Poznań

PoznańCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Każdy podróżnik na pewno znajdzie tutaj coś, co go zainteresuje. Poznań to miasto pełne zabytkowej architektury, obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz wypoczynkowych. Odbywają się tutaj różne festiwale i imprezy kulturowe. Czy przyjedziecie na trzy dni urlopu, czy na weekend, możecie spędzić tutaj czas w ciekawy sposób.

 

Zamek Cesarski

To zamek, gdzie nadal aktywnie toczy się życie! Może nie ma tu już żadnego króla ani władcy, ale odbywają się tutaj liczne wydarzenia kulturalne (według oficjalnej strony jest ich rocznie ponad 2500!). Na zamczysku odbywają się spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty, wystawy, a nawet spotkania literackie! Organizowane są też przeróżne warsztaty twórcze: malarskie, techniczne, literackie, a nawet muzyczne! W większości zajęcia są bezpłatne. Zaciekawieni? Wszystkie ważne adresy i telefony znajdziecie tutaj: https://goo.gl/br0lQy. Kasy czynne są codziennie od 10 do 21, a punkt informacyjny od 12 do 20 we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków. Ciekawą atrakcją zarówno dla dużych, jak i małych podróżników, będzie zwiedzanie zamku po zapadnięciu zmroku! Nocne zwiedzanie kosztuje 15 zł. Warto wcześniej zajrzeć na stronę i zobaczyć, czy takie zwiedzanie obejmuje termin Waszego wyjazdu.

 

Stare Miasto i Rynek

Poznański rynek to plac na planie kwadratu, który znajduje się na Starym Mieście. Dookoła znajdują się piękne kolorowe kamienice. W jego centrum możecie podziwiać sukiennice oraz ratusz. Rynek jest doceniany nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie! Jest jednym z największych rynków na starym kontynencie. Uważa się go za najpiękniejszy tego typu obiekt w Polsce! A teraz ciekawostka: wiecie, że już od XIX wieku granice Poznania pokrywają się z obecnymi granicami Starego Miasta? Błądząc jego uliczkami i placykami traficie też na słynną Studzienkę Bamberki, warto też zobaczyć Fontannę Apolla oraz Fontannę Prozerpiny.

 

Muzeum Narodowe

Poznańskie muzeum sztuki już niedługo będzie obchodzić setną rocznicę działalności! Zostało bowiem otwarte w 1919 roku, na początku nosząc nazwę Muzeum Wielkopolskiego. W skład instytucji wchodzi kilka oddziałów, między innymi… Muzeum Instrumentów Muzycznych! (każdy meloman powinien z pewnością tutaj zajrzeć). Warta odwiedzenia jest też część Galerii Malarstwa i Rzeźby, gdzie możecie podziwiać jeden z obrazów Jana Matejki, dzieła Stanisława Wyspiańskiego czy Jacka Malczewskiego.

 

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w następujących godzinach:

• wtorki-czwartki: 9:00-15:00 (11:00-17:00, od 16 czerwca do 15 września włącznie)

• piątki: 12:00-21:00

• soboty-niedziele: 11:00-18:00

 

Dokładne informacje o cenach biletów na poszczególne wystawy i do samych oddziałów muzeum oraz o przysługujących zniżkach przeczytacie tutaj: https://goo.gl/UhIj2f. Inne przydatne rzeczy przed przyjazdem do muzeum znajdziecie pod tym linkiem: https://goo.gl/PTzzD1.

 

Muzeum Archeologiczne

Czy są wśród Was miłośnicy takich filmów jak Bibliotekarz czy wielbiciele przygód Indiana Johnsa? Wasze ulubione historie to te o mumiach i starożytnych władcach? Świetnie! Mamy dla Was idealne miejsce na poznanie prawdziwych legend o dawnych czasach! W Muzeum Archeologicznym znajdziecie między innymi wystawę na temat życia w Starożytnym Egipcie oraz również coś bardziej współczesnego i bliskiego dla każdego Polaka - historię o tym, jak i kiedy powstała Polska. W zbiorach znajdują się również eksponaty, które pamiętają prapoczątki Wielkopolski.

 

Muzeum jest nieczynne w poniedziałki, w inne dni pracuje w godzinach:

• wtorki-czwartki: 09:00-16:00

• piątki, soboty: 10:00-17:00

• niedziele: 12:00-16:00

 

Za bilety zapłacicie: 8zł (normalny), 4 zł (ulgowy), 20 zł (bilet rodzinny, rodzice plus 6 dzieci), w soboty wstęp jest bezpłatny!

