Circus Maximus

Gdzie się znajduje: Via del Circo Massimo, 00186 Roma, Włochy (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

Circus Maximus jest nie tylko największym, ale zarazem najstarszym cyrkiem starożytnego Rzymu. Od VI w.p.n.e nieustannie go rozbudowywano. W 329 r.p.n.e zastano cyrk drewniany, a 174 r p.n.e zostawiono murowany. w 1 W efekcie czego w mniej więcej 81 roku. n.e jego wymiary osiągnęły 600 x 200 m,a na trybunach mogło zasiadać od 250 000 do 380 000 widzów!

Urządzano w nim przede wszystkim wyścigi rydwanów oraz do czasu katastrofalnego incydentu ze zwierzętami - widowiska cyrkowe. Niestety żelazne zabezpieczenia nie spełniły swojej funkcji i w 55 roku p.n.e 20 nieujarzmionych słoni stratowało widzów. To był dopiero początek nieszczęść, które nawiedzały cyrk. Maximus został zniszczony trzykrotnie przez pożar za panowania cesarzy Kaludiusza, Nerona i Domicjana,a za czasów Antoninus Piusazawaliła się część budynku. Jednak nie zniechęciło to rzymskich cesarzy to odbudowy, wręcz przeciwnie powstawały coraz to nowsze formy dobudowy m.in. fontanna w kształcie delfinów, łuk triumfalny upamiętniający zwycięstwo nad Żydami oraz świątynia słońca.

Wyścigi odbywały się od wschodu do zachodu słońca. Spina (centralne miejsce Circo) dziennie była okrążana prawie 700 razy! Na jeden rydwan przypadało 7 okrążeń w danej konkurencji, a jak łatwo policzyć przez cały dzień rywalizowano w prawie 100 gonitwach.

Ostatnie zawody rozegrały się w 549 roku. W XVIII znajdował się tu żydowski cmentarz.Obecnie nie ma żadnych pozostałości po cyrkowej historii. Obiekt pełni funkcję parku, a także odbywają się tu koncerty i eventy. Ruiny najlepiej oglądać ze wzgórza Palatynu.

 

 Kiedy zwiedzać:

Z racji otwartej przestrzeni, najlepiej zawsze wtedy, kiedy warunki pogodowe na to pozwalają.

 

Ceny:

• Wstęp bezpłatny

 

Dla kogo:

• Dla rodzin z dziećmi – można wziąć piłkę i pograć z pociechami na dużym terenie

• Dla lubiących spacery

• Dla osób mających bujną wyobraźnię – niewiele zostało z ruin cyrku.Jednak wcale to nie znaczy,że nie można zobaczyć trybun oczami wyobraźni i usłyszeć tętentu kopyt

 

Dla kogo nie:

• Dla osób, które nie mają wiele czasu na zwiedzenie stolicy Italii – nie jest to konieczny punkt dla osób, które zaczynają przygodę z Rzymem

 

Co zobaczyć w pobliżu?

Koloseum

• Termy Karakalii

• Piramida Cestiusza

 

Jak dojechać:

• Metrem linia B na stacji : Circo Massimo. Znajduje się naprzeciwko stacji.

• Autobusem 673 spod Koloseum

 

Więcej informacji:

http://bit.ly/28S57QV - możecie zobaczyć na tej mapce mniej więcej w jaki sposób wyglądają koncerty w Circo Massimona przykładzie Bruce Springsteena.

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.