Włochy

WłochyTransport

Komunikacja publiczna

Metro – należy do najtańszych i najszybszych środków transportu. Jest oznaczone czerwoną tablicą, na której widnieje sporych rozmiarów biała litera M. W nocy wszystkie stacje są zamknięte. Koszt biletu zależy od danego miasta. Przykładowo w Rzymie za bilet 100-minutowy trzeba zapłacić 1,5 euro, a bilet ważny 3 dni kosztuje 16,5 euro. Za brak biletu w Rzymie grozi kara od 100 do 500 euro oraz przymus jego zakupienia.

Jeśli planujemy nieco dłuższy pobyt, warto zaopatrzyć się w specjalną kartę Metrobus, która pozwala na nielimitowane przejazdy metrem czy komunikacją autobusową.

Bazylika sw FrancyskaCiekawą ofertą jest również karta Roma Pass (w Rzymie), dzięki której możecie podróżować wszelką komunikacją miejską oraz uzyskać wejścia do dwóch wybranych muzeów. Można również uzyskać zniżki do pozostałych muzeów.

Autobusy typu „City tour” – z autobusu możecie zobaczyć wiele miejsc w mieście, przy okazji podróżując w komforcie. Cena takiego przejazdu to ok. 17 euro dla dorosłych i 8,5 euro dla dzieci.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Włoszech samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Wypożyczenie samochodu

 Wynajem samochodu na lotnisku kosztuje ok. 40 euro/doba (duża liczba samochodów na ulicy, gdzie występują korki i sporo wypadków).

Chcecie wynająć auto już przed wyjazdem? Jest to możliwe. Wystarczy, że skorzystacie z naszej wyszukiwarki samochodów.

 

Wypożyczenie motoru

 Wynajem motoru to spory wydatek, a cena niekiedy przekracza tę, którą poniesiemy za wypożyczenie samochodu. Koszt od 50 euro za dzień.

 

Wypożyczenie skutera

 Cena jest niewiele niższa niż wypożyczenie samochodu czy motoru, jednak można znaleźć wypożyczalnię od 35 euro za dzień.

 

Aby móc wypożyczyć samochód lub motor, należy pokazać prawo jazdy kategorii B, mieć wykupione ubezpieczenie oraz posiadać kartę kredytową, gdzie wypożyczalnia zabezpieczy środki np. w razie, gdy auto zostanie oddane z niepełnym bakiem paliwa (ok. 100 euro). Jeśli chodzi o skuter, to wystarczy okazać jedynie prawo jazdy kategorii A.

Przemieszczając się po Włoszech autem, należy cały czas przestrzegać przepisów i zachowywać ostrożność na drodze. Należy zabrać ze sobą trójkąt ostrzegawczy oraz pamiętać o zapiętych pasach bezpieczeństwa. Kiedy znajdziemy się poza terenem zabudowy, trzeba pamiętać o włączonych światłach mijania przez 24 h na dobę. Jeżeli wydarzy się jakaś awaria, podczas wychodzenia z samochodu należy założyć kamizelkę odblaskową. Musicie zdawać sobie sprawę z tego, że możecie dostać wysoki mandat za rozmowę przez telefon podczas jazdy. Dozwolone wymiary samochodu to max. 4 m wysokości i 2,3 m szerokości.

 

Będąc już we Włoszech należy pamiętać, że istnieje: 

  • zakaz używania telefonu podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego,
  • zakaz przewożenia dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia oraz tych, które mają poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu pojazdu (nie dotyczy dzieci, które przewożone są w foteliku dopasowanym do wymiarów dziecka),
  • ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h dla samochodu osobowego, poza terenem zabudowy do 90 km/h, na drogach głównych 110 km/h, a na autostradach do 130 km/h. Przekroczenie danej prędkości może skutkować bardzo wysokimi mandatami!

 

Piesi powinni uważać przy przechodzeniu przez jezdnię, ponieważ mało który włoski kierowca przestrzega przepisów bezpieczeństwa.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Sposobów na podróżowanie jest niezliczona ilość, a czy wiesz kim są backpackerzy? Zobacz nasz artykuł!

Rower

Jeśli chodzi o trasy rowerowe (ich ilość i jakość) Włochy znajdują się w europejskiej czołówce! Najwięcej, ze względów turystycznych, znajdziecie na północy kraju, szczególnie blisko wybrzeży i zbiorników wodnych. Wypożyczyć rower możecie często nawet w hotelu lub w wypożyczalniach większych miast.

Autostop

 Ile ludzi, tyle opinii – według wielu jazda autostopem po Włoszech to udręka i ciężko coś złapać, za to inni chwalą ten kraj jako jeden z najlepszych do autostopowania. Może dzięki krajobrazom? Z pewnością jest to najtańszy sposób, by objechać cały ten kraj. Warto jednak pamiętać, że język angielski nie jest tu aż tak popularny i może być ciężko dogadać się z kierowcą.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg we Włoszech?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:40:08
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy