Sycylia

SycyliaWprowadzenie

Wprowadzenie

Kojarzona przede wszystkim z Etną i mafią – Sycylii nie da się jednak tak łatwo zdefiniować. „Wyspa słońca” jest bowiem pełna różnorodności i kontrastów. Widać to chociażby w architekturze, w której mieszają się wpływy różnych kultur, czy w kolorowej, pełnej inspiracji kuchni, gdzie potrawy w każdym mieście wyglądają i smakują inaczej. Nawet krajobraz i klimat potrafią nas zaskoczyć – niedostępne góry, dziki interior i wypalone słońcem rozległe tereny w centrum wyspy kontrastują z bogatym, soczystym, zielonym wybrzeżem, gdzie pełno jest palm, gajów oliwnych czy cytrusowych, typowej śródziemnomorskiej roślinności i pięknych widoków.

Sycylia jest przykładem miejsca, w którym rządzi natura. To Etna wyznacza tutaj warunki, potrafiąc zniszczyć wszystko, co stanie jej na drodze. Z drugiej strony jest to jedna z głównych atrakcji wyspy oraz jej symbol. Mieszkańcy Sycylii nauczyli się żyć w symbiozie z wulkanem, a ślady jego aktywności widać nie tylko w zniszczonych budynkach, ale także w miastach, które zbudowane są z kamienia wulkanicznego.

Przyroda na wyspie przenosi nas w egzotyczne rejony i zachwyca wyjątkowymi widokami. Architektura pełna wykopalisk, ruin teatrów, pokaźnych kościołów, czy pereł baroku przenosi nas za to w czasie, podając na tacy swoją bujną historię. Rozległe plaże oraz liczne wysepki zapraszają do relaksu. Średniowieczne miasteczka z labiryntami uliczek, starożytne świątynie wraz z otaczającą je bogatą roślinnością, urwistym wybrzeżem i przejrzystym turkusowym morzem, tworzą krajobraz, w którym każdy z nas chciałby się znaleźć.

Informacje ogólne

Sycylia stanowi region autonomiczny Włoch i wraz z okolicznymi archipelagami wysp, jest najbardziej wysuniętą na południowy zachód częścią tego państwa. Sycylia jest również największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Jej powierzchnia to ponad 25 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Sycylia podzielona jest na 9 prowincji: Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento oraz Enna. Stolicą Sycylii jest Palermo. Drugim pod względem wielkości miastem jest Katania. Do regionu Sycylii należą również archipelagi wysp, takie jak: Egady, Wyspy Liparyjskie (Eolskie), Pelagijskie (z Lampeduzą) oraz wyspy Pantelleria i Ustica.

Na wyspie obowiązuje siesta. Sklepy nie działają od południa do godziny około 17:00, a lokale często otwierane są z powrotem dopiero o 20:00. Na ten czas często zamykane dla turystów są także zabytki.

To dopiero początek naszej opowieści o Sycylii, ale jeśli już zdecydowaliście, że chcecie tam pojechac, nie ma na co czekać. Skontaktujcie się z nami przez maila (rezerwacje@breakplan.com) lub Facebooka, a zupełnie za darmo zorganizujemy Wam wyjazd marzeń. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Geografia i historia

Geografia

Sycylia jest wyspą o kształcie trójkąta. Od północy otacza ją Morze Tyrreńskie, od wschodu Morze Jońskie, a od południowego-zachodu Cieśnina Sycylijska. Sycylię od Włoch kontynentalnych oddziela Cieśnina Mesyńska.

Sycylia to przede wszystkim tereny pagórkowate i górzyste. Najwyższe wzniesienie stanowi Etna (3320 m n.p.m.), która jest równocześnie najwyższym aktywnym wulkanem w Europie. Pasma górskie położone na północnym wybrzeżu: Madonie, Nebrodi, Peloritani, są przedłużeniem Apeninów. Na południowym wschodzie znajduje się pasmo Monti Iblei, zaś w północno zachodniej części wybrzeża leży góra Sparagio.

Aż 3 z 6 aktywnych włoskich wulkanów znajduje się na Sycylii. Oprócz wspomnianej wcześniej Etny, są to wulkan Stromboli oraz Vulcano, które stanowią osobne wyspy, wchodzące w skład Wysp Liparyjskich. Na Vulcano możecie znaleźć baseny błota siarkowego oraz plażę z czarnym piaskiem wulkanicznym (Baja Negra).

