Włochy

WłochyKiedy jechać?

Klimat

We Włoszech panuje klimat śródziemnomorski w rejonach wybrzeży, co oznacza, że lata są suche i ciepłe, natomiast zimy wilgotne i łagodne. Klimat umiarkowany występuje w pozostałej części Włoch. Ten, kto źle znosi upały, nie powinien wybierać (szczególnie) środkowych Włoch w sezonie letnim. Z kolei zimy w centrum kraju i w górach potrafią być srogie. Wiekszą ilość opadów na terenie kraju odnotowuje się w okresie letnim i wiosennym z wyjątkiem Sycylii, na której maksimum opadowe notuje się zimą. Włochy są różnorodne pod względem pogody, dlatego wyjazd należy zaplanować bardzo skrupulatnie, mając na uwadze cel podróży i własne oczekiwania. Okres, który wybierzemy na zwiedzanie Włoch bądź wypoczynek, zależy więc od preferencji. Aby jak najlepiej zorganizować urlop, polecamy zapoznać się z ofertą różnych biór podróży i wybrać tą najlepszą. W tym pomoże Wam nasza wyszukiwarka wczasów. Nie zwlekajcie i już dziś zarezerwujcie wakacje marzeń!

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?
 • Jesienią i wiosną

Czas od kwietnia do maja lub od września do października oferuje idealną pogodę do zwiedzania, a dodatkowym plusem jest to, że nie ma wielu turystów. Wiosna we Włoszech pojawia się dość wcześnie, a jesień nadchodzi spóźniona. Jest to również czas, gdy ceny hotelowe są najniższe. Ponadto większość sklepów i restauracji jest czynna, ponieważ Włosi przeważnie biorą urlop w sierpniu.

   • Latem

Latem do Włoch przyjeżdża wiele międzynarodowych wycieczek, które mieszając się z mieszkańcami, tworzą barwny tłum posługujący się różnymi językami. Daje to niezwykły klimat i niezapomniane wspomnienia. Od czerwca do września temperatura wody w morzu idealnie nadaje się do kąpieli. Ponadto plaże osiągają długość 10 000 km linii brzegowej na wielkim półwyspie, a wyspy zachęcają do rekreacji pod względem miejsc wypoczynkowych. Aby cieszyć się tymi urokami, niezbędna jest dobra pogoda i gorące słońce. Od czerwca do września przypada najlepszy czas na wędrówki po Alpach.

   • Zimą

We Włoszech najlepszy sezon na narty trwa od grudnia do kwietnia. Na północy Włoch znajdują się najbardziej rozpoznawalne kurorty górskie. Warto też wiedzieć o tym, że w regionie znajduje się ok. 3500 km tras narciarskich oraz ponad 4500 wyciągów. Ponadto we Włoszech organizowane są międzynarodowe zawody narciarskie, w których zawodnicy reprezentują bardzo wysoki poziom.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Gdzie się wybrać na majówkę!

 

Atrakcje w wybranych miesiącach:

   • W styczniu

Sklepy oferują wiele sezonowych wyprzedaży. Możecie kupić rzeczy w dużo niższych cenach i przebierać w szerokim asortymencie.

   • W lutym i marcu

Włosi słyną z organizowania widowiskowych karnawałów, możecie więc spodziewać się wtedy wielu atrakcji.

   • W kwietniu

Można podziwiać kwitnące drzewa migdałowe oraz brzoskwiniowe. Jest to również czas, gdy w restauracjach podawane są świeże szparagi.

   • W maju i czerwcu

Dostępne są już do kupienia świeże czereśnie i truskawki. Będąc przy Schodach Hiszpańskich łatwo można zauważyć piękne azalie. Ponadto w tym czasie robi się znacznie cieplej i możecie wrócić z widoczną opalenizną.

   • W lipcu i sierpniu

Zauważalna jest ogromna liczba turystów przybywających ze wszystkich stron świata. W tym okresie jest bardzo gorąco, więc planując podróż możecie być pewni, że wypoczynek na plaży będzie udany.

   • We wrześniu i październiku

W niektórych wioskach organizowane są święta zbioru winogron, które mają długoletnią tradycję.

   • W listopadzie

Jest to czas deszczowy, jednak możecie spokojnie i dokładnie zwiedzić wszelkie atrakcje, nie martwiąc się o tłumy turystów.

   • W grudniu

W tym czasie panuje atmosfera świąteczna. Możecie zobaczyć, jak Włosi obchodzą Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody we Włoszech:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Włoch?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:40:08
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy