San Giorgio Maggiore

San Giorgio Maggiore

Gdzie się znajduje: Isola di S.Giorgio Maggiore, 30133 Venezia, Włochy (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć?

Kościół San Giorgio Maggiore to najpiękniejsza budowla projektu Andrei Palladio w Wenecji. Mieści się na wyspie, dlatego doskonale ją widać z Placyku św. Marka i z nadbrzeżnej promenady Riva degli Schiavoni, gdzie możecie spacerować ze swoimi drugimi połówkami. Świątynia należy do opactwa benedyktynów. Zakonnicy wybudowali kościół w X wieku, który niedługo potem został zniszczony przez trzęsienie ziemi. Odbudowywać go zaczęli dopiero w połowie XVI wieku. Nocą, świątynia jest oświetlana przez niebieskawo-szare reflektory, które wydobywają koszmarną biel, a ta jest symbolem koloru „szczególnie miłemu Bogu”, jak twierdził sam architekt. Dzwonnica, którą dodano w 1791 roku, śmiało może rywalizować o najpiękniejszy punkt widokowy ze sławną kampanilą San Marco.

Dodatkowy punktem w rywalizacji jest fakt, że kolejka do San Giorgio Maggiore jest o wiele krótsza, więc jeśli nienawidzicie stać i czekać, to miejsce to będzie dla Was wręcz idealne. Sam klasztor ma wiele skarbów, więc koniecznie musicie zobaczyć refektarz – pierwszą w Wenecji pracę Palladia i prowadzące do biblioteki, podwójne schody Baldassare’a Longheny  słynnego weneckiego architekta, które na pewno zrobią na Was ogromne wrażenie.

 

Kiedy zwiedzać:

Godziny otwarcia:

• Od kwietnia do października: 9.00 – 19.00.

• Od listopada do marca: 8.30 – 18.00.

 

Ceny:

• Wstęp do kościoła, jak i na wieżę dla dorosłych kosztuje 6 euro, natomiast dla studentów do 26 roku życia i osób po 65 roku życia kosztuje 4 euro.

 

Dla kogo:

• Jeśli interesujecie się sztuką i historią.

• Jeśli nie macie lęku wysokości.

• Jeśli chcielibyście zobaczyć piękne widoki z wieży.

• Jeśli nie chcecie czekać w kolejce, tak jak w kampanili San Marco.

 

Dla kogo nie:

• Jeśli boicie się wysokości, lepiej będzie jeśli ominiecie tą atrakcje.

• Jeśli nie interesują was piękne widoki, historia i sztuka.

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Teatro Verde.

• Fundazione Giorgio Cini.

 

Jak dojechać:

• Aby dostać się na wyspę, musicie wsiąść do łodzi 2 na przystanku P.le Roma (S. Chiara) "G", który kieruje się w stronę San Giorgio. Gdy wysiądziecie, będziecie mieli tylko 100 metrów do świątyni.

 

Więcej informacji:

Strona internetowa, na której znajdziecie dokładny opis świątyni: https://goo.gl/MwI7D3.

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.