Wenecja Euganejska

Wenecja EuganejskaWprowadzenie

Wprowadzenie

Góry, morze, jezioro, malownicze doliny, ośnieżone szczyty. Miasteczka z bogatą historią, przepełnione perełkami włoskiej sztuki i architektury. Urocze wąskie uliczki otoczone kamieniczkami, z których każda jest małym dziełem sztuki. Place (oczywiście zaprojektowanymi przez włoskiego artystę) pełne posągów, przyjemnie szeleszczących fontann (również małych dzieł sztuki) i stolików, które właściciele pizzerii, kawiarni czy lodziarni wystawiają przed swoje lokale, aby było nam jeszcze przyjemniej. Całe Włochy w jednym miejscu. Cudownie ciepłe, artystyczne, leniwe, odstresowujące… Tutaj, w Wenecji Euganejskiej, każdy znajdzie coś dla siebie.

Informacje ogólne

Wenecja Euganejska to region w północno-wschodnich Włoszech, położony między Alpami, Dolomitami, a morzem Adriatyckim, ze stolicą w Wenecji. Region tworzy siedem prowincji Belluo, Vicenza, Treviso, Wenecja, Padwa, Werona i Rovigo. Dzięki przynależności Włoch do Unii Europejskiej dostaniemy się tam bez paszportu czy wizy (konieczny jest dowód osobisty), jeśli tylko nasz pobyt nie przekroczy 90 dni. Walutą jest euro, a językiem urzędowym oczywiście włoski, choć w tych regionach popularny jest także niemiecki, im dalej na północ tym więcej niemieckojęzycznych Włochów. Jeżeli wybieramy się w podróż samochodem wystarczy nam polskie prawo jazdy.

Geografia i historia

Geografia

Region usytuowany jest między Alpami, Dolomitami, a morzem Adriatyckim. W jego północnej części znajduje się wiele szczytów i malowniczych dolin. garda-wenecja-euganejska-Włochy-breakplanPozostała część obszaru to Nizina Padu. Od wschodu Wenecję Euganejską oblewa morze Adriatyckie, od zachodu graniczy z Jeziorem Garda. Okolice Werony słyną z uprawy winorośli i produkcji win. Od Werony na północ, aż po Jezioro Garda, stoki porastają malownicze zielone winnice. Także inne regiony Wenecji Euganejskiej, ze względu na dobry klimat, porośnięte są winoroślami. Część zachodnia to wybrzeże z niskimi, piaszczystymi plażami i licznymi lagunami.

Historia

Historia Wenecji Euganejskiej jest niezwykle ciekawa, podobnie jak całych Włoch. Rozpoczyna się już w starożytności, a jej odzwierciedleniem są liczne zabytki. Duża ilość znalezisk archeologicznych wskazuje na to, iż początkowo tereny te zamieszkiwali Etruskowie, po pewnym czasie wyparci jednak przez lud zwany Venetami. Ci najprawdopodobniej przybyli z obszarów azjatyckich. W okresie rozwoju Cesarstwa Rzymskiego Venetowie sprzyjali Rzymianom w walce z Galami. Region pokojowo wcielono do Cesarstwa (mieszkańcy otrzymali obywatelstwo rzymskie), a po jego upadku do Bizancjum. Najazd Hunów, panowanie Karolingów i długi okres pod panowaniem Austro-Węgier, w końcu powrót do zjednoczonych już Włoch. Sama Wenecja przez pewien czas mogła cieszyć się dużą autonomicznością i rozwijać poprzez handel. To stamtąd, w szeroki świat, wypływało wielu kupców, a także, to tam przypływali zagraniczni handlarze z orientalnymi towarami, jak kawa, herbata, przyprawy, zioła, z nowinkami z wielkiego świata. Tam stykały się różne kultury, które znacznie przyczyniły się do ówczesnej, jak i dzisiejszej popularności Wenecji.

 


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.