Wenecja

WenecjaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS  TREŚCI

Wielki Kanał | Ponte di Rialto | Plac Św. Marka | Bazylika Św. Marka | Pałac Dożów Dzwonnica Św. Marka | Piazzetta San Marco | Ca’d’Oro | Santa Maria Gloriosa dei Frari | Santa Maria Della Salute | San Giorgio Maggiore | Palazzo Venier dei Leoni | II Ghetto | Torcello | Murano | Burano

 

Wielki Kanał

Wijący się przez miasto Wielki Kanał (Canal Grande) ma długość 3,5 km i najlepszym rozwiązaniem jest przebycie tej trasy za pomocą gondoli lub tańszego tramwaju wodnego (vaporetto). Wzdłuż całej tej trasy, płynącej przez starą Wenecję, można podziwiać majestatyczne pałace, a także zobaczyć niezwykłość codziennego życia mieszkańców. Ponieważ w mieście jest zakaz poruszania się samochodami, cały ruch odbywa się drogą wodną, gdzie zawsze panuje tłok. Jest to nietypowa okazja, aby znaleźć się na wyciagnięcie ręki od mijających się gondoli lub zrobić z innej perspektywy zdjęcia pałaców i mostów.

 

Ponte di Rialto

Nad kanałem Grande unosi się Wenecja Ponte di Rialtonajsłynniejszy wenecki most – Ponte di Rialto. Po zawaleniu się jego pierwotnych, drewnianych konstrukcji, projekt Antonia da Ponte wygrał konkurs i w 1588-1592 został wzniesiony kamienny most z balustradami. Most jest obecnie wizytówką Wenecji. W dawnych czasach był połączeniem pomiędzy Pałacem Dożów, w którym obradował Trybunał Kryminalny, a więzieniem, do którego zmierzali skazańcy, aby odsiedzieć wyrok.

 

Plac Św. Marka

Sercem Wenecji jest Plac Św. Marka. Swoją nazwę zawdzięcza jednemu z czterech ewangelistów, który żył prawdopodobnie w II lub III wieku. Dużych rozmiarów plac otoczony jest najwspanialszymi budowlami: Bazyliką Św. Marka, Pałacem Dożów oraz najwyższym budynkiem w Wenecji – Campanile. Do wartych zobaczenia zabytków należą również dwie kolumny, na jednej z nich widnieje lew Św. Marka, na drugiej Św. Teodor. W dawnych czasach było to miejsce, gdzie wykonywano egzekucje, dziś według mieszkańców, przejście pomiędzy kolumnami przynosi „jedynie” pecha.

 

Bazylika Św. Marka

Stanowiąca połączenie różnych stylów Bazylika Św. Marka, od 1094 roku jest oficjalnym kościołem miasta. Od prawie tysiąca lat spoczywa w niej patron miasta, od którego pochodzi nazwa. Bazylika stanowiła również prywatną kaplicę władz weneckich, a także była symbolem potęgi najdłużej trwającej republiki na świecie. To arcydzieło włoskiej architektury nie tylko z zewnątrz wygląda imponująco. Prawie całą wewnętrzną część bazyliki, czyli 4000 m2 zdobią pochodzące z ok. 1100 roku złotawe mozaiki. Przedstawiające sceny z Nowego i Starego Testamentu rysunki, zaprojektowane zostały przez takich artystów jak Tintoretto, czy Tycjan. U dołu głównego ołtarza znajduje się sarkofag Św. Marka, którego szczątki przywieźli Wenecjanie z Aleksandrii. Tuż za nim można podziwiać Pala d’Oro – ołtarz wykonany w 976 roku w Konstantynopolu. Jest to wspaniałe dzieło średniowieczne wykonane ze złota i srebra, które zdobi 15 rubinów, 100 ametystów, 400 granatów, 1300 pereł oraz 200 innych kamieni. Warte zobaczenia są również rumaki z brązu w Loggii dei Cavalii (Loggii Koni) oraz zbiory Tesoro – skarbca bazyliki umieszczonego po prawej stronie kościoła.

 

Pałac Dożów

Piękny, bogato zdobiony kompleks sal, dziedzińców oraz ukrytych komnat czyni Pałac Dożów (Palazzo Ducale) obowiązkowym punktem zwiedzania. Budowla wykonana z różowego marmuru, zdobiona kolumnami z kamienia istryjskiego to przykład weneckiego gotyku. Wzniesiony w XIV wieku Pałac Dożów przez prawie 1000 lat pełnił funkcję siedziby władców, którzy przyjmowali gości, funkcjonariuszy oraz zagranicznych emisariuszy w salach pełnych przepychu. W Sala della Quarantina Criminal wymierzał karę sąd najwyższy. Po ogłoszeniu wyroku skazańców odprowadzano wąskim, zadaszonym mostem do więzienia przylegającego do budowli, do cel zwanych piombi (ołowianka) lub pozzi (studnie). To właśnie z jednego z nich, w brawurowy sposób uciekł przetrzymywany tam słynny awanturnik Casanova. W Sala del Senato, gdzie duże wrażenie robi dzieło Tintoretta Triumf Wenecji, obradował senat, składający się z 300 osób. Pałac Dożów to pozłacany, elegancki labirynt, pełen pokoi z dziełami sztuki, ciemnych lochów, który przy zachodzie słońca robi jeszcze większe wrażenie, mieniąc się złotem i różem.

 

Dzwonnica Św. Marka

Campanile de San Marco, czyli Dzwonnica Św. Marka górująca nad placem, to idealne miejsce, z którego można podziwiać panoramę miasta. Z wysokości 98,5 m doskonale widać laguny i wyspy, a w słoneczny dzień można nawet dostrzec Alpy. Budynek zbudowano w 912 roku, niestety w 1902 roku zawalił się pod naporem ciągłych, silnych wiatrów, słonej wody, która w niego uderzała oraz piorunów. W 1912 roku na oryginalnych fundamentach powstała wierna kopia dzwonnicy. Różnicą była liczba dzwonów – z czterech ocalał niestety tylko jeden.

 

Piazzetta San Marco

Obok placu usytuowana pomiędzy bazyliką a laguną, znajduje się Piazzetta San Marco, która niegdyś pełniła funkcję reprezentacyjnej bramy wjazdowej do Wenecji. Warta zobaczenia jest mieszcząca się niedaleko Libreria Sansoviniana. W tej budowli z rzeźbionymi arkadami i posągami mieści się obecnie Muzeum Archeologiczne, Stara Biblioteka Wenecka oraz Narodowa Biblioteka Św. Marka.

 

Ca’d’Oro

W wolnym czasie warto poświęcić chwilę i zwiedzić zamek Ca’d’Oro znajdujący się w dzielnicy Cannaregio. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych późnogotyckich pałaców w Wenecji. Jego budowa rozpoczęła się w 1420 roku, jednak z braku zainteresowania osób prywatnych, obiekt został przekazany władzom państwowym. Dopiero w roku 1927 roku został on udostępniony dla osób zwiedzających, którzy mogą do dziś podziwiać w nim takie dzieła, jak Św. Sebastian Mantegini oraz Portret podwójny Lambarda. Na drugim piętrze znajdują się dzieła Tycjana, portrety Tintoretta i van Dycka. Od 1992 roku Ca’d’Oro posiada w swojej kolekcji również wenecką ceramikę.

 

Santa Maria Gloriosa dei Frari

Bardzo interesującym budynkiem sakralnym jest kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari. Znajduje się on w dzielnicy San Polo i nie sposób go nie zauważyć. Rozmiar Santa Maria Gloriosa dei Frari jest tak samo imponujący, jak dzieła sztuki, które można w nim podziwiać. Znajdują się w nim trzy renesansowe arcydzieła: Tycjana – Wniebowzięcie z 1518 roku oraz Madonna Rodziny Pesaro z 1526 roku, a także Madonna z Dzieciątkiem – Belliniego z 1488 roku. W środku kościoła w wielkiej piramidzie z białego marmuru spoczywa serce słynnego rzeźbiarza Antonia Canovy, a po jego przeciwnej stronie znajduje się grobowiec Tycjana – wykonany przez uczniów Canovy. Ważnym miejscem jest również kaplica. Po jej lewej stronie można oglądać posąg Św. Jana Chrzciciela, florenckie dzieło Donatella z 1438 roku. Jest to jedyna praca tego artysty w Wenecji.

 

Santa Maria Della Salute

Najbardziej charakterystycznym kościołem weneckiej panoramy jest kościół Santa Maria Della Salute, której budowę rozpoczęto w 1631 roku. 

Zaprojektowany został przez Baldassarre Longhena, a wzniesiony w podzięce Matce Boskiej za uwolnienie miasta od zarazy. Od 350 lat biała kopuła wznosząca się nad Wenecją robi duże wrażenie z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Tu również można podziwiać obrazy Tycjana m.in. Zesłanie Ducha Świętego z 1550 roku, a także Św. Marek ze świętymi Damianem, Kosmą, Rochem i Sebastianemz 1510 roku.

 

San Giorgio Maggiore

Warty uwagi jest również kościół San Giorgio Maggiore wzniesiony 1610 roku według projektu Palladio, w którym można zobaczyć Ostatnią Wieczerzę Tycjana, najstarszy, pochodzący z VIII wieku kościół San Moise oraz uroczy romański kościół San Nicolo dei Mendicoli, który był użyty w filmie Nie oglądaj się teraz Nicolasa Roega.

 

Palazzo Venier dei Leoni

Dla osób interesujących się malarstwem, bardzo ciekawym miejscem jest Palazzo Venier dei Leoni. Mecenas sztuki Peggy Guggenheim zgromadziła w rezydencji takich artystów jak: Picasso, Becon, Baraque oraz Kandinsky. A także malarzy surrealistycznych: Salvador Dali, Jackson Pollock, de Kooning oraz Magritte.

 

Il Ghetto

W najbardziej oddalonej dzielnicy Wenecji, Cannaregio, w samym jej sercu położone jest Il Ghetto. Jest to najstarszy w Europie obszar zamknięty, który przeznaczony był dla Żydów. Powstał w XVI wieku i do dziś nie stracił charakterystycznego wyglądu oraz atmosfery. Na głównym placu znajduje się Museo Ebraico (Muzeum Żydowskie), które przybliża historię tej dzielnicy.

 

Torcello

Jednodniowa wycieczka na wyspy to wspaniała okazja, aby powrócić do przeszłości i zobaczyć na własne oczy pozostałości po najstarszych osadach weneckich. Jedną z takich wysp, która to oferuje jest Torcello. Jest ona najdalej położona wyspą o bardzo małym zaludnieniu, jedną z pierwszych zasiedlonych na lagunie. Jej atmosfera i spokój to doskonały odpoczynek od tłumów zwiedzających Wenecję.

 

Murano

Drugą i chyba najbardziej znana wyspą laguny jest Murano, słynny ośrodek produkcji szkła. Znajduje się ono tutaj od roku 1291 i posiada nawet swoje muzeum (Museo dell’Arte Vetraria- muzeum szkła. Atrakcją jest również niewielki pływający targ, oraz Basilica dei Santi Maria e Donato z bizantyjskimi posągami Madonny.

 

 Burano

W północnej części laguny warto podpłynąć do wyspy Burano i sfotografować urocze kolorowe domki mieszkańców. Wyspa słynie również z ręcznie robionych, pięknych wyrobów koronkowych, które można podziwiać u przekupek ulicznych lub w muzeum (Museo del Merletto). 

 

Chcielibyście zobaczyć atrakcje Wenecji, ale nie chce Wam się planować podróży? Zostawcie to nam, a my zupełnie za darmo wszystko przygotujemy! Wystarczy, że wyślecie e-mail na adres rezerwacje@breakplan.com lub skontaktujecie się przez nasz fanpage na Facebooku. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem.

Wypoczynek

Pomimo wszechobecnej wody, sporty wodne w Wenecji nie należą do popularnych. W Canal Grande jest ogólny zakaz kąpania się pod karą grzywny w wysokości 50 €. Typowym kurortowym miejscem z przepiękną plażą jest Lido di Jesolo, położone zaledwie 45 km od centrum Wenecji. To największe kąpielisko tego regionu z piaszczystą, piętnastokilometrową plażą. Ze względu na swoją bogatą ofertę: bary, hotele, restauracje, dyskoteki oraz 13 km deptak, przyciąga co roku wielu turystów. Po zachodniej stronie Lido di Jesolo znajduje się port, w którym można wynająć 6 osobową łódź lub mniejsze jachty i motorówki.

Drugim, bliżej położonym miejscem idealnym dla aktywnych osób jest Lido di Venecia. Ta 12 kilometrowa maleńka wysepka, zwana również Plażą Wenecjan, posiada szereg hoteli, barów, restauracji, a także kasyno. Niestety dużym jej minusem jest fakt, że większość plaż jest prywatnych i należy z wyprzedzeniem wnieść stosowną opłatę za miejsce. Na tych pozostałych ze względu na brak dodatkowych kosztów, jest zazwyczaj bardzo dużo osób. Wyspa ta słynąca przede wszystkim z organizowanego tutaj Festiwalu Filmowego, ochrania lagunę przed Morzem Adriatyckim. To właśnie tu kręcono niektóre sceny z filmu Angielski Pacjent (1996 rok) w jednym z najważniejszych budynków – hotelu Des Bains, a także parę ujęć sławnego Jamesa Bonda w rolę którego wcielił się Daniel Craig (Casino Royale, 2006 rok).

Wenecja to idealne miejsce dla osób, których ulubionym sportem jest spacerowanie. Klucząc wąskimi uliczkami, czy za dnia, czy w nocy, poznać można jej cały urok. Mijając bogato zdobione, położone między malowniczymi kanałami budynki, dociera się do mniej znanych i uczęszczanych miejsc. Samą przyjemnością jest pobłądzić po tym pełnym uroku i słonecznym mieście, stanowiącym istną ucztę dla oczu i dla uszu. W tle cały czas słyszy się bezustanne uderzanie wody o burtę i nabrzeża, co jakiś czas słychać dźwięczne dzwony kościelne, a także zgiełk życia codziennego.

Zainteresowały Was atrakcje Wenecji? Wyjedźcie na wakacje z jednym z najbardziej popularnych biur podróży! Najlepsze oferty znajdziecie tutaj.

 


 Już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.