Sycylia ma tylko jedno naturalne jezioro – Lago di Pergusa, które znajduje się w prowincji Enna. Najważniejsze sycylijskie rzeki to: Salso (najdłuższa rzeka wyspy), Simeto, biegnąca od gór po Nizinę Katańską oraz Alcantara, znajdująca się w północno-wschodniej części Sycylii.

Zdecydowaną większość wyspy porasta roślinność górska. Są to tereny bardziej suche, surowe. Zielona roślinność śródziemnomorska otacza za to wybrzeże wyspy – to tam można nacieszyć się soczystymi kolorami, spacerując po gaju oliwnym, czy podziwiając cytrusy oraz winorośl.

 

Historia

Pierwszymi mieszkańcami Sycylii (ok. 8000 r. p.n.e.) byli Sykanowie, do których nieco później dołączyli Elymowie i Sykulowie. Następnie wyspa dostała się w ręce Greków, jednak w wyniku wojen grecko-punickich, ostatecznie przeszła pod władzę Republiki Rzymskiej na kolejne 700 lat.

Silny wpływ na kulturę, architekturę oraz gospodarkę miało podbicie wyspy przez Arabów. Za ich panowania budowano bogato zdobione meczety, pałace, a także kładziono silny nacisk na rozwój rolnictwa. W kolejnych latach do władzy doszli Normanowie, co poskutkowało połączeniem kultury europejskiej i arabskiej. Efekty współistnienia tych dwóch różnych kultur możecie podziwiać, zwiedzając chociażby kościół w Monreale, czy pałac w Palermo.

W 1130 roku powstało Królestwo Sycylii, które przez pewien czas mogło cieszyć się mianem jednego z najbogatszych w całej Europie. W 1282 roku doszło do powszechnego powstania mieszkańców Sycylii (nieszpory sycylijskie), którzy nie zgadzali się na objęcie władzy przez Karola I, który zamordował wcześniej syna poprzedniego władcy (Fryderyka II). Ostatecznie, królem Sycylii został Fryderyk II z Aragonii.

Zjednoczenie Włoch i południowej Sycylii miało miejsce w 1816 roku. Powstało wtedy Królestwo Obojga Sycylii, co poskutkowało licznymi rebeliami. Po niecałych 50 latach, Giuseppe Garibaldi opanował wyspę, przyłączył ją do Królestwa Sardynii, aby ostatecznie wejść z powstałym królestwem do zjednoczonych Włoch. W tamtych czasach Sycylia odgrywała rolę biednego, prowincjonalnego regionu.

Po drugiej wojnie światowej oraz otrzymaniu autonomii w 1946 roku, Sycylia borykała się z mafią, która zdominowała miejscową gospodarkę i politykę. Stanowcze kroki w walce z zorganizowaną przestępczością zostały podjęte dopiero po zabójstwie włoskich sędziów śledczych. Do 1998 roku udało się znacznie osłabić siły mafii, jednak do chwili obecnej, jej negatywny wpływ można odczuć w gospodarce Sycylii.

Kultura i zwyczaje

Dzisiejszy Sycylijczyk to mieszanka różnych kultur. Liczne podboje dały się we znaki na Sycylii i u jej mieszkańców, przez co ich charaktery i zachowania mogą wydawać się nam pełne sprzeczności. Sycylijczycy są bowiem z jednej strony ostrożni i powściągliwi, jednak po chwili rozmowy okazuje się, że są to osoby ogromnie pomocne, serdeczne i gościnne. Z pozoru wydają się zamknięci, ale tak naprawdę to gaduły, na których można polegać.

Na Sycylii czas leci wolniej… nikomu się nie śpieszy, nad wszystkim lepiej na spokojnie posiedzieć i pomyśleć. Jeśli przyjedziecie tutaj np. z pędzącej Warszawy, możecie być lekko w szoku. Warto jednak poddać się temu klimatowi, usiąść w kawiarence czy na ulicznej ławce, zatrzymać się, porozmawiać z miejscowymi i delektować się widokiem. Taka odmiana z pewnością się Wam przyda!