Jeśli potrzebujecie więcej informacji łapcie link do oficjalnej strony: https://goo.gl/IyZAHZ.

 

Rogalowe Muzeum Poznania

Jak już wiecie z wcześniejszej części przewodnika, Poznaniacy mają bzika na punkcie tych swoich sławnych rogali. Do tego stopnia, że rogale doczekały się swojego własnego muzeum! Pod numerem 41 na Starym Rynku wiecznie głodni wielbiciele słodyczy mają szansę poznać tajną recepturę na ten przysmak oraz zobaczyć cały proces pieczenia! Od ziarenek mąki po świeże, pachnące cudeńka. Tradycja receptury tych ciastek ma bagatela 150 lat! Powiemy Wam, że już sama strona internetowa zachęca do odwiedzenia tego miejsca, przepiękne grafiki oraz umieszczony film pokazowy to świetna zachęta! Zobaczcie sami: https://goo.gl/0KaZly. Tutaj https://goo.gl/15CJRt znajdziecie cennik biletów na rok 2017, a tu https://goo.gl/Ln67M1 dokładną rozpiskę godzin otwarcia. Każdy łasuch na pewno będzie zadowolony z wizyty w takim muzeum!

 

Blubry, czyli poznańskie legendy w 6D!

Bardzo ciekawym pomysłem na zapoznanie najmłodszych z historią jest odwiedzenie Blubry. Po wejściu do środka i wyposażeniu się w okulary 3D będziecie mieć wrażenie jakbyście naprawdę odbyli podróż wehikułem czasu! Ale to nie koniec atrakcji! No bo w końcu 3D to nie to samo co 6D! Dzięki tej technice poczujecie i zobaczycie magiczną mgłę, wiatr, spotkacie bohaterów legend, a to wszystko przy migdałowym zapachu rogali świętomarcińskich (wspominaliśmy już o tym, że w Poznaniu robią one furorę?). Założymy się, iż taki sposób nauki historii będzie świetną zabawą nie tylko dla dzieci! Podróż w czasie trwa około pół godziny. Bilet na statek wędrujący w czasie to koszt 17 zł (normalny) lub 13 zł (ulgowy).

 

Rejsy codziennie, w następujących godzinach:

• maj-sierpień: 10:00-20:00

• wrzesień: poniedziałki-czwartki od 10:00 do 17:00, piątki-niedziele od 10:00 do 20:00

• październik-kwiecień: 10:00-17:00

 

Pod tym linkiem: http://blubry6d.pl/ znajdziecie oficjalną stronę tej niebywałej atrakcji.

 

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Oddział Biblioteki Raczyńskich

Drodzy miłośnicy polskiej literatury i Henryka Sienkiewicza, nie myślcie, że o Was nie pamiętamy. Poznań posiada muzeum, które z pewnością będzie dla Was źródłem wiedzy i inspiracji. W Muzeum Literackim znajdziecie między innymi pamiątki, materiały biograficzne, a nawet dzieła sztuki inspirowane sławną postacią Henryka Sienkiewicza. Organizowane są też tutaj wystawy czasowe na temat różnych sławnych polskich literatów. Bilet normalny to koszt zaledwie 4 zł, ulgowy 2 zł.

 

Godziny otwarcia:

• wtorki-piątki: 09:00-17:00

• soboty: 09:00-16:00. W te dni wstęp jest darmowy!

 

Zamek Królewski

Wiecie, gdzie znajduje się najstarsza zachowana polska królewska rezydencja? Właśnie w Poznaniu! Znajdujący się tutaj Zamek Królewski został wzniesiony w XVI wieku. Pierwszym właścicielem posiadłości był Przemysł II, jeden z królów Polski z dynastii Piastów. Z miejscem, gdzie został wzniesiony zamek wiąże się ciekawa legenda. Niektóre podania donoszą, iż góra, na której jest budowla, powstała w wyniku sił nieczystych. Po tym, jak Mieszko I przyjął chrzest, diabeł rozzłościł się i wyrwał jeden z pagórków znajdujących się w pobliżu Gniezna. Pagórek miał zablokować koryto Warty i spowodować powódź. Współpracownicy diabła tak cieszyli się swoim przyszłym zwycięstwem, że obudzili koguty. Zwierzęta przestraszyły spiskowców, którzy w pośpiechu zamiast wrzucić górkę do rzeki, rzucili ją na lewy brzeg Warty. Z zamczyskiem łączy się jeszcze wiele różnych ciekawych historii, niektóre niemal mrożą krew w żyłach. Nie będziemy jednak zdradzać wszystkich sekretów; odwiedźcie zamczysko, a więcej usłyszycie na miejscu. Na zamek dostaniecie się codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godzinach od 10:30 do 18:00.

