Palazzo Venier dei Leoni

Gdzie się znajduje: Dorsoduro, 701-704, 30123 Venezia, Włochy (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć?

Palazzo Venier dei Leoni inaczej nazwać można muzeum Peggy Guggenheim. Jest to amerykańska dziedziczka (patronka arystokratów), która kupiła pałac w 1949 roku. Chciała znaleźć idealne miejsce dla zebranych w Paryżu dzieł sztuki. Zdecydowanie je znalazła. Najwyraźniej lubiła też ludzi i nie straszne jej były tłumy turystów błąkających się po jej domu, bo kompletnie nic sobie nie robiła z ich obecności. Zapewne nie jeden z nas już dawno wyprowadziłby się z takiego miejsca z powodu braku prywatności. Jednak jej to tak bardzo nie przeszkadzało, ponieważ mieszkała w pałacu aż do śmierci w 1979 roku.

Przejdźmy do historii powstania pałacu. Ten intrygujący budynek – dziwnie okrojony, ale mimo to harmonizujący z otoczeniem – miał być zwyczajnym pałacem. Budowę rozpoczął w 1749 r. architekt Lorenzo Boschetti dla rodów Venierów, którzy podobno nie kryli się z zamiarami zbudowania pałacu jeszcze wspanialszego niż pałac rodu Cornerów znajdujący się naprzeciwko, na drugim brzegu Canal Grande. Zaciekawić mogą Was przypuszczenia co do przyczyny zakończenia budowy na jednej kondygnacji. Zgodnie z jedną wersją, właścicielom nie wystarczyło pieniędzy, według innej – dalszej budowie przeszkodzili Cornerowie i to obie wersje są bardzo prawdopodobne! Mimo tak wielu kłopotów podczas budowy, pałac ten jest teraz miejscem podziwianym przez tysiące ludzi. Musicie też skupić uwagę na pięknym ogrodzie, który otacza budynek. Znajdziecie w nim liczne rzeźby oraz dowiecie się pewnej ciekawostki o samej Peggy. Otóż była ona wielką miłośniczką zwierząt, stawiała nagrobki wszystkim swoim psom, z którymi była bardzo zżyta.

 

Kiedy zwiedzać:

• Od poniedziałku do niedzieli z wyjątkiem wtorków: 10.00-18.00.

• Muzeum zamknięte jest 25 grudnia.

 

Ceny:

• Dorośli: 15€.

• Osoby po 65 roku życia: 13€.

• Studenci: 9€.

• Dzieci do 10 lat: za darmo.

 

Dla kogo:

• dla kochających sztukę.

• dla cierpliwych.

• dla chcących spędzić czas w pięknym miejscu z charakterem.

• dla tych, którzy nie lubią zwiedzać miejsc sakralnych.

 

Dla kogo nie:

• dla tych, którzy się szybko nudzą.

• dla tych, którzy nie interesują się sztuką ani życiem Peggy Guggenheim.

• dla osób wolących spędzać czas bardziej aktywnie bądź na plaży.

• dla imprezowiczów.

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Santa Maria Della Salute.

• Dorsoduro.

• Punta Della Dogana.

 

Jak dojechać:

Aby dostać się z lotniska do muzeum należy wsiąść do pojazdu miejskiego z numerem 35 na przystanku Aeroporto M. Polo, następnie musicie wsiąść do promu 5.1 Gdy wysiądziecie będziecie mieli kilkanaście minut pieszo.

 

Gdzie zaparkować:

Parking znajduje się na ulicy Piazzale Roma, niedaleko dworca głównego w Wenecji, a koszt to około 26 euro.

 

Więcej informacji:

Strona internetowa: https://goo.gl/w9O9cv.

tel: +39 041 2405 411.

e-mail: info@guggenheim-venice.it.

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.