Piazza del Popolo

Gdzie się znajduje: Piazza del popolo , Roma, Włochy (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

Piazza del popolo jest jednym z najbardziej strategicznych miejsc na mapie Rzymu. Stanowi początkowy punkt Pól Marsowych, papieskiego Wiecznego Miasta oraz odbiegają od niego trzy główne ulice: Via Babuino i Via del la Ripetta oraz najbardziej charakterystyczna Via del Corso. Miejsce to ma również mroczną historię. Plac ludu (Piazza del popolo) był miejscem egzekucji więźniów aż do XIX wieku!

 

Co warto zobaczyć:

Od północnej strony placu mieści się niezwykła renesansowa Bazylika Santa Maria del popolo. Początkowo była niewielką kapliczką, która miała być lekiem na pogańską aurę,którą straszył biednych chrześcijan cesarz Neron. To właśnie w okolicach Piazza del popolo znajdował się jego grobowiec.

Wchodząc do Bazyliki znajdziecie tam dzieła Caravaggia, Berniniego i Rafaella, a w tym najbardziej przyciągająca uwagę – kaplicę Chigi. Jest to konieczny punkt do zobaczenia dla fanów „Aniołów i Demonów” Dana Browna. To właśnie tu odgrywały się najistotniejsze sceny. W gwoli ciekawostek, od 2006 Bazylikę obejmuje kardynał Stanisław Dziwisz – wieloletni sekretarz Jana Pawła II.

Przy wyjściu z placu,naprzeciw siebie znajdują się dwie niemal identyczne świątynie: Santa Maria dei MiracoliiSanta Maria di Montesanto nazywane są „bliźniaczymi kościołami”. Jednak czujne oko obserwatora dostrzeże fakt, iż di Montesanto może pochwalić się kopułą o podstawie dwunastokąta, natomiastdei Miracoli (stojący po prawej stronie) - ośmiokąta.

 Środek placu wieńczy 24-metrowy egipski obelisk. Sprowadzony przez cesarza Oktawiana Augusta do Circus Maximus.Jednak w 1589 pasjonat obelisków Sykstus V przeniósł go na Plac, aby mógł witać swoim majestatycznym wyglądem docierających do miasta pielgrzymów.Cztery marmurowe posągi lwów zostały wybudowane dopiero na początku XX wieku.

 

Kiedy zwiedzać:

• Generalnie o każdej porze roku. Warto jednakpamiętać, że latem oraz wiosną, w szczególności na Święta Wielkanocne przyrost turystów przeważa nad ilością mieszkańców.

 

Ceny: Wstęp bezpłatny

 

Dla kogo:

• Dla pasjonatów dzieł najsławniejszych włoskich twórców

• Dla fanów „Aniołów i Demonów” Dana Browna

• Dla osób lubiących zwiedzać kościelne wnętrza

 

Dla kogo nie:

• Dla „czaszkofobów” – w Bazylice Santa Maria del popolo znajdziecie bardzo wiele czaszek

 

Co zobaczyć w pobliżu?

Via del Corso

• Museo dell’ Ara Pacis

• Wzgórze Pincio

Circus Maximus

 

Jak dojechać ?

Metrem – Stacja Flaminio Plaza del Popolo (linia A)

 

Więcej informacji

https://goo.gl/kuJDRO- pogląd na żywo na Piazza del popolo

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.