Włochy

WłochyZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Od 1978 r. obowiązuje system publicznej opieki zdrowotnej. Włoska służba zdrowia zajmuje jedno z najwyższych miejsc pod względem jakości i wydajności personelu.

Wszystkie osoby, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) i planują wyjazd do Włoch, mają możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to przydatne, ponieważ karta upoważnia do leczenia w publicznych włoskich placówkach medycznych na takiej samej zasadzie. jak obywateli Włoch. Trzeba pamiętać, że podczas pobytu we Włoszech należy ją okazać lekarzowi. Bynajmniej nie należy tego odczytywać jako zwolnienia ze wszelkich kosztów. Miejsca publicznych placówek możecie wyszukać w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej – Azienda Sanitaria Locale (ASL).

We Włoszech za wizytę u lekarza trzeba zapłacić do ok. 36 euro. EKUZ zapewnia darmowe leczenie w szpitalu. Należy jednak pamiętać, że w razie potrzeby trzeba zapłacić samemu za transport powrotny do kraju. O refundację poniesionych kosztów za leki możecie się ubiegać w NFZ po powrocie do kraju. Należy wtedy okazać dowody zapłaty, czyli rachunki i kody z ceną opakowań lekarstw.

W celu zapewnienia pełnej ochrony powinno się wykupić indywidualne ubezpieczenie. W tym przypadku najlepsza będzie polisa turystyczna. Zakres ubezpieczenia możecie wybrać samodzielnie, uwzględniając własne potrzeby. Serdecznie polecamy skorzystanie z tej oferty ubezpieczenia od Axa

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

 

Zakupując polisę turystyczną do Włoch należy uwzględnić następujące czynniki:

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia – dzięki temu możecie skorzystać z najbliższej placówki medycznej bezpłatnie, a ponadto ubezpieczenie obejmuje również koszty lekarstw, leczenie stomatologiczne, leczenie ambulatoryjne, badania i zabiegi lekarskie, pobyt w szpitalu.
  • Choroby przewlekłe – Należy kupić zwyżkę, jeżeli choruje się na jakąś przewlekłą chorobę. Trzeba to zaznaczyć przy zakupie polisy,ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie nastąpi nawrót tej choroby. Nie należy bagatelizować takich chorób, nawet jeśli chodzi o nadciśnienie, ponieważ temperatury we Włoszech potrafią być bardzo wysokie, co wiąże się z potencjalną potrzebą opieki zdrowotnej.
  • Usługi assistance zapewniają cały pakiet usług, które mogą okazać się niezbędne. Obejmują one pokrycie kosztów transportu medycznego, opłaty związane z przyjazdem osoby towarzyszącej przy chorobie, pomoc tłumacza bądź prawnika. Jest to istotne, ponieważ Włosi słabo znają inne języki i ciężko się z nimi porozumieć.
  • Ubezpieczenie NNW od nieszczęśliwych wypadków, gdzie przy uszczerbku na zdrowiu otrzymamy 1 % wartości sumy ubezpieczenia.
  • OC w życiu prywatnym ubezpiecza nie tylko przed tym, kiedy zostanie Wam wyrządzona krzywda. Warto je wykupić przy planowaniu uprawiania różnych sportów bądź gdy zabiera się ze sobą dzieci lub czworonoga.
  • Ubezpieczenie bagażu jest przydatne szczególnie wtedy, gdy poruszamy się w zatłoczonych miejscach i łatwo stracić z oczu bagaż lub inne cenne przedmioty. Należy wiedzieć, że warunki ubezpieczenia występują jedynie w określonych sytuacjach, takich jak kradzież z rozbojem lub ze strzeżonego schowka.
Szczepienia

Żadne szczepienia nie są wymagane.

Higiena

Warunki życia w społeczeństwie włoskim są na dobrym poziomie. Higiena jest zachowywana praktycznie w każdym miejscu. W niektórych miastach znajdują się źródełka z bezpłatną wodą pitną. Czasami przypominają one fontanny, jednak łatwo je rozpoznać po wąskim strumieniu wody.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia we Włoszech.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:40:08
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy