Sheikh Mohammed Center

Sheikh Mohammed Center for Cultural Understanding (Centrum Porozumienia Kulturowego im. Szejka Mohammeda)

 

Co to jest:

Jeśli coś znajduje się w Dubaju to znaczy, że musi być na bogato. I nie inaczej jest w przypadku Centrum Porozumienia Kulturowego. Bo skoro pomysłodawcą i patronem jest szejk, który przyłożył rękę do powstania najwyższego budynku świata – Burdż Chalifa to mówi samo przez się. Tyle że w tym przypadku jest to bogactwo kulturowe. Przy powoływaniu do życia SMCCU Szejkowi Mohammedowi przyświecał jeden cel – przełamywać bariery między ludźmi różnych narodowości oraz propagować kulturę islamu, jak również lokalne zwyczaje i tradycje. A jaki jest najlepszy sposób by tego dokonać? Oczywiście poprzez zetknięcie twarzą w twarz z obiektem zainteresowania. Odbywa się to poprzez szeroki wachlarz aktywności oferowanych odwiedzającym w myśl motta: „Otwarte drzwi, otwarte umysły”. Wisienką na torcie niech będzie położenie w jednej z najstarszych części Dubaju, jaką jest klimatyczne Stare Miasto Al Fahidi.

 

Co zobaczysz i przeżyjesz:

Całe mnóstwo unikalnych rzeczy!

Po pierwsze – flagowym „produktem” Centrum są tradycyjne potrawy emirackie (Cultural Meals), podczas spożywania których można gawędzić sobie z miejscowymi, siedząc na mięciutkich poduszkach.

Po drugie - inspirujące wycieczki, dzięki którym macie szansę:

Pospacerować po historycznej dzielnicy Al Fahidi i przyglądnąć się wieżom wiatrowym, które śmiało można nazwać pierwszymi arabskimi klimatyzatorami.

Wstąpić na tętniące życiem, kolorami i zapachami tradycyjne arabskie targi czyli suki np. suk z przyprawami, z tkaninami oraz kapiący złotem, oczywiście największy na świecie, Złoty Suk.

Odbyć krótki rejs po Kanale Dubajskim abrą, czyli tradycyjnym lokalnym środkiem transportu.

Odwiedzić Meczet Dżumeirah (Jumeirah), który jest największą świątynią w Dubaju i, co ważne, jako jedyny jest otwarty dla osób innych wyznań. W trakcie zwiedzania można usad owić się wygodnie i skosztować narodowych wypieków oraz napojów (majlis).

Doświadczyć unikalnego i odchodzącego w zapomnienie zwyczaju Fuala. Jest to ugoszczenie przez gospodarzy odwiedzających ich osób kawą, daktylami oraz tradycyjnymi daniami.

Uczestniczyć w tradycyjnym islamskim wieczornym posiłku (iftar), który ma miejsce w trakcie ramadanu.

Wszystko to ma być okazją do rozmowy i zadawania wszelkich pytań o emiracką kulturę np. o różnice między ubiorem męskim i damskim, czego można doświadczyć w meczecie itp.

Po trzecie – lekcje arabskiego dla początkujących.

 

Gdzie się znajduje:

House 26, Al Mussallah Road, Al Fahidi District, Bur Dubai, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Kiedy zwiedzać:

• Niedziela-czwartek 9:00-17:00

• Sobota 9:00-13:00

• Piątek - zamknięte

Jeśli nie chcecie unikać „żaru tropików” przy 50°C oraz burz piaskowych, zaleca się wyjazd w okresie maj-październik. W przeciwnym razie warto pomyśleć o drugim półroczu. Warto wiedzieć, że w ścisłym sezonie letnim niektóre wycieczki są zawieszone z uwagi na wysoką temperaturę.

 

Ceny:

Cultural Meals:

Śniadanie 80 AED

Lunch 90 AED

Brunch 100 AED

Obiad 100 AED

 

Wycieczki:

Heritage Tour 65 AED

Creekside Tour 275 AED (min. 10 osób)

 

Inne

Fuala 85 AED

Sesje informacyjne w Diwan Mosque 65 AED

Meczet Dżumeirah 20 AED, dzieci do 12 lat bezpłatnie

Iftar 135 AED, dzieci do 12 lat bezpłatnie

Kurs arabskiego dla początkujących 1850 AED

 

Dla kogo:

• Dla zainteresowanych obcą kulturą

• Dla ciepłolubnych

• Dla amatorów nowych smaków

 

Co znajduje się w pobliżu:

Fort Al. Fahidi/Muzeum Dubaju

• Muzeum Kawy

• Muzeum Morskie Bait Al. Wakeel

• Wielki Meczet

• Świątynia Kriszny i Śiwy

• Stary Suk

• Kanał Dubajski

 

Na co uważać:

• zdecydowanie na słońce – szczególnie w porze letniej.

 

Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:

Krem z filtrem

Nakrycie głowy

Okulary przeciwsłoneczne

Kostium kąpielowy

Zakrywającą odzież (za kolano, bez odsłoniętych ramion)

Sweter (będzie potrzebny w hotelu, restauracji lub kinie – klimatyzacja robi swoje)

W miesiącach zimowych warto mieć coś nieco cieplejszego do ubrania

 

Jak dojechać:

Samochodem:

Metrem:

Zielona linia w kierunku Bur Dubai; wysiadamy na przystanku Al Fahidi Metro Station. Jeśli korzystamy z czerwonej linii metra punktem przesiadkowym na linię zieloną jest Burjuman Station.

Autobusy:

Linia C07; przystanki Bastakia i Faheidi Roundabout.

Pieszo:

Na stacji metra wybieramy wyjście Al Musallah Road North/South i kierujemy się w stronę ronda Al Fahidi. Na rondzie skręcamy w Al Musallah Road. Centrum znajduje się po lewej stronie drogi.

 

Gdzie zaparkować:

Parking znajduje się przy Centrum, lecz często jest pełny. Alternatywnym rozwiązaniem jest parking przy Kanale na wprost Ambasady Brytyjskiej.

 

Pogoda:

Dla komfortowego pobytu warto rozważyć wyjazd w półroczu zimowym (listopad-kwiecień). Temperatury w tym okresie wahają się od 23°C w styczniu do 31°C w kwietniu.

W półroczu letnim natomiast panują afrykańskie upały – w ciągu dnia temperatura sięga 50°C, co w połączeniu z dużą wilgotnością może skutecznie uprzykrzyć życie.

 

Więcej informacji:

Konsulat Polski w Abu Zabi, nr tel: +971 2 446 5200 wew. 17

www.cultures.ae

www.visitdubai.com/pl/

www.rta.ae

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 13:56:25
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.