Piazza Navona

Piazza Navona

Gdzie się znajduje:

Piazza Navona, 00186 Rzym, Włochy

(zobacz na mapie)

 

Co warto wiedzieć?

Piazza Navona to jedno z najpiękniejszych, najbardziej eleganckich, ale także radosnych miejsc w Rzymie. Znajduje się w ścisłym centrum, w niedalekiej odległości od najważniejszych zabytków Wiecznego Miasta.

W starożytności, to właśnie w tym miejscu rozciągało się tzw. Pole Marsowe, poświęcone rzymskiemu bogowi Wojny. Plac za czasów cesarza Domicjana był stadionem, którego budowę rozpoczęto w 86 roku. Do dziś zachował się eliptyczny kształt stadionu. Na życzenie papieża Innocentego X stadion zaczęto przekształcać w budowlę bardziej urbanistyczną.

Dziś na placu znajduje się kościół Sant’ Agnese in Agone, pod którym znajdowały się lochy. W nich więziona była święta Agnieszka, 13-letnia męczennica, która odmówiła zamążpójścia, oddając swą czystość Chrystusowi. Legenda głosi, że gdy obnażono ją z szat, jej włosy urosły tak szybko, że zasłoniły wszelką nagość. Ponadto, za sprawą cudu uniknęła spalenia na stosie, a dopiero dekapitacja pozbawiła ją życia.

W centralnym miejscu placu znajduje się dzieło słynnego artysty Giovanni’ego Lorenzo Berniniego – Fontana dei Quattro Fiumi (fontanna czterech rzek). Jest ona alegorią Nilu, Gangesu, Rio de la Platy i Dunaju – czterech potężnych rzek, znajdujących się na czterech znanych wówczas kontynentach. Całość jest oparta na skale ukazującej chaos towarzyszący powstawaniu ziemi. Wedle anegdoty, posąg przedstawiający Nil zakrywa oczy, bo obawia się, że fasada świątyni na niego runie.

Na dwóch końcach placu znajdują się jeszcze dwie fontanny - fontana del Moro (Fontanna Maura) oraz fontana del Nettuno (Fontanna Neptuna).

 

Kiedy zwiedzać:

• Plac jest dostępny dla zwiedzających cały rok, we wszystkie dni tygodnia

• Największe tłumy są na nim po południu, kiedy upał trochę mniej daje się we znaki

• Wieczorami podświetlone fontanny oraz kościół wyglądają najbardziej malowniczo, co jest doskonałą scenerią na romantyczną kolację

 

Dla kogo:

• Dla dorosłych

• Dla dzieci

• Dla zakochanych par

• Dla lubiących miejsca pełne życia

• Dla osób niepełnosprawnych – dobra infrastruktura

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Panteon

Fontanna di Trevi

Castel Sant’ Angelo – Zamek Świętego Anioła

Campo di Fiori – urokliwy placyk, na którym codziennie odbywa się targ

 

Jak dojechać:

Autobus:

• przystanek Senato – linie 30, 70, 81, 87, 130F, 492, 628, N6, N7

Pieszo:

• najważniejsze zabytki położone są od siebie w niewielkiej odległości, zatem dobrze jest poruszać się po mieście pieszo

 

Gdzie zaparkować:

Piazza Navona leży w ścisłym centrum miasta, zatem zaparkowanie samochodu graniczy z cudem. Zdecydowanie warto zostawić samochód w garażu i przejść spacerem po najważniejszych zabytkach w mieście.

 

Więcej informacji:

http://www.turismoroma.it/cosa-fare/piazza-navona?lang=en

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik,który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na Fejsie i polubcie nasz profil.– nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.