Apulia

ApuliaWprowadzenie

Wprowadzenie

Apulia (Puglia) mniej znana i rzadziej odwiedzana przez turystów część Włoch, to miejsce, które ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko przepiękne, malownicze widoki z gajami oliwnymi w tle. Mało jest miejsc, które na tak niewielkiej powierzchni ma do zaoferowania tak wiele różnorodnych atrakcji. Mnogość historycznych i archeologicznych zabytków, bajkowe miasteczko stworzone w całości z domków Trulii, a także parki i rezerwaty przyrody sprawiają, że nie jest to tylko miejsce czarujące, ale również fascynujące. Większość kościołów oraz zamków ukazują mieszaninę różnych stylów architektury: rzymskiego, normańskiego, lombardzkiego, arabskiego oraz bizantyjskiego. Dzięki tak nietypowemu połączeniu można obecnie podziwiać apulijską wersję stylu romańskiego.

Nadmorskie, wielobarwne miasteczka w których życie wydaje się zwalniać, to idealne miejsca by rozkoszować się prostotą życia oraz poznać bliżej miejscowych ludzi i ich tradycje. Skaliste wybrzeża, występujące na przemian z piaszczystymi plażami oraz kryształowo czysta woda to prawdziwy raj dla nurków i plażowiczów. Podsumowując, Apulia to miejsce, które można odwiedzać przez cały rok i gdzie każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

 

Jeśli marzycie o podróży do Apulii, już teraz zacznijcie planować!  Skontaktujcie się z nami za pomocą formularza, lub przez nasz fanpage na Facebooku. Osobiście doradzimy Wam, jak zaplanować przeloty i noclegi w wybranym przez Was miejscu. Więcej szczegółów tutaj. Jeśli natomiast sami wolicie zaplanować swoją podróż, możecie skorzystać z naszej wyszukiwarki lotów i noclegów

Informacje ogólne

Państwo: Włochy

Powierzchnia: 19 348 km2

Ludność: 4 miliony

Język urzędowy: włoski

 

Jeśli Apulia zainteresowała Was na tyle, że z chęcią zwiedzilibyście ten piękny region, możecie skorzystać z  naszej wyszukiwarki wczasów, aby wybrać dla siebie jedną z wielu ofert przygotowanych przez naszych partnerów!
Miewacie problemy językowe zagranicą? Skorzystajcie z oferty naszego partnera, aby uniknąć nieporozumień podczas swojej wymarzonej podróży :). Po szczegóły kliknijcie tutaj.

Geografia i historia

Geografia

Apulia (w języku włoskim: Puglia), w skład której wchodzi 6 prowincji, jest położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Włoch. Rozciąga się od potocznie zwanej „ostrogi” (półwysep Gargano), aż do najdalej wysuniętego punktu WłochLeuca, „obcasa”. Bezpośredni dostęp do ciepłych wód Morza Adriatyckiego oraz od zachodu do Zatoki Tarenckiej (Morze Jońskie) czyni to miejsce wyjątkowo atrakcyjne nie tylko dla osób zainteresowanych sportami wodnymi. Wybrzeża Apulii w większości są wybrzeżami skalistymi, na których przeważają niziny i wyżyny. Teren stworzony z pagórkowatych osadów wapiennych (wyżyna Le Murge) przechodzi ku północnemu zachodowi w nizinę Tavolier, gdzie brak jest terenów górzystych.

Apulia gargano

Historia

Apulia w czasach antycznych podbita przez Greków, razem z krainami historycznymi Lukanią, Kalabrią i Bruttium, tworzyła część tzw. Wielkiej Grecji. Wielka kolonizacja, zwana też Wielką Helladą sprawiła, że kultura grecka była w tamtych rejonach bardzo silna. Dopiero od IV do III w p.n.e. część ta została zajęta przez Rzymian. W 216 roku p.n.e. doszło na jej terenie do wybuchu II wojny punickiej, toczonej pomiędzy wojskami rzymskimi a wojskami Hannibala. Starcie pod Kannami zakończyło się zwycięsko dla wodza kartagińskiego, co miało duży wpływ na ludność południowej Italii.

W latach 572 – 574 Apulia została podbita przez plemię Longobardów, w 1042 roku podbita przez Normanów, a w 1130 dołączona do Księstwa Obojga Sycylii, utworzone przez hrabiego Sycylii, Rogera II. Ciekawostką jest fakt, że księstwo Bari – stolica regionu Apulii, należało w XVI w. do polskiej królowej Bony (skąd również pochodziła).

Dopiero w 1860 roku Apulia dołączyła do składu zjednoczonych Włoch. Wszystkie najazdy, ataki oraz lata inwazji obcych państw, mają bardzo duże odzwierciedlenie w tutejszej architekturze. Styl łączący techniki arabskie, bizantyjskie, włoskie oraz francuskie doskonale jest widoczny m.in. w zbudowanym w 1987 roku kościele Św. Mikołaja w miejscowości Bari. Bardzo często, zwiedzając apuliańskie tereny można się natknąć na kościoły zbudowane w podobny sposób.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 15:04:54
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy