Włochy

WłochyWprowadzenie

Wprowadzenie

italy 1

Neapolitańska pizza jedzona podczas przejażdżki Ferrari po rzymskich ulicach? Brzmi nieźle? A jedno słowo, które łączy pizzę, najbardziej luksusowe samochody świata, język, którego wszystkie słowa kończą się na samogłoski i kraj z największą ilością zabytków UNESCO? Włochy, a jakże! I nie czytacie tego tekstu przypadkiem, bo wszyscy dobrze wiemy, że ten kraj to nie tylko jedzenie, samochody i zabytki. Dlatego przedstawiamy poniższy przewodnik, który ma za zadanie pokazać Wam, jak niezwykłym krajem są Włochy. Poza tym, skrzętnie skrywają w swych czeluściach najmniejsze państwo świata i wcale nie chcą go oddać. Coś jeszcze? Może to, że zaplanowanie wycieczki do Włoch to bułka z masłem! Tylko wiecie, co jest najgorsze? Mało czasu na poznanie dobrze tego państwa! Bo co to jest tydzień, dwa czy nawet miesiąc? Spokojnie, może nie przeżyjecie tego wszystkiego, co byście chcieli, ale nasz przewodnik pomoże Wam poznać Włochy od strony... bardziej teoretycznej, co oczywiście możecie zamienić w praktykę! Faktyczny wyjazd również chętnie pomożemy Wam zorganizować. W tym celu napiszcie do nas maila (rezerwacje@breakplan.com) lub wiadomość na Facebooku :). Więcej informacji znajdziecie tutaj.

A teraz zapraszamy na (póki co) teoretyczną podróż po Włoszech!

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Włoch za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Informacje ogólne
  • Stolicą Italii jest oczywiście Rzym.
  • Teren Republiki Włoskiej jest podzielony na 20 regionów i aż 109 prowincji.
  • Obowiązującym językiem jest naturalnie włoski, choć sprawa nie jest łatwa, gdy przyjdzie nam porozumiewać się z rodowitymi Włochami... Na terenie tego państwa istnieje tyle dialektów, że czasem mieszkańcy pobliskich miejscowości mają problem, by się porozumieć w ojczystym języku.
  • Dominującą religią jest katolicyzm (co biorąc pod uwagę lokalizację Watykanu, nie powinno być zbyt szokujące). Katolicy stanowią 87% społeczeństwa. Niewielu z nich jednak regularnie uczestniczy w nabożeństwach.
  • Czas we Włoszech jest taki sam, jak w Polsce.
  • Elektryczność: Napięcie 220 V, gniazdka typu L – z trzema dziurkami w jednym rzędzie.
  • Telefony komórkowe: Karty telefoniczne możecie kupić na poczcie, w sklepach i kioskach. Telefony komórkowe działają na terenie całych Włoch.

 door of paradise

 

Ruch turystyczny we Włoszech jest bardzo wysoki (dlaczego nas to nie dziwi?), dlatego kraj ten zajmuje 5. miejsce na świecie w liczbie przybywających turystów oraz 6. miejsce ze względu na przychody z turystyki. W związku z tym, w ostatnim czasie powstało wiele obiektów noclegowych, a także restauracji i różnego rodzaju barów. Należy podkreślić to, że kraj jest odwiedzany przez cały rok. Latem większym zainteresowaniem cieszą się miejscowości nadmorskie, obszary położone blisko jezior oraz wyspy, natomiast zimą turyści częściej wybierają alpejskie kurorty narciarskie. Jednym zdaniem: dla każdego coś dobrego!

 

Włochy charakteryzuje wysoka oraz zróżnicowana gęstość zaludnienia. Pomimo tego, że w ostatnich latach wskaźnik przyrostu naturalnego znacznie spadł, liczba ludności nie uległa dużej zmianie dzięki rosnącej liczbie imigrantów. Włochy szczycą się również jednym z najwyższych miejsc na świecie w poziomie edukacji. Warto wspomnieć o tym, że praktycznie całą ludność obejmują rdzenni Włosi, którzy posługują się licznymi dialektami i różnymi odmianami języka włoskiego. Tworzy to szeroką gamę jednego języka, który ewoluując, zupełnie zmienia możliwość zrozumienia go. Niemniej jednak, dobrze przed wyjazdem nauczyć się podstawowych zwrotów po włosku. Kliknijcie tutaj i zapiszcie się na jeden z kursów, żeby Wasza podróż była jeszcze bardziej komfortowa i żebyście nie musieli się stresować barierą językową!

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Włoch!

Geografia i historia

Na obszarze państwa znajdują się dwie enklawy: San Marino oraz Watykan (tutaj znajdziecie coś więcej niż tylko wspomnienie o tym najmniejszym kraju świata). Na terytorium Włoch występuje w dużej mierze górzysty i wyżynny krajobraz. Alpy zajmują sporą część północnych Włoch, natomiast Apeniny biegną wzdłuż prawie całego Półwyspu Apenińskiego. Charakterystyczną cechą jest również długość linii brzegowej, która wynosi 7600 km. Dobrze rozwiniętą linię brzegową oblewają wody pięciu mórz z trzech stron. Z wielu włoskich wysp należy wymienić dwie główne i najbardziej rozpoznawalne: Sardynię i Sycylię.

Dzieje starożytnego Rzymu, który był kolebką włoskiej państwowości, spisywano latami w takiej ilości książek, które spokojnie zapełniłyby niejedną bibliotekę. W dużym skrócie powiedzmy więc, że Imperium Rzymskie powstało dzięki podbojom najpierw Półwyspu Apenińskiego, później rozciągając swe zwierzchnictwo aż na tereny dzisiejszej Hiszpanii i Anglii. Średniowiecze przyniosło ostateczny podział tego ogromnego państwa i zmiany w kwestii sprawowania władzy nad poszczególnymi jego częściami. IX wiek został naznaczony najazdami Arabów na Półwysep, natomiast XI w. stał się początkiem nowej epoki dla niezależnych miast włoskich, zapewniając im świetność na długie lata dzięki potędze handlu. A gdzie bogactwo, tam i walka o wpływy, więc kolejne wieki zostały zdominowane przez wojny między poszczególnymi miastami, jak i próby zdobycia w nich władzy przez zewnętrzne mocarstwa, takie jak Francja czy Hiszpania.

Istotnym elementem dotyczącym historii Włoch jest to, że stały się one zjednoczonym państwem dopiero od 1861 r. Główny wpływ miały ruchy polityczne – radykalny „Młode Włochy” Mazziniego, powstał 30 lat wcześniej w celu wywołania powstania ludowego; oraz bardziej bojowy, niż idealistyczny, marsz „tysiąca czerwonych koszul” Garibaldiego, który w 1860 r. podporządkował się królowi Wiktorowi Emanuelowi II ostatecznie doprowadzając do proklamowania zjednoczonego Królestwa Włoch. Kolejnym ważnym momentem w historii Włoch był koniec I wojny światowej, który zamiast być spełnieniem nadziei na realizację ich roszczeń terytorialnych, przyniósł jedynie fatalną sytuację gospodarczą, bezrobocie i niepokoje społeczne. Co sprawiło, że stały się dogodnym terenem dla rozwoju propagandy komunistycznej. W efekcie w 1922 r. pod wodzą Mussoliniego faszyści zdobyli władzę po udanym marszu na Rzym. Udział w II wojnie światowej nie przyniósł również korzyści ani dla państwa, ani dla ludności tego kraju. W konsekwencji powojennego referendum zniesiono monarchię. Obecnie Włochy są demokratyczną republiką parlamentarną, która opiera się o uchwaloną Konstytucję Republiki Włoskiej z 22 grudnia 1947 r.

Historia najnowsza została zdominowana przez afery korupcyjne, próby utrzymania reputacji przez Silvio Berlusconiego i integrację w ramach Unii Europejskiej.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Włochy w znacznym stopniu są państwem jednonarodowościowym. Wyjątek stanowią regiony przygraniczne w północnej części Włoch. Mimo wszystko, można wyodrębnić odmienność poszczególnych regionów pod względem lokalnych tradycji, zwyczajów czy poziomu życia. Jadąc do Włoch, niech Was nie zdziwi fakt, że nawet znając język włoski możecie się nie dogadać. W kraju są setki różnych dialektów i nawet rodowici Włosi potrafią się nie zrozumieć. I wcale nie potrzeba wielkich odległości, czasem wystarczy pojechać 30 km dalej.

Do istotnych zwyczajów Włochów należy też sjesta, czyli kilkugodzinne przerwy w ciągu dnia, przeznaczone na odpoczynek od pracy i upałów. Zaczynają się one zazwyczaj około 15:00 i kończą o 18:00-19:00. W tym czasie większość sklepów i restauracji jest zamknięta.

Włochy to kawa, prawda? Z tym przede wszystkim, oprócz pizzy, kojarzy się nam ten kraj. Należy więc wiedzieć, że Włosi piją jej dużo i o każdej porze dnia. Dzień bez kawy jest dniem straconym. Espresso należy do podstawowego menu każdego Włocha i dostaniemy je we wszystkich knajpach. Uwaga, jest jedna rzecz, od której nie uciekniemy we włoskiej restauracji i jest to tzw. coperto. Oznacza to, że do każdego rachunku doliczana jest dodatkowa opłata. Za co? Za nakrycie stolika lub – jak kto woli – za jego zajęcie. Coś jak trzaśnięcie drzwiami w taksówce. Zazwyczaj wynosi od 1 do 2 euro za osobę i nieważne, że zamawiamy tylko malutkie espresso, i tak musimy płacić. Oczywiście, im droższa restauracja, tym wyższe coperto i wcale nie zamyka się ono w 2 euro. A kwestia napiwków? To już swoją drogą, niektóre restauracje je doliczają, niektóre nie. Prawda jest taka, że kulturalnie jest zostawić 10% napiwku dla obsługi.

milan cathedral 600x300

 

Włosi słyną też z bardzo dobrego gustu, zarówno w doborze ubrań, jak i urządzania wnętrz. Nie zapominajmy, że to w końcu włoski Mediolan jest światową stolicą mody. Warto zwrócić na to uwagę, będąc we Włoszech. Niech Was nie zdziwi również to, że Włosi bardzo nie lubią się usamodzielniać. Są narodem, który najpóźniej ze wszystkich nacji europejskich „wychodzi z domu”. Trzydziestoletni Włosi mieszkający z rodzicami to norma w tym kraju. 

Jesteście pewni, że we Włoszech poczulibyście się jak w domu? W takim razie nie czekajcie, tylko wybierzcie dla siebie najlepszą ofertę wczasów.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje we Włoszech?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:40:08
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy