Włochy

WłochyCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje
 • Piza, w której można podziwiać niezwykłe dzieło architektoniczne, czyli Krzywą Wieżę i kompleks zabytków sakralnych pochodzących sprzed wielu lat.
 • Padwa, w której znajduje się niezwykła Bazylika Św. Antoniego.
 • Bolonia, słynąca z Bazyliki Santo Stefano.
 • Mediolan, w którym możecie podziwiać Katedrę Narodzin Św. Marii.
 • Neapol i słynny zamek Castel Nuovo.
 • Bari i przepiękny zamek polskiej królowej Bony.
 • Rzym i Watykan, catedra narodzin matki boskejgdzie znajduje się zarówno wiele starożytnych zabytków, jak i budynków sakralnych powstałych dużo później, co pokazuje przywiązanie Włochów do Kościoła. W Rzymie przede wszystkim warto zwiedzić Koloseum, Rynek Rzymski, Plac Wenecki, Kościół San Marco czy Bazylikę Św. Jana na Lateranie. Warta uwagi jest również Fontanna di Trevi oraz Hiszpańskie Schody. W Watykanie na szczególną uwagę zasługuje zespół pałacowo-kościelny wraz z Bazyliką Św. Piotra.
 • Florencja, gdzie znajduje się jedna z najsłynniejszych galerii (Galeria Uffizi), przechowująca najciekawsze zbiory sztuki włoskiej.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Chesz zabrać ze sobą w podróż jak najwięcej rzeczy przy tym mieć jak najmniejszy bagaż? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

 

Oto przykładowe miejsca i atrakcje we Włoszech, które możecie zobaczyć:

 

Mediolan | Jezioro Garda | Werona | Wenecja | Genua | Florencja | Piza | Siena | Neapol | Capri | Pompeje | Monte Cassino | Asyż | Mesyna | Rzym | Watykan

 

Mediolan (sprawdź lokalizację na mapie)

Katedra Narodzin Św. Marii w Mediolanie, powszechnie znana jest pod nazwą „poemat w marmurze”. Zarówno katedra, jak i witraże przy chórze, należą do grona największych na świecie. Dach kościoła ozdobiony jest licznymi rzeźbami, a ponadto dostępny jest dla turystów. Możecie z niego podziwiać panoramę miasta, a przy odrobinie szczęścia widać z niego również Alpy.

Galeria Vittorio Emanuele II, czyli jedna z najstarszych galerii handlowych. Wspomniany wielopiętrowy pasaż utrzymany jest w stylu neoklasycystycznym i symbolizuje bogactwo miasta. Później warto udać się do La Scala, czyli najsłynniejszej sceny operowej we Włoszech oraz na całym świecie. Sporo włoskich spektakli zostało stworzonych z myślą o tym, aby mogły zostać zaprezentowane na tej scenie. Gmach z klasycystyczną fasadą jest w stanie pomieścić wielu widzów, a iluminacje świetlne robią spore wrażenie.

Nie możecie pominąć również Castello Sforzesco, czyli znakomitego, ceglanego zamku władcy Mediolanu, którym był Ludovico Sforza. W związku z tym zamek mieści się w centrum Mediolanu. Otacza go wysoki mur z narożnymi basztami. Zbudowany na planie kwadratu, posiada dziedziniec mieszczący się w środku budowli oraz suchą fosę.

Certosa di Pavia, jego początki sięgają XIV w. Jest to ogromne opactwo, które stanowiło dawną siedzibę rodu Viscontich. Zespół klasztorny stanowi jeden z najważniejszych zabytków późnogotyckich we Włoszech.

 

Jezioro Garda (sprawdź lokalizację na mapie)

Jezioro Garda – nazwa jeziora pochodzi od miejscowości Garda, które do XII w. nosiło nazwę Benaco. 

Jezioro gardaTereny położone wokół jeziora stanowią liczne kurorty turystyczne, czemu sprzyja łagodny klimat i roślinność śródziemnomorska. Koniecznie wybierzcie się na rejs statkiem po j. Garda, które otaczają góry. Ze statku można podziwiać piękne widoki na Dolomity, czyli pasmo górskie położone na terenie Południowych Alp Wapiennych.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: 7 najciekawszych legend świata.

 

Werona (sprawdź lokalizację na mapie)

Werona, miasto położone u podnóża Alp Weneckich, znane z historii miłosnej Romea i Julii. Stanowi znaczący ośrodek handlu i jest jednym z najbogatszych miast w obrębie północnych Włoch. Słynie ze swojego bogactwa artystycznego oraz corocznych atrakcji, takich jak np. festiwal w Weronie.

verona arenaArena, czyli jeden z największych rzymskich amfiteatrów. Eliptyczna budowla jest trzecim co do wielkości budynkiem tego typu we Włoszech. Wybudowana w I w. p.n.e. była narażona na wiele czynników zewnętrznych, które wpłynęły na jej obecny wygląd. Jednym z nich było trzęsienie ziemi w 1183 r. w związku z czym część zewnętrzna areny zawaliła się i pozostały jedynie cztery łuki. Część wewnętrzna nie została na szczęście uszkodzona.

Dom Julii – tu znajduje się najsłynniejszy balkon świata. Budynek powstał na początku XX w. w średniowiecznej kamienicy. Na dziedzińcu znajduje się naturalnych rozmiarów posąg Julii, który ma przynieść szczęście w miłości. Balkon dobudowano przed II wojną światową, a pod balkonem umieszczono tabliczkę ze znanym fragmentem balkonowym. W to miejsce przybywa wiele zakochanych par, aby przysięgać sobie miłość.

Nie można przegapić wieży Torre del Lamberti. Ma ona 84 m wysokości, dlatego możecie z niej podziwiać panoramę miasta.

 

Wenecja (sprawdź lokalizację na mapie)

Plac Św. Marka – jest to jedno z obowiązkowych miejsc, które trzeba zobaczyć. Będąc na placu usłyszycie koncerty grane w ogródkach miejscowych restauracji. W kawiarniach podawana jest jedna z najdroższych kaw w Europie, ponieważ do rachunku doliczana jest również opłata za słuchanie muzyki na żywo.

galeria vitorioSan Marco – dzielnica Wenecji, w której można podziwiać wiele zabytków. Jednym z nich jest Bazylika Św. Marka, w której mieszczą się relikwie wspomnianego świętego. W świątyni za głównym ołtarzem znajduje się niezwykle wartościowy zabytek sztuki bizantyjskiej, zwany Złotym Ołtarzem. W północnej części nawy głównej możecie podziwiać krucyfiks przywieziony w XIII w. Nietypowym elementem świątyni są dwie ambony z XIV w.

Ważnym obiektem znajdującym się w dzielnicy San Marco jest Pałac Dożów, który stanowi gotycką siedzibę władców i rządu Wenecji. Obecnie w gmachu mieści się muzeum z ekspozycją 42 oryginalnych kapiteli. Dostępne do zwiedzania są ponadto pomieszczenia pałacowe zdobione freskami przez znanych artystów.

We wspomnianej dzielnicy mieści się również Wieża Dzwonnicza, która jest najwyższą budowlą w mieście. Dzwonnica Św. Marka jest dostępna dla zwiedzających, a wjazd umożliwia zamontowana winda. Z tarasu widokowego zobaczycie całą dzielnicę oraz inne weneckie budowle.

Most Rialto, słynny most, jeden z najstarszych, mieszczący się nad Kanałem Grande. Ciekawą atrakcją jest rejs gondolą po kanałach weneckich.

 

>>>SPRAWDŹ: Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Pomożemy Ci je dobrać, znajdując najlepsze oferty!

 

Genua (sprawdź lokalizację na mapie)

Katedra San Lorenzo, inaczej Katedra Św. Wawrzyńca stanowiąca siedzibę arcybiskupa. W północnej części kościoła znajduje się portal romański z XII w. natomiast drzwi oraz rozeta umieszczone nad głównym wejściem prezentują styl późnego gotyku francuskiego. Warto również zwrócić uwagę na Capelle di San Giovanii, czyli renesansową kaplicę, która została poświęcona patronowi Genui, Św. Janowi Chrzcicielowi. W środku kaplicy mieści się sarkofag z XIII w. w którym mogą znajdować się szczątki świętego. Następnie wybierzcie się na oglądanie domu Krzysztofa Kolumba, XII-wiecznej konstrukcji, w której najprawdopodobniej słynny podróżnik spędził swoją młodość. Obecnie w domu ulokowane jest muzeum, które posiada pamiątki po znanym żeglarzu.

Piazza de Ferrari z Pałacem Dożów – pałac był oficjalną rezydencją doży genueńskiego podczas całego czasu trwania Republiki Genui.

 

Florencja (sprawdź lokalizację na mapie)

Florencja – kwiat Toskanii. Miasto znane jest ze sztuki, przepychu oraz wielu wybitnych artystów, takich jak Leonardo da Vinci czy Michał Anioł. Przepełniona duchem renesansu, Florencja jest znana w każdym zakątku Europy.

Obowiązkowym punktem jest kościół Św. Krzyża z nagrobkami sławnych florentyńczyków, który uważa się za jedną z najważniejszych świątyń franciszkańskich we Włoszech.

Plac Ratuszowy, otoczony szeregiem pałaców wraz z wyeksponowanymi rzeźbami, reprezentującymi urbanistyczny kompleks, jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Most Złotników – jest najstarszym mostem florenckim na rzece Arno. Warto wiedzieć, że jest to czwarta konstrukcja spinająca brzegi rzeki w tym miejscu, ponieważ wcześniejsze mosty zostały zniszczone przez spiętrzoną wodę w wyniku powodzi.

Katedra Santa Maria del Fiore, czyli katedra Matki Boskiej Kwietnej, która posiada charakterystyczną kopułę zaprojektowaną przez Brunellieschego. We Florencji gotycka katedra od wieków stanowi symbol miasta i jest dumą jej mieszkańców. Ogrom świątyni, a zwłaszcza kopuły, sprawia, że jest ona doskonale widoczna z wielu miejsc w mieście i stanowi charakterystyczny element w panoramie. Okres wzniesienia majestatycznej kopuły uznaje się za początek rewolucji w architekturze renesansu.

Obok katedry zobaczycie najstarszy budynek w mieście, czyli Baptysterium. Powstało ono w okresie wczesnego chrześcijaństwa i stanowiło budowlę centralną, na planie ośmioboku z półkolistą absydą. W okresie romańskim zostało poddane przebudowie, uzyskując zachowany do dnia dzisiejszego wygląd. Do Baptysterium prowadzą słynne Rajskie Wrota, które zostały wykonane z brązu i pozłocone. Przedstawiają sceny ze Starego Testamentu. Pierwotnie miały się znaleźć po stronie północnej Baptysterium, jednak wzbudziły na tyle dużą sensację i uznanie, że zdecydowano zakłócić porządek ikonograficzny i umieścić je po stronie wschodniej.

 

Piza (sprawdź lokalizację na mapie)

Baptysterium 1Campo dei Miracoli (Pola Cudów), czyli wielki plac, na którym znajduje się katedra w stylu lombardzkim o wielopoziomowej fasadzie. Na uwagę zasługuje również Baptysterium, w którym znajduje się słynna marmurowa chrzcielnica oraz Krzywa Wieża, czyli dzwonnica katedralna należąca do kompleksu budowli w stylu romańskim. Jest jedną z najbardziej znanych budowli na świecie i ściąga rocznie ok. 10 milionów turystów. Stanowi symbol miasta, a jej budowa trwała przez prawie 200 lat.

 

Siena (sprawdź lokalizację na mapie) – średniowieczne miasto, w którym całkowicie została zachowana antyczna struktura.

Plac II Campo – główny rynek miasta – wybrukowany charakterystyczną czerwoną cegłą i marmurem. Jest on przykładem jednego z najznakomitszych rynków dawnej Europy. Ponadto do dziś zachował swój charakterystyczny kształt muszli.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Ulubione miejsca wypoczynkowe Polaków.

 

Neapol  (sprawdź lokalizację na mapie)

Neapol uważany jest za nieoficjalną stolicę całego włoskiego południa.

Obowiązkowy punkt to Piazza del Plebiscito z pałacem królewskim, dawną rezydencją królewskiej dynastii Burbonów.

Teatro San Carlo to symbol pięknej i ciekawej architektury klasycystycznej. Z zewnątrz nie robi on wielkiego wrażenia, natomiast w środku znajduje się ogromna sala operowa, która należy do najpiękniejszych na świecie.

Castel Nuovo – wspaniały zamek to główny symbol architektoniczny miasta.

 

Capri (sprawdź lokalizację na mapie)

Piękna wyspa Capri – warto udać się na spacer do kwiecistych ogrodów Augusta, z których bardzo dobrze widać piękną panoramę, a w szczególności słynne Faragliony – trzy wynurzające się z wody skały oraz Łuk Miłości – Arco del Amore.

 

Pompeje (sprawdź lokalizację na mapie)

pompeiPompei, antyczne miasto zalane przez lawę w czasach cesarstwa rzymskiego, podczas ogromnej erupcji Wezuwiusza. Przez to, że popiół wulkaniczny zasypał całe miasto, Pompeje zachowały swój niezmieniony wygląd z czasów swojej świetności. Koniecznie zobaczcie świątynię Apollina, przed którą zachowały się posągi wykonane z brązu, przedstawiające postaci Apollina i Diany. Warto także udać się do Teatru Wielkiego zbudowanego w III wieku p.n.e.

 

Monte Cassino (sprawdź lokalizację na mapie)

Monte Cassino – miejsce, które słynie z bitwy polskiego II Korpusu z Niemcami. Warto odwiedzić cmentarz żołnierzy polskich, utworzony na polecenie gen. Andersa oraz grób samego generała. Obowiązkowo warto udać się do Opactwa Benedyktynów na wzgórzu. W czasie II wojny światowej w tym miejscu odbywały się walki pomiędzy wojskami alianckimi, w których walczył II Korpus Wojska Polskiego na czele z gen. Władysławem Andersem a niemieckimi. Żołnierze Wojska Polskiego jako pierwsi zawiesili flagę narodową po zajęciu wzgórza. Na szczycie obecnie możecie podziwiać piękny zachód słońca.

 

Asyż (sprawdź lokalizację na mapie) – miasto Św. Franciszka.

Bazylika Matki Bożej Anielskiej – stanowi kolebkę zakonu franciszkańskiego. W 1909 r. papież Pius V podniósł świątynię do rangi Bazyliki Patriarchalnej. Przy bazylice znajduje się ogród różany, w którym rosną piękne krzewy róż pozbawione kolców. Według życiorysu Św. Franciszka są to róże, które rosły za jego życia przy celi, w której się znajdował. Pewnego dnia rzucił się w nie, aby nie ulec pokusie odejścia od obranego przez siebie celu. Od tej pory róże straciły kolce i rosną tak do dnia dzisiejszego.

Bazylika Św. Franciszka – jest podzielona na dwie części. W dolnej zobaczycie grobowiec świętego, natomiast w górnej części warto zwrócić uwagę na piękne freski Giotta.

 

Mesyna  (sprawdź lokalizację na mapie)

Antyczne miasto usytuowane na Sycylii u podnóża Gór Pelorytańskich. Miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, które miało miejsce w 1908 r.

 Katedra romańska – posiada ona największy mechanizm zegarowy na świecie i figury wprawiane w ruch każdego dnia w południe.

Museo Regionalemożna tu podziwiać obrazy m.in. Antonella da Messina oraz Caravaggia. W pamięci pozostają muzealne koty oraz alejka drzew pomarańczowych.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

 

Rzym (sprawdź lokalizację na mapie)

Forum Romanum  

plac weneckiCzyli najstarszy rynek w Rzymie, który dawniej stanowił polityczny, religijny i towarzyski ośrodek.

Łuk Konstantyna – powstał dla uhonorowania rocznicy sprawowania władzy przez Konstantyna, cesarza Rzymu.

Koloseum – amfiteatr rzymski wzniesiony przez dynastię Flawiuszów.

