. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wszystkim czytelnikom udanego pobytu i niezapomnianych wrażeń!

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposóbpomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-17 19:01:18
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy