Sheikh Mohammed Center
Sheikh Mohammed Center for Cultural Understanding (Centrum Porozumienia Kulturowego im. Szejka Mohammeda)
Co to jest:
Jeśli coś znajduje się w Dubaju to znaczy, że musi być na bogato. I nie inaczej jest w przypadku Centrum Porozumienia Kulturowego. Bo skoro pomysłodawcą i patronem jest szejk, który przyłożył rękę do powstania najwyższego budynku świata – Burdż Chalifa to mówi samo przez się. Tyle że w tym przypadku jest to bogactwo kulturowe. Przy powoływaniu do życia SMCCU Szejkowi Mohammedowi przyświecał jeden cel – przełamywać bariery między ludźmi różnych narodowości oraz propagować kulturę islamu, jak również lokalne zwyczaje i tradycje. A jaki jest najlepszy sposób by tego dokonać? Oczywiście poprzez zetknięcie twarzą w twarz z obiektem zainteresowania. Odbywa się to poprzez szeroki wachlarz aktywności oferowanych odwiedzającym w myśl motta: „Otwarte drzwi, otwarte umysły”. Wisienką na torcie niech będzie położenie w jednej z najstarszych części Dubaju, jaką jest klimatyczne Stare Miasto Al Fahidi.
Co zobaczysz i przeżyjesz:
Całe mnóstwo unikalnych rzeczy!
Po pierwsze – flagowym „produktem” Centrum są tradycyjne potrawy emirackie (Cultural Meals), podczas spożywania których można gawędzić sobie z miejscowymi, siedząc na mięciutkich poduszkach.
Po drugie - inspirujące wycieczki, dzięki którym macie szansę:
Pospacerować po historycznej dzielnicy Al Fahidi i przyglądnąć się wieżom wiatrowym, które śmiało można nazwać pierwszymi arabskimi klimatyzatorami.
Wstąpić na tętniące życiem, kolorami i zapachami tradycyjne arabskie targi czyli suki np. suk z przyprawami, z tkaninami oraz kapiący złotem, oczywiście największy na świecie, Złoty Suk.
Odbyć krótki rejs po Kanale Dubajskim abrą, czyli tradycyjnym lokalnym środkiem transportu.
Odwiedzić Meczet Dżumeirah (Jumeirah), który jest największą świątynią w Dubaju i, co ważne, jako jedyny jest otwarty dla osób innych wyznań. W trakcie zwiedzania można usad owić się wygodnie i skosztować narodowych wypieków oraz napojów (majlis).
Doświadczyć unikalnego i odchodzącego w zapomnienie zwyczaju Fuala. Jest to ugoszczenie przez gospodarzy odwiedzających ich osób kawą, daktylami oraz tradycyjnymi daniami.
Uczestniczyć w tradycyjnym islamskim wieczornym posiłku (iftar), który ma miejsce w trakcie ramadanu.
Wszystko to ma być okazją do rozmowy i zadawania wszelkich pytań o emiracką kulturę np. o różnice między ubiorem męskim i damskim, czego można doświadczyć w meczecie itp.
Po trzecie – lekcje arabskiego dla początkujących.
Gdzie się znajduje:
House 26, Al Mussallah Road, Al Fahidi District, Bur Dubai, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Kiedy zwiedzać:
• Niedziela-czwartek 9:00-17:00
• Sobota 9:00-13:00
• Piątek - zamknięte
Jeśli nie chcecie unikać „żaru tropików” przy 50°C oraz burz piaskowych, zaleca się wyjazd w okresie maj-październik. W przeciwnym razie warto pomyśleć o drugim półroczu. Warto wiedzieć, że w ścisłym sezonie letnim niektóre wycieczki są zawieszone z uwagi na wysoką temperaturę.
Ceny:
Cultural Meals:
Śniadanie 80 AED
Lunch 90 AED
Brunch 100 AED
Obiad 100 AED
Wycieczki:
Heritage Tour 65 AED
Creekside Tour 275 AED (min. 10 osób)
Inne
Fuala 85 AED
Sesje informacyjne w Diwan Mosque 65 AED
Meczet Dżumeirah 20 AED, dzieci do 12 lat bezpłatnie
Iftar 135 AED, dzieci do 12 lat bezpłatnie
Kurs arabskiego dla początkujących 1850 AED
Dla kogo:
• Dla zainteresowanych obcą kulturą
• Dla ciepłolubnych
• Dla amatorów nowych smaków
Co znajduje się w pobliżu:
• Fort Al. Fahidi/Muzeum Dubaju
• Muzeum Kawy
• Muzeum Morskie Bait Al. Wakeel
• Wielki Meczet
• Świątynia Kriszny i Śiwy
• Stary Suk
• Kanał Dubajski
Na co uważać:
• zdecydowanie na słońce – szczególnie w porze letniej.
Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:
Krem z filtrem
Nakrycie głowy
Okulary przeciwsłoneczne
Kostium kąpielowy
Zakrywającą odzież (za kolano, bez odsłoniętych ramion)
Sweter (będzie potrzebny w hotelu, restauracji lub kinie – klimatyzacja robi swoje)
W miesiącach zimowych warto mieć coś nieco cieplejszego do ubrania
Jak dojechać:
Samochodem:
Metrem:
Zielona linia w kierunku Bur Dubai; wysiadamy na przystanku Al Fahidi Metro Station. Jeśli korzystamy z czerwonej linii metra punktem przesiadkowym na linię zieloną jest Burjuman Station.
Autobusy:
Linia C07; przystanki Bastakia i Faheidi Roundabout.
Pieszo:
Na stacji metra wybieramy wyjście Al Musallah Road North/South i kierujemy się w stronę ronda Al Fahidi. Na rondzie skręcamy w Al Musallah Road. Centrum znajduje się po lewej stronie drogi.
Gdzie zaparkować:
Parking znajduje się przy Centrum, lecz często jest pełny. Alternatywnym rozwiązaniem jest parking przy Kanale na wprost Ambasady Brytyjskiej.
Pogoda:
Dla komfortowego pobytu warto rozważyć wyjazd w półroczu zimowym (listopad-kwiecień). Temperatury w tym okresie wahają się od 23°C w styczniu do 31°C w kwietniu.
W półroczu letnim natomiast panują afrykańskie upały – w ciągu dnia temperatura sięga 50°C, co w połączeniu z dużą wilgotnością może skutecznie uprzykrzyć życie.
Więcej informacji:
Konsulat Polski w Abu Zabi, nr tel: +971 2 446 5200 wew. 17
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Breakplan