Zamek Św. Anioła

Zamek Św. Anioła

Gdzie się znajduje: Lungotevere Castello, 50, 00193 Roma, Włochy (na końcu Via della Conciliazione) (mapa)

 

 Co warto wiedzieć:

Od czasów wzniesienia budowli w 139 r. do 271 r. znajdowało się tu mauzoleum cesarza Hadriana. Kilku spośród jego następców oraz niektórzy członkowie rodziny cesarskiej również zostali pochowani w tym grobowcu. W średniowieczu zostało przekształcone w twierdzę. Ogrodzona fosą i włączono do murów obronnych Rzymu.

W VI wieku papież Grzegorz I Wielki nadał foteccy miano Zamku św. Anioła. Otóż na szczycie mauzoleum objawił się papieżowi Anioł chowający miecz do pochwy na znak (według dwóch różnych źródeł) końca gniewu bożego, który odzwierciedlał się w rozpowszechniającej cały Rzym epidemii zarazy. W drugiej wersji, mowa jest o zwycięstwie nad pogaństwem. W V wieku marmurowe rzeźby mauzoleum zostały zniszczone w czasie najazdu bałwochwalczych Gotów,co więcej ich zniszczone części służyły Rzymianom w celu obronnym do obrzucania najeźdźców. Ponadto cesarz Hadrian po śmierci został włączony w poczet Bogów, a triumf Anioła podkreślał chrześcijańskie przykazanie o wierze w jednego Boga.

W dobie renesansu w górnej części zamku mieściły się luksusowe pomieszczenia papieskie. Przepych, złoty sufit i erotyczne freski w łazience nie świadczą wcale o umiarkowaniupapieży od szerokiego wachlarzu dóbr ziemskich. W dolnej części znajdowało się więzienie, przeznaczone głównie dla artystów – heretyków i teologów.

W czasie plądrowania i palenia Wiecznego Miasta przez luterańskie wojska cesarza Francji Karola V, był schronieniem dla papieża Klemensa VII. Papież uciekł od odpowiedzialności za swoje miasto i lud tajnym przejściem, łączącym Watykan z Zamkiem zwanym Passetto di Borgo. Korytarz ten powstał w 1277 roku z polecenia papieża Mikołaja III. Pełnił funkcję ochronną dla papieży, jednak często był drogą, która umożliwiała schadzki z papieskimi kochankami.

Obecnie znajduje się tu muzeum średniowiecznej broni. Podczas zwiedzania zamku koniecznie udajcie się na publiczny taras, aby zobaczyć panoramę Rzymu i widok na Bazylikę św. Piotra. Następnie wyruszcie w kierunku zwiedzania Pól Marsowych Mostem św. Anioła,który zdobi 10 aniołów. W tym dwaautorstwa Berniniego.

 

Kiedy zwiedzać:

• Od wtorku do niedzieli 9:00 – 19:30

• Z wyjątkiem poniedziałków, Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

 

Ceny:

• Bilet wstępu 10 euro

• Bilet ulgowy5 euro (studenci i młodzież w wieku 18-25 lat)

• Wstęp bezpłatny dla osób poniżej 18 roku życia oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca

 

Jak dojechać?

• Metrem linii A - stacja Lepanto

• Autobusami: 62, 23, 271, 982, 280 - Stacja Piazza Pia

 

Dla kogo:

• Dlalubiących podziwiać wspaniałe widoki

• Dla pasjonatów sztuki

• Dla każdego chcącego poczuć klimat papieskich czasów

 

Dla kogo nie:

• Dla osób mających problemy ze stawami – istnieje wiele schodów do pokonania,aby dotrzeć na szczyt.

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Watykan

Bazylika św. Piotra

Plac Navona

Campo de Fiori

 

Więcej informacji:

http://www.castelsantangelo.com/info.asp

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.