Kultura Sycylii to jakby nie patrzeć, również mafia. Jednych turystów intryguje, drudzy wypytują nerwowo o bezpieczeństwo na wyspie. Nie da się ukryć, że mafia była i nadal panuje na Sycylii. Powstała podczas hiszpańskiej okupacji wyspy w XVI wieku, jako ruch oporu przeciw nowej władzy. Niezadowolenie oraz brak zaufania spowodował, że Sycylijczycy zaczęli sami tworzyć własne prawo oraz organizować grupy zbrojne dla obrony. Warto wiedzieć, że to Sycylijczycy założyli w Ameryce słynną Cosa Nostra. Mafia, która panuje także w kontynentalnych Włoszech, swoją popularność zawdzięcza filmom amerykańskim. To właśnie Amerykanie stworzyli pierwszy film o mafii (Mały Cezar) oraz znany każdemu hit pt. Ojciec Chrzestny, który wykreował medialny wizerunek mafiozy. Mężczyźni oglądając ten film, utożsamiają się bowiem z głównym bohaterem, podziwiając jego uczciwość, miłość do rodziny, charyzmę oraz wielką odwagę. Można powiedzieć, że ten film przedstawia „prawdziwą” mafię, która wywodzi się tak naprawdę z tradycji, a nie z grupy chuliganów.

Sycylijczycy są przekonani o swojej wyjątkowości oraz o tym, że wszystko co związane z wyspą, jest naj. Mieszkańcy wychwalają swoją różnorodną kuchnię, podziwiają zabytki i piękne plaże, opowiadają o historii. Jeśli chcecie przełamać pierwsze lody, to nie żałujcie w sypaniu komplementami!

Różnorodność – tak moglibyśmy podsumować Sycylię. Wyspa jest magiczną mieszanką różnych wpływów. Będąc tutaj, nie można nie skusić się na wycieczkę kulinarną. Smaki, podanie, receptury zmieniają się w zależności od regionu, miasta, rodziny. Obserwacja tego, jak dana potrawa zmienia się wraz z podróżą, będzie niezapomnianym przeżyciem dla Was i dla Waszych kubków smakowych.

Sycylijczycy są także bardzo przywiązani do swojej tradycji oraz wierzeń. Podczas pobytu na wyspie, możecie być świadkami wielu procesji czy obrzędów religijnych. Wyróżniające się rytuały widoczne są szczególnie podczas świąt chrześcijańskich – Wielkanocy i Bożego Narodzenia. W trakcie Obrzędów Wielkiego Tygodnia, ulicami miast przechodzi mnóstwo kolorowych, uroczystych procesji. Wierni niosą statuy świętych, inni specjalnie się przebierają, w zależności od dnia, w którym odbywa się procesja. Wszyscy jednak głośno śpiewają oraz grają na instrumentach, aby w pełni oddać emocje, które towarzyszą im w danej chwili. W Niedzielę Palmową, ksiądz, siedząc na osiołku, przemierza ulicę danego miasteczka, przedstawiając wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Mieszkańcy, trzymając barwne palemki lub gałązki oliwne, z radością go witają. Poświęcone palmy Sycylijczycy kładą potem na poduszce łóżka, co ma zapewnić małżonkom wierność i szczęście.

W Boże Narodzenie kładzie się silny nacisk na spędzanie świąt w gronie rodziny. Tak mocnej potrzeby nie odczuwa się podczas Wielkanocy – stąd nawet powiedzenie „spędzaj Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz”. Wigilia to czas, w którym rodzina się jednoczy, a nikt nie powinien sobie niczego odmawiać. Co więcej, powinno się nawet delektować świątecznymi pysznościami, nie martwiąc o swoją dietę. Na wigilijnym stole zobaczyć można nie 12, lecz 13 potraw, a podczas składania sobie życzeń otwiera się butelkę szampana lub wina. Jednak najbardziej wyróżniającym elementem świąt są szopki. Tradycja ich przygotowywania wywodzi się właśnie z Włoch. Pomysłowość, barwy oraz kunszt stworzycieli są nie do opisania, dlatego jeśli planujecie święta spędzić poza domem, warto wybrać się na Sycylię, aby podziwiać szopki podczas wieczornych spacerów.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-01 12:07:09
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy