Santa Maria Maggiore

Santa Maria Maggiore

Gdzie się znajduje: Piazza di Santa Maria Maggiore 42, 00185 Rzym, Włochy (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

Bazylika Santa Maria Maggiore jest jedną z bazylik papieskich Rzymu i Watykanu,razem z bazylikami: św. Piotra, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami. Bazylika została wzniesiona przez papieża Sykstusa III w 431 r.

Bazylikę nosi miano również Matki Bożej Śnieżnej. Ta urocza nazwa wiąże się z legendą z 352 roku, kiedy to ówczesnemu papieżowi Liberiuszowi ukazała się we śnie Matka Boska. Maryja nakazała, aby zbudować kościół tam, gdzie latem spadnie śnieg. I tak na wzgórzu Eskwilin podczas upalnego sierpniowego dnia spadł śnieg. Co więcej, istnieje podanie, że sam papież nakreślił na śniegu plan budowy świątyni. 5 sierpnia w celu upamiętnienia tego wydarzenia, obchodzone jest święto Matki Bożej Śnieżnej. Tego dnia bazylika obsypana jest pachnącą „szatą śnieżną”. Za imitację śniegu służą płatki białych kwiatów.

Świątynia szczególnie jest związana z tradycją bożonarodzeniową. Jest jedynym miejscem, gdzie można śpiewać kolędy przez cały rok. Nad głównym ołtarzem znajduje się relikwia żłobka Jezusa Chrystusa z XIX wieku. Relikwiarz odtworzył kołyskę z materiałów, których używano w czasach Jezusa. Ściślej, użył terakoty z drzewa figi morwowej. Nawet latem wierni czczą relikwię pastorałkami.

Nad ołtarzem podróżni mogą podziwiać dwie kaplice – Sykstusa V, zwaną Sykstyńską i Piusa V, zwaną Paulińską. W tej ostatniej znajduje się cudowna ikona Maryi znana jako Salus Populi Romani – Wybawienie Ludu Rzymskiego. Podczas zwycięstwa chrześcijan nad flotą turecką w XVI wieku, maszerowano z nią na znak triumfu. Istnieje pogląd,że autorem obrazu jest sam Św. Łukasz.

Spoczywa tu Giovanni Lorenza Bernini – mistrz malarstwa, architektury i urbanistyki.

 

Kiedy zwiedzać:

• W każdy dzień tygodnia, od 7 do 19 (zimą do 18)

 

 Ceny:

• Wstęp bezpłatny

 

 Jak dojechać?

• Metrem liniami A i B na stacje Termini

• Pociągiem, gdyż metro znajduje się pod stacją kolejową na Termini

• Następnie udajcie się w kierunku Piazza di Santa Maria Maggiore

 

 Dla kogo:

• Dla pielgrzymów

• Dla ceniących piękno

• Dla lubiących mozaiki

• Dla każdego, kto pragnie poznać rzymskie miejsca kultu

 

 Dla kogo nie:

• Głęboko wierzymy, że nie ma takiej cechy, która nie pozwalałaby zaznać piękna tejże Bazyliki

 

 Gdzie zaparkować:

• ES Park Giolitti (Roma) - Via Giovanni Giolitti 267

• Praktycznie naprzeciwko dworca Termini

• 1h – 2 euro

 

 Więcej Informacji :

http://bit.ly/2dC3uqN - dla osób, które chcą zobaczyć na żywo podgląd na Bazylikę.

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-04-02 19:48:10
Breakludek
Redaktor Breakplan
strona www:
adres:
http://www.breakplan.pl
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)