 

Ogród Botaniczny

Przepiękny park, który pełni funkcję ogrodu botanicznego, znajduje się w zachodniej części miasta. Na 22 hektarach znajdziecie wiele różnych odmian drzew, kwiatów i krzewów. Miejsce wygląda zachwycająco o każdej porze roku. Zwiedzający mogą go podziwiać od maja do października. W szklarniach możecie podziwiać różne odmiany storczyków oraz jeden z największych zbiorów kaktusów! Ciekawym zbiorem są też rośliny pochodzące z Madagaskaru oraz Wysp Kanaryjskich. Ogród to wspaniałe miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu muzeów. Gdzie lepiej odpocząć od zgiełku miasta, niż na łonie natury? We francuskiej części obiektu znajduje się fontanna z piękną rzeźbą baletnicy, która na wieki została zaklęta w tańcu z Jeziora Łabędziego. Godziny otwarcia, ważne informacje oraz plan ogrodu znajdziecie tutaj: https://goo.gl/LZzPBK.

 

Łazarz

Pod zagadkową nazwą kryje się jedna z bardziej urokliwych dzielnic Poznania, znajdująca się na zachód od centrum. Do dzielnicy należy słynny Park Wilsona, Poznańska Palmiarnia, czy Park Kasprowicza, w którym znajduje się Hala widowiskowo-sportowa "Arena", a w północno-wschodniej części Łazarza odbywają się słynne na cały świat Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Jeżeli zdecydujecie się odwiedzić tę dzielnicę, koniecznie zajrzyjcie na ulicę Strusią, gdzie znajduje się piękna kamienica Margarety Grüder. Kamienica pochodzi z początku XX wieku, warto ją zobaczyć ze względu na ciekawą architekturę, szczególną uwagę przykuwają bogato zdobione balkony. Ciekawym budynkiem jest też Willa Paula Ueckera przy ulicy Berwińskiego (ulica sąsiaduje z Parkiem Wilsona). Zabytkowa willa reprezentuje klasycystyczny styl architektoniczny. W jej pobliżu znajduje się również zabytkowa szkoła podstawowa.

 

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Chociaż należy do zespołu Muzeum Narodowego, warto o nim wspomnieć nieco więcej. Musicie przyznać, że tego typu muzeum jest dosyć nietypowe (i z pewnością ciekawe!). W środku można zobaczyć instrumenty klasyczne, ludowe, a nawet pozaeuropejskie! Wewnątrz muzeum znajduje się również jedyna w Polsce Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych, gdzie muzyczni lekarze zajmują się schorowanymi, wiekowymi instrumentami.

 

Brama Poznania ICHOT

Przy ulicy Gdańskiej 2 w Poznaniu znajdziecie nowoczesny budynek przypominający nieco prostokątny klocek. Ta bryła to centrum interaktywne, które ma za zadanie przedstawienie turystom historii Ostrowa Tumskiego, czyli jedynej poznańskiej wyspy. W centrum znajdują się wystawy czasowe oraz ekspozycje stałe. Wszystkie informacje o bieżących wystawach, a także o wycieczkach znajdziecie tutaj: https://goo.gl/a40Goy. Cennik jest pod tym linkiem: https://goo.gl/6QbveM, muzeum oferuje wiele zniżek. Bilety można zakupić online: https://goo.gl/tFQXSL.

 

Brama Poznania jest czynna w następujących godzinach:

• poniedziałki - zamknięte

• wtorki-piątki: 09:00-18:00

• soboty i niedziele: 10:00-19:00

 

Na koniec ciekawostka! Ze względu na swoją unikatową architekturę ICHOT został nominowany w kilku konkursach. W 2013 roku siedziba muzeum została nawet Bryłą roku!

 

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Jeśli szukacie najstarszych budynków sakralnych w Polsce, to dobrze trafiliście. W Poznaniu znajduje się najstarsza polska katedra! Każdy wielbiciel historii naszego kraju zapewne wie, iż jest to miejsce pochówku pierwszych polskich władców. W kryptach spoczywają między innymi: Mieszko I i Bolesław Chrobry.

 

Grobowce są dostępne dla zwiedzających w następujących godzinach:

• poniedziałki-piątki: 09:00-17:00

• soboty: 09:00-17:00 (z wyjątkiem godzin, kiedy trwają nabożeństwa)

• niedziele: 13:30-18:00

Bilet normalny kosztuje 3,50 zł, ulgowy (dla uczniów) 2,50 zł. Poza sezonem oraz w niedziele bilety kupicie w zakrystii.

Warto wiedzieć, że najprawdopodobniej tutaj Mieszko I przyjął chrzest! Bazylika z katedrą znajdują się na trasie Traktu Królewsko-Cesarskiego, czyli głównego poznańskiego szlaku turystycznego. Trakt ten ma na celu przedstawienie historii tego pięknego wielkopolskiego miasta.

 

Muzeum Uzbrojenia

Jeżeli interesujecie się historią, a w szczególności dawnym wyposażeniem wojennym i nie wiecie co zobaczyć w Poznaniu, odwiedźcie Muzeum Wojskowe, które znajduje się w parku Cytadela. Lokalizacja nie jest przypadkowa; to pozostałości Fortu Winiary z XIX wieku, który był umocnieniem Twierdzy Poznań. Do zbiorów muzeum należą czołgi, armaty, kolekcje fotografii, a nawet samoloty i śmigłowce! Wszystkie potrzebne informacje (adresy, cennik biletów oraz godziny otwarcia) znajdziecie pod tym linkiem: http://wmn.poznan.pl/.

Wypoczynek

Po wyprawie szlakiem poznańskich muzeów każdemu przyda się chwila wytchnienia. Miasto ma do zaoferowania wiele miejsc, które pozwolą zarówno posiedzieć wśród zieleni, jak i bardziej aktywnie podejść do rzeczy, na przykład udając się na tor saneczkowy albo popływać kajakiem na Jeziorze Maltańskim.

 

Park Wilsona

To piękne miejsce swoją historią sięga aż do I połowy XIX wieku, kiedy powstała tutaj szkółka drzew, które następnie były sadzone w całym Poznaniu. Kilkadziesiąt lat później szkółka stała się pierwszym w mieście ogrodem botanicznym. Dzisiaj park został wpisany na listę zabytków, a w środku znajdziecie wiele przepięknych rzeźb, na przykład cenny posąg Perseusza i Andromedy, podarowany przez samą cesarzową Wiktorię w 1888 roku. Na terenie parku jest też poznańska Palmiarnia, która została otwarta na początku ubiegłego stulecia. W środku znajduje się ponad 1000 gatunków roślin, a w wielkim akwarium ponad 170 różnych ryb i roślin wodnych. Warto wiedzieć, że to jeden z największych takich obiektów nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie! Park jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok od 5 rano do 10 wieczorem. Jeżeli zdecydujecie się odwiedzić Palmiarnię, za bilet normalny zapłacicie 5,50 zł, a za ulgowy 4 zł. Palmiarnia jest czynna od 1 marca w następujących godzinach: 09:00-17:00 (kasy są czynne do godziny 16:00).

 

Poznański Ogród Zoologiczny

Wiecie, że to właśnie poznańskie ZOO jest drugim największym tego typu obiektem w Polsce? Przede wszystkim słynie ze swoich drapieżnych ptaków i sów. Gwarantujemy, że podziwianie egzotycznych zwierząt ucieszy najmłodszych wczasowiczów, a spacer alejkami będzie z pewnością przyjemną formą odpoczynku. Warto wspomnieć, że wcześniej główne wejście znajdowało się przy ulicy Zwierzynieckiej. Dzisiaj, stara i nowa część ogrodu tworzy wspólną całość i obejmuje obszar prawie 121 hektarów! ZOO jest czynne dosłownie codziennie, 365 (albo 366) dni w roku! Chcecie dowiedzieć się o cenach biletów i rodzajach zniżek? Zapraszamy na oficjalną stronę, gdzie możecie również kupić bilety online oraz sprawdzić dokładne godziny otwarcia: https://goo.gl/WmFJW7.

 

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

Gdy zmęczycie się zgiełkiem panującym w mieście, proponujemy udać się na wyprawę po rezerwacie przyrody. Nie byle jakim, bo przyrodniczo-astronomicznym! Skąd pomysł na taką nazwę? Na jego terenie znajdują się kratery, które według archeologów i naukowców powstały w wyniku upadku meteorytu Morasko około 5 tysięcy lat temu!! Ciekawostka! Jeśli będziecie kiedyś w Warszawie w Muzeum Techniki, znajdziecie tam kawałek tej sławnej skały! Do rezerwatu możecie dojechać miejskim autobusem numer 902, który odjeżdża z dworca Jana III Sobieskiego, wysiadacie na przystanku Rezerwat Morasko.

 

Pyrland, czyli park linowy

Ta atrakcja z pewnością ucieszy najmłodszych turystów Poznania. W parku znajdziecie 3 trasy linowe, na stronie Pyrlandu możecie zobaczyć ich mapę. Pod tym linkiem: https://goo.gl/lbXDNB znajduje się cennik oraz informacje o zniżkach, warto pamiętać, że jeżeli kupujecie bilety online dostajecie rabat 5% od każdego biletu. Na stronie głównej parku znajdziecie film pokazowy, który z pewnością tym bardziej zachęca do przyjazdu i zmierzenia się z trasami! W sezonie Pyrland jest czynny codziennie od 09:00 do 19:00, sprzedaż biletów na miejscu do godziny 17:00.

 

Termy Maltańskie

Poznań może pochwalić się najnowocześniejszym ośrodkiem rekreacyjno-sportowym w Polsce, który wykorzystuje naturalne wody termalne. Ośrodek położony jest nad Jeziorem Maltańskim. Na sześciu hektarach znajdziecie aż 18 basenów oraz profesjonalne SPA, na które składa się 17 gabinetów. Oczywiście są też sauny. To właśnie tutaj jest też największy polski Aquapark, który będzie rozrywką dla całej rodziny. Zjeżdżalnie, baseny, nawet… statek piracki (specjalnie dla najmłodszych) na pewno sprawią, że będzie to mile wspominany wypad. Dla spragnionych słońca polecamy leżing na jednym z leżaków znajdujących się na słonecznym tarasie z widokiem na jezioro. Wszystkie informacje o cenach, zniżkach oraz promocjach znajdziecie tutaj: https://goo.gl/mwEvZE.

 

Malta Ski

Poznań to prawdziwe miejsce dla fanów różnych sportów. W ośrodku Malta Ski znajdziecie tyle przeróżnych atrakcji, że trudno je zliczyć! Niektóre czynne są cały sezon, inne jedynie w zimę lub latem. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, to idealne miejsce na rodzinne wypady. Zimą możecie przyjechać tutaj pojeździć na nartach lub snowboardzie pewni, że śniegu nie zabraknie! W miesiące letnie czynne są pontony na stoku, tor saneczkowy, wypożyczalnia rowerów, minigolf, a nawet darmowe otwarte kino letnie! Na terenie ośrodka ulokowane są punkty gastronomiczne dla wszystkich, którzy zgłodnieją podczas sportowych zmagań. Cały sezon jest też czynna kolejka górska! Informacje o cenach i zniżkach znajdziecie tutaj https://goo.gl/1Ne0o1, a tu: https://goo.gl/10dBon możecie kupić bilety! I jeszcze jedno przydatne miejsce w sieci, gdzie znajdziecie dokładne dane o godzinach otwarcia: https://goo.gl/6Wg4LM.

 

Pozostałe

W Poznaniu warto:

• zobaczyć Stare Miasto, jedno z najpiękniejszych w naszym kraju;

• spróbować miejscowych wypieków, charakterystycznych tylko dla tego regionu;

• spędzić czas aktywnie i choć na chwilę zajrzeć do Malta Ski, przejażdżka torem saneczkowym to naprawdę niesamowite przeżycie, które sprawi radość każdemu!

 

W Poznaniu nie warto:

• zwiedzać wszystkich muzeów, których jest naprawdę dużo! Dla dzieci ciekawszym sposobem na poznanie historii tego miasta będzie udanie się do Blubry, czyli miejsca, gdzie mogą zapoznać się z miejscowymi legendami w sposób interaktywny, który nie zanudzi najmłodszych.

Rynek Poznania przewodnik po Poznaniu


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposóbpomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-17 19:01:18
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy