Wenecja Euganejska

Wenecja EuganejskaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS  TREŚCI

Werona | Padva | Malcesino | Monte Baldo | Gardalandia | Valpolicella | Soave | Lido di JesoloCortina d’Ampezzo | Cinque Torri 

 

Werona

Miasto zakochanych, miejsce akcji słynnego dramatu Szekspira, balkon-dom-julii-wenecja-euganejska-Włochy-breakplanjak każde włoskie miasteczko pełne jest wąskich uliczek, urokliwych placów, rzeźbionych fontann, malutkich kawiarenek, pizzerii, lodziarni i kamieniczek, z których każda jest dziełem sztuki. W takich sceneriach przyjemnie się po prostu spaceruje, ale jest i co zwiedzać – Dom Julii, Arena, Castelvecchio, Katedra, Kościół św. Anastazji, Kościół San Ferno Maggiore, Kościół Francesco al Corso, Zamek św. Piotra, Teatr Rzymski, Most św. Piotra, Piazza Bra, Piazza della Erbe, Grobowce rodu Scaligari i wiele innych.

 

Vicenza

To miasto usadowione u podnóża Alp, w dużym stopniu zaprojektowane przez jej słynnego mieszkańca Palladiana, historę ma jednak bogatszą – sięgającą starożytności. Znajdziemy tu wiele ciekawych miejsc: Piazza dei Signori, Basilica Palladiana z 82-metrową wieżą Bissara, Pałac del Capitanio, Katedra Santa Maria Annunciata, Teatr Olimpico, Park Querini, Porta Santa Croce, Porta San Bortolo, Porta Nova, Sanktuarium Matki Bożej z Monte Berico.

 

Padva

Wenecja PratoMiasto słynące z jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie, założonego w 1222 r. przez grupę studentów. Studiowali tam Dante, Petrarka, a także Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik, czy Jan Zamoyski. Wykładał sam Galileusz. Ważnym miejscem w Padwie jest Bazylika św. Antoniego z grobem świętego, Prato della Valle – owalny plac otoczony kanałem wodnym i pomnikami szczególnie zasłużonych dla Padwy osób, a także najstarszy w Europie Ogród Botaniczny.

 

Malcesino

Miasteczko rozciągnięte wzdłuż wybrzeża Jeziora Garda, wciśnięte między góry. Ma typowy średniowieczny wygląd i bardzo dobrze odrestaurowane budynki, idealne na spacer wąskimi uliczkami. Jego głównym zabytkiem jest zamek – Castello Scaligero, pochodzący z XIII – XIV w. Dziś mieści się tam Muzeum Historii Naturalnej Jeziora Garda i Monte Baldo. Przez pewien czas w okolicach przebywał Goethe, zamek tak mu się spodobał, że narysował jego szkic. Niestety władze włoskie uznały to za szpiegostwo i przesłuchiwali go na tę okoliczność. W zamku pozostał po pisarzu ślad, pamiątkom z jego podróży poświęcono całe pomieszczenie. Ciekawostką jest też, że w zamku znaleziono grób Etrusków, którzy żyli tam 500 lat p.n.e. Zamek ma całkiem ciekawe wnętrza, pięknie prezentuje się także na zewnątrz, na tle jeziora i otaczających go gór, co bardzo dobrze widać podczas spaceru bulwarem wzdłuż jeziora lub wspinaczki na pobliskie szczyty.

 

Monte Baldo

Pasmo górskie nad jeziorem Garda z najwyższym szczytem na wysokości 2218 m n.p.m. Możemy wejść tam pieszo lub wjechać kolejką. Stacja początkowa znajduje się w Malcesino, trasa jest dwuetapowa, dlatego do kolejki można wsiąść także w San Michale. Wjazd trwa ok. 30 min, w tym czasie możemy oglądać przepiękne widoki z obracających się wagoników. Na szczycie znajduje się platforma widokowa z której można podziwiać przepiękne widoki na jezioro i okoliczne szczyty, a także przejść się nad granią do innych punktów widokowych.

 

Gardalandia

Najczęściej odwiedzany Park Rozrywki we Włoszech. Park podzielony jest na trzy strefy: Fantasy, Adventure, Adrenaline. W ostatniej strefie znajduje się kolejka Blue Tornado rozwijająca prędkość do 80 km/h. Na terenie parku znajduje się też Park wodny Sea Life Aquarium.

 

Valpolicella

Region, z którego pochodzą słynne wina. Wśród zielonych winnic znajdziemy prawdziwą, choć niedocenianą perełkę – Kościół San Giorgio di Valpolicella – jeden z najstarszych obiektów architektury romańskiej w okolicy. Budowę kościoła ukończono w XI w., jednak wcześniej w tym samym miejscu znajdowało się miejsce kultu pogańskiego. Ta stara świątynia kryje w sobie wiele tajemnic i niezwykłe, choć już zniszczone freski, o których cudownie opowiadają lokalni przewodnicy. Nad kościołem znajduje się zaś niewielkie muzeum etnograficzne i archeologiczne. Okolicę porośnięte są winnicami, pełno tu także winiarni, w których można spróbować słynnego wina Valpocella. Do wyboru mamy Vantini Luigi e Figli, Fratelli Tedeschi czy Tommasi Viticoltori w okolicach Pedemonte, a także wiele innych w całym regionie.

 

Soave

To niewielkie, urocze miasteczko, otoczone winnicami, nad którymi górują ruiny zamku. Jest to typowy średniowieczny zamek obronny, pochodzący z X w., jednak bardzo dobrze zachowany. W środku znajduje się historyczna ekspozycja. W okolicach znajdziemy też winnice np. Azienda Agricola Pra' czy Societa' Agricola Pieropan Di Leonildo Pieropan, a także wiele piwniczek, w których możemy skosztować lokalnych trunków.

 

Lido di Jesolo

Kurort nadmorski położony niedaleko Wenecji. Ma ładną, szeroką, piaszczystą plażę, a także świetny aquapark.

 

Cortina d’Ampezzo

Miasto nazywane królową Dolomitów ze względu na to, że leży w centrum tych gór. Miasto położone w przepięknej okolicy (co docenili liczni pisarze wypoczywający tam, jak choćby Ernest Hemingway). W 1956 r. zorganizowano tam Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Po tym wydarzeniu Cortina d’Ampezzo stało się modnym ośrodkiem sportów zimowych. Obecnie, co roku, odbywa się tam Puchar Świata w Narciarstwie Zjazdowym. Świetne warunki do uprawiana sportów zimowych przyciągają turystów w okresie od listopada do kwietnia, kiedy robi się zielono, do miasteczka zjeżdżają wtedy miłośnicy wędrówek i wspinaczki górskiej. Nieważna jednak pora roku, Dolomity tworzą niezwykłe krajobrazy przez okrągły rok.

 

Cinque Torri

Niezwykle malownicza grupa skał w Dolomitach, niedaleko Cortina d’Ampezzo. Najwyższa z nich sięga 2361 m n.p.m. Do skałek możemy dojechać kolejką rozpoczynającą się niedaleko parkingu lub dojść trasą pieszą, którą urozmaicają wystawy militarne (teren ten był miejscem walk armii włoskiej z austriacką podczas II wojny światowej).

 

Co warto i nie warto robić w Wenecji Euganejskiej:

• W styczniu i lutym warto wziąć udział w słynnym karnawale weneckim. Także w Weronie, Padwie czy Vicenzie odbywa się wiele ciekawych imprez.

• Warto wybrać się na narty lub na deskę w Dolomity. Mamy do wyboru wiele wyciągów i ośrodków, np. słynne Cortina d'Ampezzo, Misurina, Malcesino czy Pescul.

• Dolomity Wschodnie to też świetne miejsce na wędrówki górskie – piękne widoki gwarantowane. Znajdziemy tu trasy mniej, jak i bardziej wymagające.

• Zaawansowani mogą skorzystać z Via Ferrat np. Ferrata Dibona, Son Forca czy Ferrata Marino Bianchi.

• Ciekawą opcją są też wycieczki rowerowe. Bardzo popularny szlak prowadzi wokół jeziora Garda, mniej wymagające trasy można znaleźć wśród winnic i blisko miast. Kolarstwo górskie zaś można uprawiać w Dolomitach (np. trasa dookoła masywu Sella).

• Na jeziorze Garda można żeglować. Co ciekawe sport ten trenowało tam wielu słynnych żeglarzy. Porty znajdziemy w Bardolino, Malcesino, Gardzie i kilku innych miejscowościach leżących nad jeziorem.

• Nad jeziorem mamy też wspaniałe warunki do windsurfingu. Wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki znajdziemy w Bardolino, Lazise i Malcesino.

• Świetną opcją jest także nurkowanie w jeziorze – wśród zatopionych wraków można zobaczyć wiele pamiątek po Weneckiej Republice. Centra nurkowania znajdziemy w Malcesino i Gardzie.

• W Weronie warto odwiedzić Klub Julii, pracują w nim wolontariuszki, które odpisują na listy nieszczęśliwie zakochanych. Listy przychodzą z całego świata, zawsze czeka także kilka z Polski.

• Nie polecamy plażowania w popularnych kurortach: Lido di Jesolo, Caorle, Lignano Sabbiadoro czy Bibione, w okresie letnim są pełne turystów. Znacznie mniej ludzi znajdziemy nad jeziorem lub w mniejszych miejscowościach nadmorskich np. Eraclea Mare.

• Nie warto też zwiedzać w okresie popularnych świąt: weekend Majowy, Boże Ciało – Wenecja, Werona, Padwa są wtedy pełne turystów – trudno cokolwiek zobaczyć.

• Jeśli odwiedzamy Wenecję, warto zostawić samochód z dala od miasta i dojechać pociągiem, parkingi są ekstremalnie drogie. Podobnie jest z noclegami, bardziej opłaca się dojechać z pobliskich miejscowości.

 


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.