Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie

Gdzie się znajduje:

Piazza di Spagna, 00187 Rzym, Włochy (mapa)

 

Co warto wiedzieć?

Usytuowane we włoskiej stolicy, ufundowane przez Francuza, a nazwane hiszpańskimi. O co chodzi i dlaczego wiąże się z tym tyle krajów? Otóż o… schody! Na Piazza di Spagna, czyli Placu Hiszpańskim, znajduje się ambasada Hiszpanii, od której to właśnie popularne schody wzięły swoją nazwę. Ich fundatorem był Francuz Etienne Gueffier.

Schody Hiszpańskie to jedne z najszerszych schodów w Europie, ustępujące jedynie Schodom Potiomkinowskim w Odessie. Powstały na zlecenie papieża w XVIII wieku jako połączenie między kościołem świętej Trójcy, znajdującym się u ich szczytu, a Piazza di Spagna. U podnóża schodów stoi mała fontanna Barcaccia w kształcie łódki. Ma ona symbolizować powódź, która nawiedziła miasto w XVI wieku. Podobno właśnie w tym miejscu podczas powodzi wody Tybru wyrzuciły łódkę. 

W tym magicznym miejscu podziwiać można różnorodność świata. Buzująca okolica jest fascynująca dla kogoś, kto na chwilę się zatrzyma i poobserwuje – rysownicy szkicujący karykatury turystów, starsze panie sprzedające prażone orzeszki, malutkie cygańskie dzieci, które żebrzą o choćby jednego centa, no i oczywiście – zmęczeni zwiedzaniem turyści, szukający choć skrawka cienia. Co rok odbywają się na nich również pokazy mody!

Od placu odchodzą najpopularniejsze pasaże handlowe, z najmodniejszymi butikami znanych projektantów, jak Dior, Gucci, czy Armani.

Uważajcie tylko, żeby nie jeść podczas odpoczynku na schodach! Podobno przynosi to pecha, jednak zmęczonym turystom jest wszystko jedno i nic sobie nie robią z ostrzeżeń, rozkładając swobodnie cały swój prowiant :).

Obecnie Schody Hiszpańskie są w remoncie. Ma on potrwać do końca 2016 roku.

 

Kiedy zwiedzać:

• Dostępne cały rok – jak to schody :)

• W okresie Bożego Narodzenia stoi na ich tarasie szopka

• Wiosną i latem przystrojone są kwiatami

• Właściwie o każdej porze dnia jest tam tłoczno, zatem jeśli ktoś nie lubi tłumów turystów, powinien się wybrać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem

 

Ceny:

• bezpłatnie

 

Dla kogo:

• Dla dorosłych

• Dla dzieci

• Dla zmęczonych turystów

• Dla par

• Dla przyjaciół (najpopularniejsze miejsce spotkań wśród rzymskiej młodzieży)

 

Dla kogo nie:

• Dla niepełnosprawnych

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Panteon

Fontanna di Trevi

• Ogrody Willi Borghese

Pizza del Popolo

 

Jak dojechać:

Metro:

• stacja metra linii A – Spagna

Autobus:

• przystanek Trinita’ Dei Monti– linia 117

 

Gdzie zaparkować:

Przy końcowej stacji metra linii A, Batistini, znajduje się parking park and ride. Jest on oddalony 8 stacji od Placu Hiszpańskiego. Płatny 2€ za 12 godzin.

 

Więcej informacji:

http://goo.gl/Gf4KEu

http://goo.gl/diiQiO

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adreshttp://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.