 Kolumna Trajana – pomnik upamiętniający zwycięstwo cesarza nad Dakami.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi – stanowi jeden z największych symboli Rzymu. Rzymska fontanna barokowa jest chętnie odwiedzana również dlatego, że posiada własną legendę. Mówi ona o tym, że kto wrzuci do wody monetę, ten w niedługim czasie wróci do tego miejsca ponownie. Fontanna ponadto robi ogromne wrażenie pod względem swych rozmiarów i konstrukcji.

Panteon – miejsce poświęcone wszystkim bogom. Ta okrągła świątynia została ufundowana przez cesarza Hadriana i znajduje się na Polu Marsowym.

Piazza Navona – w tym miejscu możecie odnaleźć dzieła barokowych mistrzów, Berniniego i Borrominiego. Plac jest jednym z najbardziej eleganckich i świetnie wkomponowuje się w miejskie kamienice i budowle pełne barw i uroku.

 

spanish steps

 

Schody Hiszpańskie, zwane też Trinita del Monti – nazwa pochodzi od kościoła, do którego prowadzą. Co roku organizowane są na nich pokazy mody, a wiosną ubiera się je w kwiaty z okazji festiwalu.

 

    Kapitol – stanowi jedno z siedmiu wzgórz Rzymu o dwóch wierzchołkach. Nazwa wzgórza pochodzi od ludzkiej czaszki, która została odkryta przy budowaniu fundamentów pod główną świątynią. Z Kapitolu rozciąga się wspaniały widok na Koloseum oraz liczne kościoły i bazyliki.

 

Plac Wenecki, czyli Piazza Venezia położony w samym sercu Rzymu. Znajduje się na nim wiele znakomitych zabytków, takich jak Pałac Wenecki, Kościół Św. Marka czy Ołtarz Ojczyzny.

 

Watykan (sprawdź lokalizację na mapie)

Plac oraz Bazylika Św. Piotra – jest najważniejszą świątynią kościoła katolickiego. W tym miejscu możecie złożyć wizytę przy grobie Jana Pawła II.

Muzeum Watykańskie – mieszczą się tu arcydzieła gromadzone przez biskupów od wielu pokoleń.

Kaplica Sykstyńska – zdobiona freskami m.in. Michała Anioła.

Bazylika Św. Jana na Lateranie – stanowi ona katedrę biskupa Rzymu i jest jedną z czterech bazylik większych. Mówi się o niej, że jest Matką i Głową Wszystkich Kościołów Miasta i Świata.

Szukacie więcej informacji o Watykanie? Oto i one!

 

Już wiecie, co chcecie zobaczyć? Jeśli tak, zostało tylko znaleźć odpowiednie wczasy. Możecie też skorzystać z naszej wyszukiwarki lub zgłosić się do nas przez maila (rezerwacje@breakplan.com) lub Facebooka. Wtedy my zajmiemy się wszystkim, a Wy spokojnie będziecie mogli przygotowywać się do wyjazdu.

Wypoczynek

Wypoczynek we Włoszech jest zdominowany przez relaks nad wodą. Przy takiej linii brzegowej i 5 morzach ciężko, żeby było inaczej! Jeśli wolicie jednak słodką wodę, zawsze możecie odpocząć nad jeziorem Garda.

 

>>>SPRAWDŹ: Czy podróże mogą pomóc Waszemu zdrowiu?

Pozostałe

Warto:

 • negocjować każdą cenę,
 • kupować w sklepach, gdzie towary są oryginalne,
 • podróżować po mieście metrem, które jest tanie i omija liczne korki,
 • zostawiać drobne sumy pieniędzy jako napiwek. Szczególnie dotyczy to kierowców na lokalnych wycieczkach i kelnerów w restauracjach. Uwaga! Zdarza się, że napiwek zostanie już doliczony do rachunku, jest to tzw. coperto.

 

Nie warto:

 •  jeździć taksówką, ponieważ ceny za przejazd są bardzo wysokie,
 •  kierować się liczbą gwiazdek przy doborze hotelu.

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna we Włoszech!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:40:08
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy