PodlasieWprowadzenie
Wybierając się na Podlasie należałoby zostawić wszystkie zmartwienia w domu albo wyrzucić gdzieś po drodze do przydrożnego kosza. Patrząc już na stolicę tego regionu – Białystok, ciężko ubrać w słowa życzliwość, jaka spotyka tu turystów na każdym kroku czy uśmiech przypadkowego przechodnia zupełnie bez powodu, a zwłaszcza piękno dróg wijących się pomiędzy lasami nietkniętymi ludzką ręką i chronionymi przez prawo. To region, którego chlubą jest natura. To dziwne, że doczekaliśmy czasów, gdy natura stała się atrakcją turystyczną, ale póki ona tam jest, w swojej dostojnej okazałości, pojedźmy tam i zachwyćmy się tym miejscem, żeby móc później nie raz zatęsknić za nim i po prostu tam wrócić.
Podlasie to region w północno-wschodnim „kącie” Polski. Stolicą województwa podlaskiego jest Białystok. Jest to region stosunkowo rzadko odwiedzany przez turystów, a szkoda, ponieważ na jego terenie znajdują się aż trzy Parki Narodowe – Białowieski, Biebrzański oraz Narwiański. Każdy z nich jest ostoją dla wielu gatunków zarówno roślin, jak i zwierząt oraz bardzo często oazą spokoju, dla spragnionych tego mieszkańców zwłaszcza dużych miast. Różnorodność kulturowa to kolejna wizytówka Podlasia. Żyje tu kilka wyznań obok siebie, m.in. katolickie, prawosławne, ewangelickie, islamskie, a gdzieniegdzie można zaobserwować pozostałości świątyń żydowskich. Na Podlasiu można zaobserwować mnóstwo obrzędów innych kultur, m.in. polskiej, litewskiej, ruskiej, pruskiej czy żydowskiej. Oferowane przez Podlasie atrakcje z pewnością usatysfakcjonują nawet najbardziej wybrednego zwiedzającego.
Geografia
Podlasie to szóste pod względem wielkości województwo w Polsce. Od strony południowej graniczy małym skrawkiem z województwem lubelskim, południowo-zachodnią granicę dzieli z województwem mazowieckim, natomiast północno-zachodnim sąsiadem jest województwo warmińsko-mazurskie. Z drugiej strony graniczy z Litwą i Białorusią. Teren tego województwa to 20 180 km2, a zamieszkuje je około 1190 tys. osób, co czyni Podlasie najrzadziej zagęszczonym województwem w Polsce z 59 osobami na kilometr kwadratowy. Jest to kraina polodowcowa położona na nizinie północnopodlaskiej z mnóstwem moren dennych, meandrujących rzek oraz głazów narzutowych. Głównymi rzekami są Bug, Biebrza oraz Narew, główne jeziora to Hańcza, Wigry, Rajgrodzkie, Gaładuś. Znajdują się tam również obszerne tereny bagienne (dorzecza Biebrzy i Narwi) oraz leśne (Puszcza Augustowska, Puszcza Białowieska).
Historia
Tereny dzisiejszego Podlasia niegdyś były w granicach innych państw, takich jak Ruś czy Litwa. Już w XI w. urzędowali tu zarówno Jaćwingowie, jak również Rusini i Mazowszanie. Dopiero wiek XV przyniósł im rozgraniczenie pomiędzy Litwą a Mazowszem. Granica biegła wzdłuż rzek: Ełku, Biebrzy, Narwi oraz Bugu, aż do ujścia Nurca. Wiele miast w tamtych czasach otrzymało prawa miejskie, a w 1517 roku utworzono województwo podlaskie, ze stolicą w Drohiczynie. Podczas rozbiorów Polski Podlasie znalazło się pod zaborem pruskim. W 1807 i 1809 r. tworzyło część Księstwa Warszawskiego, z wyjątkiem obwodu białostockiego, który stał się częścią państwa rosyjskiego. Początek XX w. przyniósł ogromne zniszczenia dla całej Polski, nie wyłączając z tego terenów podlaskich, zwłaszcza Białegostoku. W związku z tym, że to właśnie tu przebiegała linia graniczna pomiędzy Związkiem Radzieckim a Niemcami, pozostało tu wiele obiektów architektury militarnej. Białystok został doszczętnie zniszczony podczas bombardowania przez Niemców. Był to również okres represji mieszkańców, eksterminacji Żydów oraz zsyłek na Sybir. Ostateczny kształt województwa został zatwierdzony 1 stycznia 1999 r.
Opowiadając o kulturze Podlasia nie można zapomnieć o Białym Śpiewie, który wywodzi się z sąsiadującej Białorusi. Jest to śpiew niełatwy, którego trzeba się nauczyć zarówno wykonywać, jak i słuchać. Dźwięki wydobywają się poprzez całkowicie otwarte gardło, do czego potrzebne są ćwiczenia rozluźniające. Nie każdemu może przypaść do gustu, ale w niektórych przypadkach wynikać to może z kontrastu pomiędzy tym, co na co dzień słyszy się w radiu a śpiewem uznawanym za archaiczny.
Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?".
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor